Jump to content

Nužni dio nakon darovnog ugovora


stivo5

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

Ovako, imam situaciju u kojoj sam ja postao vlasnikom 9/10 nekretnina i nešto poljoprivrednog zemljišta na temelju darovnog ugovora iz 2007. godine. 1/10 je imala teta koju sam otkupio od nje (kupoprodajni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika iz 2010. godine) te je sa 2010. godinom sve uknjženo na moje ime u katastru.

E sad, baka koja mi je darovala 9/10 2007. godine je umrla prije 3mj a ona je iza sebe ostavila 4 djece. Nakon smrti pokrenuta je ostavina zbog jedne mirovine i grobnog mjesta (rečeno nam je da se mora povesti ostavinska rasprava zbog toga). Na prvoj raspravi se nisu pojavili jedini sin i jedna kćer koja živi u Engleskoj ali traže svoj dio (znači svaki 1/4 u mirovini od 1800kn i grobnom mjestu). Ali to nije sve! Njih dvoje traže i nužni dio u nekretnini i zemljištu koje je baka darovala meni i koje je još 2010. godine uknjiženo na moje ime u katastru.

Znači, zanima me jel ima kakve pravne osnove da oni taj nužni dio dobiju?

I da napomenem, čitao sam da bi mogao tražiti i dobiti nužni dio trebas biti socijalni slučaj ili teškom imovinskog stanja a oni to nikako nisu. Ujak ima kuću, apartmane na moru i dva kamiona (od većih stavki) a teta ima restoran i kuću u Cambridgeu.

 

Hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

sasvim je nebitno kakvog su imovinskog stanja ostaviteljevi zakoniti nasljednici.U vasem konkretnom slucaju je doslo do povrede prava na nuzni dio nasljedstva.

Članak 69.ZN

(1) Nužni nasljednici su ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci te njegov bračni drug..

Članak 70.ZN

(1) Pravo na nužni dio jest nasljedno pravo, a dio koji pripadapojedinom nužnom nasljedniku naziva se nužni dio.

(2) Raspolaganja za slučaj smrti koja su suprotna nečijem pravu na nužni dio pobojna su..

(5) Nužni nasljednik na svaki načinima pravo na ime svoga nužnog dijela dobiti onoliku vrijednost koliko na njega otpada kad se obračunska vrijednost ostavine podijeli s veličinom njegova nužnoga nasljednog prava (vrijednost nužnog dijela)..

Članak 77.ZN

(1) Nužni je dio povrijeđen kad je ukupna vrijednost raspolaganja oporukom i/ili vrijednost darova tolika da zbog nje nužni nasljednikne bi dobio punu vrijednost svoganužnoga dijela (članak 70. stavak 5.)..

Članak 78.ZN

Kad je povrijeđen nužni dio, raspolaganja oporukom umanjit ćese, a darovi će se vratiti koliko je potrebno da bi se dopunio nužni dio. Prvo se umanjuju raspolaganja oporukom, pa ako nužni dio time ne bi bio podmiren, vraćaju se darovi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno hvala na odgovoru!

 

zanima me jos da li koja od navedenih okolnosti mogla biti olakotna po mene...

znaci osoba koja trazi nužni dio se po smrti djeda odrekla svog dijela nasljedstva u korist bake (kao i svi osim ove tete koja je isplacena), osoba nije 6 godina posjetila preminulu baku, nije ju posjetila ni jednom za vrijeme teške bolesti prije smrti niti joj je bio na sprovodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

saznaj dali je baka nešto darovala svojo djeci (novac,drugu nekretninu ...)

na ostavinskoj raspravi traži uračunavanje dara u nužni dio + ovo što su nasljedili =

nasljedni dio. tada nebi bilo povrede nužnog djela.

 

imovno stanje za nužne nasljednike nije bitno.

ako nisu dobili nasljedni dio imaju pravo tražiti nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za vase navode i odredbe clanka 125 Zakona o nasljedjivanju,nisam misljenja da su se ispunili uvjeti nedostojnosti za nasljedjivanje.

Članak 125.ZN

Nedostojan je naslijediti, kako na temelju zakona tako i na temelju oporuke, kao i dobiti bilo što na temelju oporuke:

1. onaj koji je namjerno usmrtio ostavitelja, ili je to pokušao;

2. onaj koji je silom ili prijetnjom natjerao, ili prijevarom naveo ostavitelja da napravi ili opozove oporuku ili neku oporučnu odredbu, ili ga je spriječio da to učini;

3. onaj koji je uništio ili sakrio ostaviteljevu oporuku s namjerom da spriječi ostvarenje ostaviteljeve posljednje volje, kaoi onaj koji je krivotvorio ostaviteljevu oporuku;

4. onaj koji se teže ogriješio o obvezu uzdržavanja prema ostavitelju prema kojemu je imao zakonsku obvezu uzdržavanja, onaj koji nije htio pružiti ostavitelju nužnu pomoć, koju mu je mogao pružiti bez opasnosti za vlastiti život, ili ga jeostavio bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdravlje..

Članak 126.ZN

(1) Nedostojnost ne smeta potomcima nedostojnoga i oni nasljeđuju kao da je on umro prijeostavitelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
Postovani,

sasvim je nebitno kakvog su imovinskog stanja ostaviteljevi zakoniti nasljednici.U vasem konkretnom slucaju je doslo do povrede prava na nuzni dio nasljedstva.

Članak 69.ZN

(1) Nužni nasljednici su ostaviteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci te njegov bračni drug..

Članak 70.ZN

(1) Pravo na nužni dio jest nasljedno pravo, a dio koji pripadapojedinom nužnom nasljedniku naziva se nužni dio.

(2) Raspolaganja za slučaj smrti koja su suprotna nečijem pravu na nužni dio pobojna su..

(5) Nužni nasljednik na svaki načinima pravo na ime svoga nužnog dijela dobiti onoliku vrijednost koliko na njega otpada kad se obračunska vrijednost ostavine podijeli s veličinom njegova nužnoga nasljednog prava (vrijednost nužnog dijela)..

Članak 77.ZN

(1) Nužni je dio povrijeđen kad je ukupna vrijednost raspolaganja oporukom i/ili vrijednost darova tolika da zbog nje nužni nasljednikne bi dobio punu vrijednost svoganužnoga dijela (članak 70. stavak 5.)..

Članak 78.ZN

Kad je povrijeđen nužni dio, raspolaganja oporukom umanjit ćese, a darovi će se vratiti koliko je potrebno da bi se dopunio nužni dio. Prvo se umanjuju raspolaganja oporukom, pa ako nužni dio time ne bi bio podmiren, vraćaju se darovi.

 

Znam da je tema stara skoro godinu dana, ali me zanima nešto baš u ovom specifičnom slučaju. Što bi bilo da je obdarenik PRODAO ovu nekretninu nekoj trećoj osobi? Kako bi onda on mogao vratiti taj dar, kad ga više nema? Da li bi morao to nadoknaditi novcem? Što ako nema novca, da li mu mogu plijeniti primanja?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima, muči me pitanje nužnog dijela.Umro mi je otac, ja sam dijete iz prvog braka o kojem nije previše brinuo niti financijski, a niti bilo kako drugačije. S drugom ženom ima dva sina.Oca nisam vidjela 20 godina, do neposredno pred smrt. Ostavina koju bi trebali dijeliti je oko 1500 kuna. U drugom braku stekao je kuću, koju je prije 15 godine darovao darovnim ugovorom ( svoju polovicu) ženi. Imam li pravo na nužni dio i mogu li osporavati ostavinsku raspravu.

Molim hitno odgovor jer rok za podnošenje prigovora je 7 dana od četvrtka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako je moguće da zakon kaže jedno a u praksi može biti i drugačije? Ja sada moram procijeniti imam li "želudac" za sve to...

 

Kao prvo, nemate problem s primjenom zakona nego s drugim osobama koje imaju interese suprotne vašima.

 

Drugo, zakon vam omogućuje obranu vaših interesa, ali vas na to ne obavezuje. Prema tome, ako nemate "želudac", to je lako rješivo. Ne poduzimajte ništa.

 

Također vam zakon kao poslovno sposobnoj osobi ne nameće državu (ili nekog trećeg) kao skrbnika da se brine o vašim interesima niti državu (ili nekog trećeg) obavezuje na to, već je to vaš dio posla. U skladu s rečenim pod dva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija