Jump to content

ostavinska rasprava


anonimno

Preporučene objave

Živio sam od svog rođenja sa majkom u stanu od djeda i bake, majka mi je umrla 1987, djed i baka su preuzeli skrb za mene a potom ja za njih. djed i baka su imaju sina i kćer (moju majku), Njihov sin je otišao od kuće prije 25 godina nije posječivao svoje roditelje i sva briga je ostala na meni. poslije smrti oca se pojavio i želi dijeliti imovinu koja je bila na mom djedu, baka je još živa.

Molim da mi kažete kolika on ima sada prava na imovinu?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko nema oporuke, djedovu imovinu na jednake dijelove nasljeđujete ti (koji stupaš na mjesto svoje pokojne majke), baka i majčin brat. Svatko od vas dobiva po 1/3 djedove imovine.

Ukoliko je djed ostavio oporuku, nasljeđuje se onako kako je oporukom određeno, no, ako je izostavljen iz oporuke ili nije dobio dovoljno da se namiri njegov nužni dio, majčin brat ima pravo tražiti nužni dio, koji iznosi polovicu onoga što bi mu pripalo da nema oporuke (u ovom slučaju to je 1/6 djedove imovine).

Ovdje govorim samo o djedovom, a ne i o bakinom dijelu imovine. S obzirom da je baka još živa, bilo bi pametno da što prije s njom zaključiš ugovor o doživotnom uzdržavanju, kako bi njezin dio imovine u cijelosti pripao tebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija