Jump to content

Obavijest o počinjenom prekršaju - način prigovora


Barbarossa

Preporučene objave

Pred dva dana sam u žurbi prakirao uz rub kolnika ispred jednog dučana u kojem sam se mislio zadržati na trenutak, ali je potrajalo malo duže. Na tom mjestu postoji znak zabrane parkiranja (koji nitko ne poštuje), no ovaj put je naišao prometnik i napisao mi kaznu. Dobio sam onu žutu obavijest o počinjenom prekršaju (čl 12 st 7 zospnc) bez podataka o vozaču. Na njoj nema upute o pravnom lijeku, pa me zanima da li je onaj rok od 8 dana za plaćanje kazne ujedno i rok za prigovor ili trebam pričekati da dođe neki prekršajni nalog pa se onda žaliti?

Naime mislim iskoristiti privilegij ne svjedočenja iz čl.175 st.2 zakona o prekršajima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebam pričekati da dođe neki prekršajni nalog pa se onda žaliti?

 

cekati, vjerojatno ne nalog nego zahtjev vlasniku za dostavu podataka o identitetu vozaca

 

Naime mislim iskoristiti privilegij ne svjedočenja iz čl.175 st.2 zakona o prekršajima

 

primijetiti da iskljucivo svjedok svjedoci, pa pazljivo prouciti sto je to svjedok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

pozdrav. netko je nekad negdje na ovom forumu spominjao da se u slučaju počinjenja prometnog prekršaja nakon kojeg vozač nije zaustavljen ni identificiran, može umjesto na onaj formular tj obavijest koju mup šalje o počinjenom prekršaju tim i tim vozilom, otići u policijsku postaju i tražiti ispitivanje na zapisnik tj davanje iskaza o počinjenom prekršaju.

te da se tada može reći da je prekršaj počinio uži član njegove obitelji koji je taj dan upravljao tim vozilom, ali da se ne želi otkriti njegov identitet po nekom zakonu po kojem svaka osoba ima pravo ne optuživati svoje članove uže obitelji.

je li to točno, tj kakva je praksa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš otići, ali te ne moraju ispitivati.

Ili pošalješ svoje podatke, ili ne pošalješ ničije, ili pošalješ podatke više članova obitelji (ili drugih osoba).

U drugom i trećem slučaju ćeš dobiti kaznu za nedavanje vjerodostojnih podataka, na koju se možeš žaliti u tom smjeru (član obitelji je vozio, pozivaš se na blagodat nevjedočenja). Sad, koliko to prolazi, ne znam, pričekaj da naleti još netko...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davanje/nedavanje podataka o članu obitelji policiji nije svjedočenje.Kad za nedavanje ideš na sud nema pozivanja na blagodat nesvjedočenja jer nije optužen član obitelji nego vlasnik.Na sudu isti uvijek pita svjedoka da li je u srodstvu sa opuženim.Pošto je vlasnik optužen sud ni ne zove svjedoke članove obiteji.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.  Kako nije svjedočenje ako daješ na pladanj sudu nekog od rodbine? tj optužuješ nekog sebi u rodu za počinjeni prekršaj?

ima li neke potpore za tu tvrdnju da se ne smatra svjedočenjem u nekom zakonu?

 

2. Kako nije optužen član obitelji ako ga ti optužiš tj ne optužiš time što ne želiš otkriti da je vozio?

 

3. kako ide procedura da vidim što su oni to točno snimili kamerom?

 

4. u slučaju da se vidi mutno ili slabo, kako osporiti takvu optužbu? (a vjerujem da se prema opisanom vidi jako slabo...ako se i vidi)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, nmt je napisao:

1.  Kako nije svjedočenje ako daješ na pladanj sudu nekog od rodbine? tj optužuješ nekog sebi u rodu za počinjeni prekršaj?

ima li neke potpore za tu tvrdnju da se ne smatra svjedočenjem u nekom zakonu?

Imaš li ti neku potporu da se smatra?

 

Prije 30 minuta, nmt je napisao:

2. Kako nije optužen član obitelji ako ga ti optužiš tj ne optužiš time što ne želiš otkriti da je vozio?

Nikog ti ne optužuješ, jednostavno dostavljaš podatak tko je vozio.

 

Prije 30 minuta, nmt je napisao:

3. kako ide procedura da vidim što su oni to točno snimili kamerom?

Nikakva, ne možeš vidjeti. U eventualnom sudskom postupku se mogu izraditi fotografije.

 

Prije 30 minuta, nmt je napisao:

4. u slučaju da se vidi mutno ili slabo, kako osporiti takvu optužbu? (a vjerujem da se prema opisanom vidi jako slabo...ako se i vidi)

Fotografijom se ne dokazuje tko je počinitelj, nego vozilo kojim je prekršaj počinjen. Ako se vidi reg. pločica. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija