Jump to content

Imam li pravo na Hrvatsko drzavljanstvo?


Bacan

Preporučene objave

Pozdrav.Zeleo bi da se raspitam dali imam pravo na Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu pripadnosti Hrvatskom narodu? Rodjen sam 1989. godine u Srbiji.Majka mi ima od rodjenja Hrvatsko drzavljanstvo,baba takodje. Od svojih dokumenata imam da sam aktivni clan Hrvatskog kulturno prosvjetnog drustva u svom gradu.

Clan sam stranke DSHV.

Upisan sam u biracki spisak Hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

I krstenicu imam i to je jedino od dokumenata cime ja dokazujem pripadnost Hrvatskom narodu.U Srbiji ni u jednom dokimentu ne pise narodnost tako da ja nikada nisam ni imao priliku da se izjasnim u nekom dokumentu.

Moja baba je takodje drzavljanin Hrvatske od svog rodjenja,i posedujem njenu radnicku knjizicu iz 1967 . godine gde se izjasnila kao Hrvatica.

Posedujem i pradedinu vojnu knjizicu iz 1943. gde se on izjasnio kao Hrvat.

Dali mi je to dovoljno da podnesem zahtev i dali postoji sansa da bude prihvacen?

Hvala unapred i srdacan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako samo prikupljanje dokumenata traje dosta dugo, najbolji odgovor za tvoj slučaj možeš dobiti u HR konzulatu u Srbiji. Kao i putem e-mail adrese konzulata, slobodno napišeš mail sve što te zanima, i napišeš BAŠ SVE što imaš kao dokaz narodnosti/pripadnosti hrv. naroda, i fino to uputiš na adresu konzulata. Odgovor očekuješ od 1-2 radna dana.

A mislim da imaju dokumenti i u Srbiji gde se netko mogao izjasniti kao pripadnik hrv. naroda, kao što je upisnica na fakultet i slično...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na informacijama.

Poslao sam poruku i dobio sledeci odgovor :

Prilikom podnošenja zahtjeva za primitak u državljanstvo Republike Hrvatske (temeljem člana 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu) ispunjava se odgovarajući obrazac, latiničnim pismom. Uz njega je potrebno priložiti sljedeće dokumente:

 

1. izvadak iz matične knjige rođenih (ne starije od 6 mjeseci)

2. izvadak iz matične knjige vjenčanih ( ne starije od 6 mjeseci)

3. uvjerenje o srpskom državljanstvu (ne starije od 6 mjeseci

4. osobni dokaz o izjašnjavanju pripadnikom hrvatskog naroda - javne isprave- radna knjižica, vojna knjižica, indeks,

đačka knjižica, svjedožbe osnovne i srednje škole, rodni list, vjenčani list i dr., rješenje o upisu u popis birača hrvatske

nacionalne manjine i dr. - bez obzira na posjedovanje rubrike narodnosti

5. dokaz o pripadnosti hrvatskom narodu oba ili jednog roditelja (radna knjžica, vojna knjižica, indeks, đačka knjižica,

svjedodžbe, rodni list, vjenčani list i dr.

6. identifikacijsku ispravu (lična karta/ pasoš Republike Srbije)

7. 2 uvjerenja o nekažnjavanju ( ne starija od 6 mjeseci)

1. uvjerenje o nekažnjavanju izdano od nadležnog suda u RS

2. uvjerenje o nekažnjavanju izdano u nadležnoj policijskoj postaji u RS, prema mjestu prebivališta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija