Jump to content

Preseljenj svjedoka ili optuženog u inozemstvo - tko zastupa?


hetta

Preporučene objave

Dakle, kad se državni službenik koji zbog prirode posla često "nastupa" kao svjedok (ne radi se o pravniku) ili je, nažalost, čak i tužen, a samo jer je obavljao svoj posao i time nekom stao na žulj - odseli iz države, mora li se on osobno pojavljivati na sudu u Hrvatskoj kad je u ulozi ili svjedoka ili tuženog?

 

Mislim, trenutno to oni koji su promijenili posao rade. Taj dan nisu na poslu, nego na sudu zbog bivšeg posla. (BTW. ne kužim niti kako oni to mogu/smiju, izostajati s posla zbog starog posla)

Ako se odselite u inozemstvo, čak možda i drugi kontinent, jasno da n možete niti nećete svakih par tjedana vraćati se u Hrvatsku.

 

Može li se opunomoćiti odvjetnika da sve to radi umjesto vas? Može li možda samo pisano dati "svjedočenje" bez ičijeg posredovanja? Ili - nije li čelnik državnog tijela dužan nekako to riješiti (prema zakonu je dužan omogućiti pravnu pomoć državnom službeniku, ako ovaj nešto nije skrivio sam, to znam da onda ne)?

 

Uglavnom, nakon emigracije -kako ovo riješiti bez ili najmanje troška?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Taj dan nisu na poslu, nego na sudu zbog bivšeg posla. (BTW. ne kužim niti kako oni to mogu/smiju, izostajati s posla zbog starog posla)

zato jer je pozvan na sud.

 

Ako se odselite u inozemstvo, čak možda i drugi kontinent, jasno da n možete niti nećete svakih par tjedana vraćati se u Hrvatsku.
Napiši to sudu

 

Može li se opunomoćiti odvjetnika da sve to radi umjesto vas?
Da daje izjave kao svjedok?

 

Ili - nije li čelnik državnog tijela dužan nekako to riješiti (prema zakonu je dužan omogućiti pravnu pomoć državnom službeniku, ako ovaj nešto nije skrivio sam, to znam da onda ne)?

Koji čelnik.Osoba više nije zaposlena u državnoj službi.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao optuženik, dužni ste se odazvati pozivu suda, u protivnom se može odrediti suđenje u odsutnosti, ali i tražiti državu u kojoj ste trenutno vaše izručenje, a to mislim da ćete se složiti da vam ne treba. Osim ako ste u državi koja ne izručuje. No, najjednostavnije rješenje je da, osim ako se radi baš o nekom od najtežih kaznenih djela, se odazovete, očitujete o optužnici i dadete obranu, a nakon tog vaša nazočnost više neće biti nužna i moći će se donijeti presuda.

 

Što se svjedoka tiče, tu je najjednostavnije rješenje da nazovete uređujućeg suca i dogovorite termin rasprave na kojoj će vas se ispitati u vrijeme kada ćete biti u RH. Opet, kao svjedok ne možete biti izručeni, ali obzirom ćete svakako doći u RH prije ili kasnije, ovo je najbolja i najmanje neugodna varijanta po sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A audio-video? Vidim da se to spominje kao mogućnost u Zakonu o kaznenom postupku. Konkretno, ako i bude svjedočenja, vjerojatno će se raditi o Trgovačkom sudu. Sad, ne znam jel se navedeni zakon odnosi na takve procese.

 

Baš me zanima kako onda svjedočenje obavlja - preminuli kolega. Nije sarkazam, ozbiljno, kak se onda to rješava?

 

I na kraju - tko mi nadoknađuje troškove dolaska na sud? Znam da imam pravo na njih, mislim da stoji i u samom pozivu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A audio-video?

 

Koliko je meni poznato, u postupcima pred trgovačkim sudovima, toga nema.

 

Baš me zanima kako onda svjedočenje obavlja - preminuli kolega. Nije sarkazam, ozbiljno, kak se onda to rješava?

 

Onda se odustaje od tog dokaznog prijedloga.

 

I na kraju - tko mi nadoknađuje troškove dolaska na sud? Znam da imam pravo na njih, mislim da stoji i u samom pozivu.

 

U kaznenom postupku sud, u parnici stranka koja vas je predložila za svjedoka (pa ako uspije u sporu može ih potraživati od druge strane).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija