Jump to content

Darovni ugovor ugovor o uzdrzavanju


paskual

Preporučene objave

Otac mi ide na tesku operaciju i zeli zastit svoju imovinu.u nadi da ce operacija pozitvno proc trazimo najbolju mogucnost. Zbog velikog medjusobnog postovanja dali je moguce napravit darovni ugovor a polozit ga kao pravovaljani dokument tek u slucaju njegove smrti.ili ugovor u uzdrzavanju ali po citanju ispada da tada ja i kao prvi nasljednji rad placam porez. A radi se o pozamasnoj imovini.svese to radi da se izbjegne naslijedivanje nuznog djela njegovih maloljetnih unuka od moje pokojne sestre s obzirom da je njihov otac raspikuca.postoji dogovor izmedju mene i oca o prijenosu imovine na djecu sa njihovovim 30tim rodjendanom kad budu oslobodjene utjecaja oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali je moguce napravit darovni ugovor a polozit ga kao pravovaljani dokument tek u slucaju njegove smrti
darovanje za slučaj smrti,vidi odredbe čl.491.Zakona o obveznim odnosima
ugovor o uzdrzavanju ali po citanju ispada da tada ja i kao prvi nasljednji rad placam porez
po ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju,no ne i po doživotnom
sve se to radi da se izbjegne naslijedivanje nuznog djela njegovih maloljetnih unuka od moje pokojne sestre
kada bi se citirana činjenica dokazala pred sudom,ugovor bi bio utvrđen ništavim pravnim poslom,budući da bit ugovora nije prikrata tuđih nasljednih prava,o čemu se u mnogim svojim odlukama izjasnio Vrhovni sud RH
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, ne snalazim se baš po forumima a ni u pravnim pitanjima, pa mi treba vaša pomoć. Naime, djed svoju nekretninu želi darovati meni, svojoj unuci, dakle ni mome ocu niti teti. Teta se razvela davnih dana i došla je živjeti nazad u našu kuću, nadogradili smo joj jedan mali dio i ona tu živi već godinama. Ona se svoga bračnoga dijela odrekla u korist svoje djece i ne posjeduje više ništa. Ja i djed bi s njom potpisali ugovor da ima pravo tu živjeti dok je živa i da sa tim prestaje mogućnost traženja nasljeđa njene djece. Išli smo s njom do JB ovjeriti potpise s tim da je u ugovoru pisalo da se ona izričito odriče svog nužnog prava u moju korist i odbila je to potpisati...zaboravih napomenuti da sada i baka koja me mrzi komplicira situaciju jer je teti obećala svoj dio kuće iako u papirima stoji djed kao vlasnik kuce 1/1...pa me u svemu ovome zanima koji ugovor potpisati da bih ja nakon djedove smrti bila jedini njegov nasljednik? Otac se sigurno ne bi bunio, al baka i teta su mi nekako problem... Lijep pozdrav, Marijeta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz ovog upita jasno je da kuća, iako u ZK na djedu 1/1, zapravo predstavlja bračnu stečevinu, u kojoj baka ima udio od 1/2 (u pravilu, obzirom na raniju regulativu koja je malo drukčija od današnje), glede čega je izvjesno, ako i s djedom potpišete ugovor o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju, koji isključuje nasljedno pravo u cijelosti, uključujući i nužni dio, da će baka tužbom ići u utvrđenje takva ugovora ništetnim u dijelu koji se odnosi na njen udio u kući.

 

Pokušajte sve riješiti dogovorom, jer drugo vam ne preostaje, osim ako baš imate jako veliku želju ići na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima...

Ako mi mozete reci je li ovo ispravno formulirano, otac i ja sklapamo ugovor o doživotnom uzdržavanju a radi se o kući i čestici zemlje pa ako navedem ovako kako je opisano je li to ok?

 

1. XXXXX ( PRIMATELJ UZDRŽAVANJA) prenosi vlasništvo u času svoje smrti XXXXXX (DAVATELJU UZDRŽAVANJA), koja prima u vlasništvo zacijelo, niže navedenu nekretninu i to:

Česticu zemlje 40...., ZK uložak 1..., Katastarska općina: 31..., XXXXXX sa svim pripadajućim nekretninam akoje se nalaze na navedenoj čestici zemlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija