Jump to content

Ovrha


Manuuri

Preporučene objave

Jok, treba nam ono s početka. Sjećaš li se za koji mjesec i koju godinu ti je bio taj račun? I kada je pokrenuta ovrha?

 

To su ti jedini datumi gdje postoji neka mogućnost (makar mala) da su zakasnili, a ako su to napravili kako treba, dalje je zastara 10 godina ako se ništa ne poduzima, ali onda svakih par godina pošalju neki dopis (za promjenom sredstva ovrhe), pa onda ide opet 10 godina od toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

dobio sam rješenje o dosudi trgovačkog suda i nazvao da pitam kad će postati pravomoćno. Dobio sam odgovor suca da neki sudionici nisu primili to isto rješenje pa za 30 dana moraju im pokušati uručiti ponovo pa staviti na oglasnu i tek tada mogu očekivati pravomoćnost.

Nakon toga sam prelistao zakone i našao u ovršnom čl.103 i u stečajnom čl.12 u kojima piše da se objavom na e-oglasnoj suda(što je učinjeno) smatra da su svi sudinici zaprimili rješenje.

Po tome ispada da svatko tumači zakon na svoj način, a ovaj puta ja ispaštam, jer mi se ne čeka više od 30 dana da dođem u posjed.

Što mi je činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, u Vašem slučaju se radilo o elektroničkoj javnoj dražbi nekretnina koje su se prodavale u stečajnom postupku? Ili se radilo o nekom drugom postupku?

 

Općenito je pravilo da dostava u ovršnom postupku mora ići procedurom propisanom čl. 8. Ovršnog zakona, ali za posebne postupke evo, kao što ste našli, vrijedi posebna procedura.

 

Iako, niste u krivu da svatko tumači zakon na svoj način, i to je veliki problem kod nas, neujednačenost postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, u Vašem slučaju se radilo o elektroničkoj javnoj dražbi nekretnina koje su se prodavale u stečajnom postupku? Ili se radilo o nekom drugom postupku?

 

Općenito je pravilo da dostava u ovršnom postupku mora ići procedurom propisanom čl. 8. Ovršnog zakona, ali za posebne postupke evo, kao što ste našli, vrijedi posebna procedura.

 

Iako, niste u krivu da svatko tumači zakon na svoj način, i to je veliki problem kod nas, neujednačenost postupka.

 

Da, radilo se o elektroničkoj dražbi i normalno da oni koji nisu uspjeli nisu niti zainteresirani da podignu rješenje na sudu, a očito nisu bili kod kuće da ga prime.

Glupo mi je da iz čisto banalnog razloga moram čekati tako dugo do pravomoćnosti rješenja.

Očito je neke pregazilo vrijeme i ne razumiju da se s e-oglasnom i druge stvari mijenjaju.

Čak i u čl.8 piše da će se smatrati uručenim istekom 8 dana od dana isticanja na e-oglasnoj, a predmet je na istoj već 10 dana. Budući da se čl.103 odnosi baš na elek. javnu dražbu, smatram da bi se sudac trebao držati tog člana.

Mogu li ja to ikako ubrzati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim pomoć oko postavljanja prijedloga za ovrhu na novčanim sredstvima.

Situacija je sljedeća:

1) Dana 24.3.2014. sklopljen je ugovor o zajmu. Iznos zajma je 50.000kn, jedna osoba je zajmoprimac a druga osoba je založni dužnik.

U ugovoru je navedeno da cijeli dug dospijeva ako otplata kasni mjesec dana.

 

2) Dana 17.12.2015. izdaje se potvrda ovršnosti ugovora koji je ovršan 16.11.2014.

Nakon toga ponovno redovno sjedaju uplate kako je dogovoreno, s manje ili više poštovanim mjesečnim rokovima otplate.

 

3) U trenutku izdavanja potvrde ovršnosti dug je bio 45000, ovrha nije pokretana, sad je 16000 i potrebno je pokrenuti ovrhu.

 

Moje viđenje:

 

To što je ovršnost iz 2014. ne bi trebao biti problem i potrebno je prijedlog za ovrhu postaviti na način da se uzme cijela glavnica koja je preostala i sve redovne neplaćene kamate koje su preostale a predviđene su za otplatu. Je li to točno? S kojim datumom je potrebno postaviti takav prijedlog s obzirom na tu staru ovršnost i različite datume dospijeća kamata i činjenicu da je cijeli dug dospio još 2014. godine ali do sad nije prisilno naplaćivan.

 

HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, dužnik je i nakon ovršnosti ugovora o zajmu iz 2014. povremeno zbog neurednih uplata pozivan da to učini što je uz manja ili veća kašnjenja izvršavao pa nije bilo potrebe za pokretanje ovrhe.

 

Sad je to potrebno samo je problem da se to događa usred otplatnog roka. Dakle imamo neke obroke uredno oplaćene a neki još nisu ni dospjeli. Odnosno, radi klauzule ovršnosti možemo reći da su svi obroci još 2014. dospjeli na naplatu. E sad kako se na to gleda kod prijedloga za ovrhu?

 

Ne znam je li bitno, ali u otplatnom planu je za svaki obrok iskazana posebno glavnica i posebno kamata na tu glavnicu. To se po mojem mišljenju gleda sveobuhvatno i ne podliježe zabrani naplate kamata na kamatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, dužnik je i nakon ovršnosti ugovora o zajmu iz 2014. povremeno zbog neurednih uplata pozivan da to učini što je uz manja ili veća kašnjenja izvršavao pa nije bilo potrebe za pokretanje ovrhe.
iz mjere opreza bi bilo dobro utvrditi da li ste Vi nakon što je nastupila činjenica u smislu čl.361 st.1 Zakona o obveznim odnosima, ipak ugovor održali na snazi,ovo glede odredaba stavka drugog pomenutog članka.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još da pitam - kad neki dug dospije u cijelosti a usred otplatnog plana (npr. dužnik prestane vraćat kredit) nakon nekoliko urednog vraćenih rata, a prije još uvijek nedospjelih rata i zbog toga mu cijeli dug dospije i postane ovršna isprava temeljem koje je i primio kredit, može li se utuživati i te naknadne kamate koje bi bile plaćene uz svaku ratu kredita ili je dozvoljeno utužit samo preostalu glavnicu a kamate samo one koje su dospjele ranije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija