Jump to content

Podjela imovina i kredita


Ivćaic

Preporučene objave

Pozdrav,

 zanima me sljedeće.

Supruga i ja se planiramo razvesti.

U braku smo 4 godine. 

U taj period kupili smo kuću i automobil. Za to smo podigli nenamjenski kredit koji je na moje ime. Jedan kredit za kuću a drugi je za automobil.

Auto smo na nju stavili a kuća je pola pola.

 

Zanima me sada, koji je proces u slučaju razvoda, dali se i auto i kuća dijele po pola sa obzirom da je sve stečeno u vrijeme trajanja braka?

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ivćaic je napisao:

Zanima me sada, koji je proces u slučaju razvoda, dali se i auto i kuća dijele po pola sa obzirom da je sve stečeno u vrijeme trajanja braka?

I auto i kuća i oba kredita (duga) se djele po pola.

U praksi, vi se morate dogovoriti - tko ostaje u kući, neka preuzme kredit i neka mu drugi partner prepiše svoju polovinu nekretine. Tko uzme auto, neka uzme i otplatu kredita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuća Vam je suvlasništvo, kako navodite, pola-pola, bez obzira na utvrđivanje i podjele bračne stečevine, za sve drugo morate pokrenuti sudski  postupak u kojem će se utvrditi što je, a što nije (i prava i obveze) bračna stečevina i ista se dijeli na jednake djelove silčadno odrednicama ObZ, naravno, ako se drugačije ne dogovorite, moja iskrena sugestija Vam je da se probate, ako je to ikako moguće, ljudski dogovoriti, jer je sudski postupak postupak dugotrajan i neizvjestan....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , felixx je napisao:

I auto i kuća i oba kredita (duga) se djele po pola.

U praksi, vi se morate dogovoriti - tko ostaje u kući, neka preuzme kredit i neka mu drugi partner prepiše svoju polovinu nekretine. Tko uzme auto, neka uzme i otplatu kredita.

Problem je što je kuća vrijednija od iznosa kredita koji nam je ostao.

Za kuću smo dali 70 tis eura od toga smo digli samo 15 tis eura kredita. Ostatak smo dobili za poklon u svatovima.

Dali to mijenja na stvari ili bi najlakše bili  da se kuća proda, vrate krediti a ostalo podjelimo?

 

Hvala još jednom na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ivćaic je napisao:

Problem je što je kuća vrijednija od iznosa kredita koji nam je ostao.

Za kuću smo dali 70 tis eura od toga smo digli samo 15 tis eura kredita. Ostatak smo dobili za poklon u svatovima.

Dali to mijenja na stvari ili bi najlakše bili  da se kuća proda, vrate krediti a ostalo podjelimo?

Da , naravno - to je definitivno drugačija situacija.

Ja sam malo brzopleto zaključio da se radi o uobičajenoj situaciji da je cijela kupnja nekretnine pokrivena hipotekarnim kreditom. 

Gledajte - na kraju vam sesve svodi na to da je najbolje dogovorom to riješiti. Ako ste oboje složni da kuću prodate to je najbolje rješenje. Samo računajte da možda nećete dobiti isti iznos koji ste dali, to ovisi koliko ste spremni čekati kupca.

 

, Željac047 je napisao:

Oprostite pooštovani felix u isto vrijeme smo odgovarali na isto pitanje, no svodi se na isto, još jednom oprostite....

:palac:

Pa stvarno nema razloga za isprike, to se i meni nekad dogodi... 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kredit kao i svatovski dar je bračna stečevina, tako da se svejedno dijeli popola, no, ako ste suvlasnici na kući na 1/2 kuće onda Vam je isto, jer ste suvlasnici svaki jedne polovice kuće tako da, bez obzira na bračnu stečevinu i na način koji je kuća kupljena, ista se dijeli se po pola, jer ste suvlasnici na nekretnini u jednakom omjeru, ili možete podnijeri tužbu za razvrgnuće suvlasništva...

Iskreno, kako i sami navodite, bilo bi Vam najbolje rješenje da je prodate i sredstva dobivena za istu podijelite po pola, kao i kredit koji je još ostao za otplatu iste, naravno, ako kupac neće na sebe preuzeti kredit ili da jedno od Vas ostane kredit u otplati, otplaćuje ga, dok drugi isplaćuje vrijednost ostatka kredite onom ko otplaćuje kredit...

Kažem, najbolje Vam je riješiti dogovorno, jer ćete sudskim putem doći na isto, a to će koštati i vremena i novaca...

 

, felixx je napisao:

:palac:

Pa stvarno nema razloga za isprike, to se i meni nekad dogodi... 

Opet u isti tren i opet isprike poštovani felixx..:palac:

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija