Jump to content

Raspodjela imovine nakon razvoda


gesaugen

Preporučene objave

Zbog razvoda žena i ja gledamo raspodijeliti imovinu. Ono što imamo zajedničko je stan. U toku braka ja sam još dobio od pokojnog oca zemljište darovnim ugovorom koje je upisano u zemljišnjim knjigama samo na mene (1/1).

Stan je malo kompliciranija priča:

kupili smo ga od mojih roditelja gdje su roditelji meni poklonili 1/3 stana tako da smo za preostalih 2/3 vrijednosti supruga i ja digli kredit da isplatimo roditelje i mog brata. U knjizi položenih ugovora stan glasi 1/2 na mene i 1/2 na suprugu (glup zaljubljen ja umjesto da sam upisao realno stanje od 2/3 moje i 1/3 od supruge) . Inače kao što će te dolje pročitati ta "1/3" je u stvari veća jer je definirana kroz procijenjenu vrijednost stana a ne dogovornu između mene i mojih roditelja.

U kupoprodajnom ugovoru koji su složili u banci gdje smo dizali kredit je definirano i darivanje i to pasusom:

"Ugovorene strane sporazumno utvrđuju da stvarna vrijednost stana prema procjeni (ime banke) iznosi 135.000€, te da Prodavatelj daruje kupcu II (moje ime)  dio stana koji vrijedonosno odgovara razlici između stvarne vrijednosti stana prema procjeni (ime banke) od 135.000€ i kupoprodajne cijene od 80.000€ a koja iznosi 55.000€, a koju će kod upisa prava vlasništva realizirati u uknjižbi stana ili će postupiti na drugi način a na to Prodavatelj neće utjecati"

Da li prema navedenom pasusu ja imam pravo na veći dio stana kod preraspodijele ili sam se zeznuo?

Također da li darovano zemljište koje glasi samo na mene ulazi u raspodjelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, gesaugen je napisao:

"Ugovorene strane sporazumno utvrđuju da stvarna vrijednost stana prema procjeni (ime banke) iznosi 135.000€, te da Prodavatelj daruje kupcu II (moje ime)  dio stana koji vrijedonosno odgovara razlici između stvarne vrijednosti stana prema procjeni (ime banke) od 135.000€ i kupoprodajne cijene od 80.000€ a koja iznosi 55.000€, a koju će kod upisa prava vlasništva realizirati u uknjižbi stana ili će postupiti na drugi način a na to Prodavatelj neće utjecati"

Da li prema navedenom pasusu ja imam pravo na veći dio stana kod preraspodijele ili sam se zeznuo?

To može biti temelj da osporavate da je cijeli stan bračna stečevina, i tražite izdvajanje tog djela 55/135 tj. 40,7 % vrijednosti stana iz bračne stečevine. Vaša supriga će se međutim vjerojatno pozivati na to da ste vi njoj darovali pola toga kad ste stan upisivali svakom pola.

Također, stan je opterećen kreditom. Kredit je dug koji je bračna stečevina.

Prije 6 minuta, gesaugen je napisao:

Također da li darovano zemljište koje glasi samo na mene ulazi u raspodjelu?

Ne, dar roditelja je vaše vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, gesaugen je napisao:

Kredit je u međuvremenu otplaćen, dakle stan je čist od svih tereta.

Glede darovanja, nigdje nema to riješeno ikakvim pravnim aktom da joj je darovano 1/2 već je samo tako upisano uz moju suglasnost riječima

Obzirom da vam predstoji vrlo konfliktan razvod, ovo razrješavanje pitanja bračne stečevine će vjerojatno ići 'u paketu' sa sporom oko skrbništva nad djetetom. Lako moguće da će vas time ucjenjivati (da joj prepišete cijeli stan). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je moguće staviti zabilježbu zabrane raspolaganja nekretninom na cijelu nekretninu ili se to može isključivo za svoj dio vlasništva? Recimo u mom konkretnom slučaju smo upisani 1/2 meni i supruzi, no kako velim da ću to probati osposriti, da li mogu staviti zabilježbu na cijelu nekretninu dok se to ne riješi čisto da njoj nebi pale neke bedastoće na pamet i da proba prodati "svoj" dio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, gesaugen je napisao:

U knjizi položenih ugovora stan glasi 1/2 na mene i 1/2 na suprugu 

 

, gesaugen je napisao:

tako upisano uz moju suglasnost riječima

Jel u ugovoru stoji naznačeno da če se pravo su-vlasništva upisati u omjerima 1/2.

 

prije 9 sati , gesaugen je napisao:

da li mogu staviti zabilježbu na cijelu nekretninu

Ako od ishoda parnice ovise knjižna prava,dopuštena je zabilježba spora,no nema potrebe da se u konkretnom slučaju ista upisuje na nekretninu u cijelosti,več isključivo na suprugin suvlasnički dio.

O zabilježbi spora,više u članku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Matrix je napisao:

Jel u ugovoru stoji naznačeno da če se pravo su-vlasništva upisati u omjerima 1/2.

ne konkretno. Stoji:

čl.1 "Prodavatelj (IME PREZIME) prodaje nekretninu (PODATCI O NEKRETNINI) kupcima (IME PREZIME moje i moje žene) svakome u 1/2 idealnog dijela"

čl.2 gore citirani pasus o darivanju: "Ugovorene strane sporazumno utvrđuju da stvarna vrijednost stana prema procjeni (ime banke) iznosi 135.000€, te da Prodavatelj daruje kupcu II (moje ime)  dio stana koji vrijedonosno odgovara razlici između stvarne vrijednosti stana prema procjeni (ime banke) od 135.000€ i kupoprodajne cijene od 80.000€ a koja iznosi 55.000€, a koju će kod upisa prava vlasništva realizirati u uknjižbi stana ili će postupiti na drugi način a na to Prodavatelj neće utjecati"

I to je to, nigdje se ne spominje nikakva uknjižba niti u kojem omjeru već obveze plaćanja prodavatelju, obveze iseljenja itd...

Ako od ishoda parnice ovise knjižna prava,dopuštena je zabilježba spora,no nema potrebe da se u konkretnom slučaju ista upisuje na nekretninu u cijelosti,več isključivo na suprugin suvlasnički dio.

O zabilježbi spora,više u članku.

 

znači ja mogu staviti zabilježbu na suprugin dio? Mislim jel ima kakve razlike jel stavim na cijelu nekretninu il samo njen dio obzirom da mi je jedini cilj zabraniti da ona zakomplicir asituaciju prodavanjem svojeg dijela nekretnine upisanog u knjizi položenih ugovora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , gesaugen je napisao:

nigdje se ne spominje nikakva uknjižba

Mora postojati tabularna isprava kojom prodavatelj dopušta uknjižbu

 

prije 5 sati , gesaugen je napisao:

niti u kojem omjeru

Kako nema kad je naznačeno u kojim se omjerima prodaje svakom od kupaca ponaosob

 

prije 5 sati , gesaugen je napisao:

Prodavatelj (IME PREZIME) prodaje nekretninu (PODATCI O NEKRETNINI) kupcima (IME PREZIME moje i moje žene) svakome u 1/2 idealnog dijela"

 

prije 5 sati , gesaugen je napisao:

ja mogu staviti zabilježbu na suprugin dio

Več rečeno,apsurd da stavljate i na svoj dio,obzirom da s njim nemože niko drugi raspolagati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , gesaugen je napisao:

ne konkretno. Stoji:

čl.1 "Prodavatelj (IME PREZIME) prodaje nekretninu (PODATCI O NEKRETNINI) kupcima (IME PREZIME moje i moje žene) svakome u 1/2 idealnog dijela"

čl.2 gore citirani pasus o darivanju: "Ugovorene strane sporazumno utvrđuju da stvarna vrijednost stana prema procjeni (ime banke) iznosi 135.000€, te da Prodavatelj daruje kupcu II (moje ime)  dio stana koji vrijedonosno odgovara razlici između stvarne vrijednosti stana prema procjeni (ime banke) od 135.000€ i kupoprodajne cijene od 80.000€ a koja iznosi 55.000€, a koju će kod upisa prava vlasništva realizirati u uknjižbi stana ili će postupiti na drugi način a na to Prodavatelj neće utjecati"

Na temelju ovoga treba tražiti utvrđivanje bračne stečevine na način da je 40,7 % stana koji je darovan kroz 55000/135000 Eura isključen iz bračne stečevine, a preostali diio stana koji je kupljen kreditom je bračna stečevina 80000/135000 ili 59,3%. Tako da na kraju tebi pripadne 29,65+40,7 = 70,35% stana, a njoj 29,5% stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Matrix je napisao:

Mora postojati tabularna isprava kojom prodavatelj dopušta uknjižbu

Kako nema kad je naznačeno u kojim se omjerima prodaje svakom od kupaca ponaosob

Več rečeno,apsurd da stavljate i na svoj dio,obzirom da s njim nemože niko drugi raspolagati.

U tabularnoj izjavi je definirano da je kupoprodajna cijena stana 80.000€ te da se prodaje kupcima (moje i ženino ime i prezime) svakome u 1/2 idealnog dijela

Ovo da se "nigdje se ne spominje nikakva uknjižba niti u kojem omjeru " sam mislio "osim ovoga što sam gore naveo". Dakle svi omjeri i dijeljenje sam napisao kako je definirano u ugovoru i tabularnoj izjavi, nema više ničega u ugovoru i tabularnoj na tu temu - da li prema tome imam šanse dobiti i darovani dio a ne samo 1/2 nekretnine?

I ovo sa stavljanjem zabilježbe, ok, shvatio sam da nema smisla stavljati na svoj dio, no pitanje je da li mogu staviti na dio koji nije moj tj. ženin dio (zbog spomenutih razloga da slučajno ne proda svoj dio prije dijeljenja), dakle da li stavljanje zabilježbe ima uopće smisla u ovakvom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih pomoć u vezi uzimanja stvari iz stana: kako sam ja ostao u stanu a žena je otišla kod svojih roditelja, dešava se situacija da dok sam ja naposlu, ona se vraća u stan i uzima stvari koje koje su zajednički kupljene u braku. Trenutno se radi o malim stvarima ali nebih se čudio da dođe jedan dan i uzme tipa perilicu za veš. Obzirom da mi je odvjetnik savjetovao da ne mijenjam bravu na stanu kako joj nebih dao motiva za tužbu zbog ometanja privatnog posjeda te još ispao zlostavljač pred centrom za socijalnu skrb (jer bi ispalo da sam tobože izbacio ženu iz stana), zanima me na koji način da se osiguran od njene krađe zajedničkih stvari po stanu?

uređeno: od gesaugen
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molio bih pomoć:

, gesaugen je napisao:

Molio bih pomoć u vezi uzimanja stvari iz stana: kako sam ja ostao u stanu a žena je otišla kod svojih roditelja, dešava se situacija da dok sam ja naposlu, ona se vraća u stan i uzima stvari koje koje su zajednički kupljene u braku. Trenutno se radi o malim stvarima ali nebih se čudio da dođe jedan dan i uzme tipa perilicu za veš. Obzirom da mi je odvjetnik savjetovao da ne mijenjam bravu na stanu kako joj nebih dao motiva za tužbu zbog ometanja privatnog posjeda te još ispao zlostavljač pred centrom za socijalnu skrb (jer bi ispalo da sam tobože izbacio ženu iz stana), zanima me na koji način da se osiguran od njene krađe zajedničkih stvari po stanu?

upravo se to desilo, uzela je sušilicu za veš

Prijavio sam policiji i policija će napraviti zapisnik no policajac mi je rekao da provjerim sa pravnicima da li smijem promijeniti bravu jer misli da mijenjanje brave ne znači automatski ometanje privatnog posjeda ako ja njoj dopuštam da dolazi u stan u mojoj nazočnosti

u globalu ako netko zna za riješenje za spriječavanje ovakvih njenin krađa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija