Jump to content

Prodaja nekretnine


emka

Preporučene objave

Poštovani,

Molim vas da me uputite koliki mora proći vremenski rok u slučaju prodaje nekretnine a da

se ne plati porez. Naime prije dvije godine smo kupili nekretninu i kćer je iskoristila

poreznu olakšicu za sebe ,dijete i supruga kao prvu nekretninu. Sada bi ona taj dio

darovala meni kao majci , znam da je bilo ranije da mora proći nešto kao 3 godine .

Hvala. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je sad novi odnos kojim se zasniva porezna obveza, na darovanje između potomaka i predaka u uspravnoj liniji se također ne plaća porez.

Ali kužim da Vi ne pitate to; ne, samo ako je darovanje učinjeno bračnom drugu ili djetetu u roku od 3 godine se neće morati vratiti porezna olakšica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što u prijevodu znaći da bi kći naknadno platila porez na promet nekretnina prema spomenutom zakonu i odredbama na koje se osvrnula Ruby. 

(6) Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja:

1. građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično,

2. građanin ili njegov bračni drug odjave prebivalište, ne borave ili prijave promjenu adrese stanovanja,

3. Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

(7) Otuđenjem nekretnine u smislu točke 1. stavka 6. ovoga članka ne smatra se ako nekretninu za koju je građanin na temelju stavka 1. ovoga članka ostvario pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina stječe bračni drug ili dijete građanina nasljeđivanjem ili darovanjem. U tom slučaju novi stjecatelj stupa u položaj pravnog sljednika glede zabrane otuđenja nekretnine, s time da se rok zabrane otuđenja računa od kada je prednik stekao nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugim riječima da budem sigurna, ako daruje meni nekretninu kao majci prije isteka 3 godine (ne bračnom drugu ili vlastitom djetetu)

morati će vratiti poreznu olakšicu ??? Znači preporuka mi je čekati 3 godine i tada sastaviti darovni ugovor prema meni kao majci.

Oprostite ako sam dosadna no moram biti sigurna. Puno hvala.

 

Promjene u oporezivanju nekretnina odnose se i na prodavatelje nekretnina koje su regulirane isto tako potpuno novim Zakonom o porezu na dohodak koji je na snazi od 01.01.2017. i to u dijelu Zakona koji se odnosi na  dohodak od imovine i imovinskih prava kod otuđenje nekretnina. S tog aspekta građani prilikom prodaje nekretnine/a trebaju obratiti pažnju da li možda s prodajom ulaze u sustav oporezivanja dohotka od imovine što značajnije mijenja eventualnu zaradu i obveze prema državi.

Kada se obračunava dohodak od otuđivanje imovine odnosno prodaje nekretnine?

Plaćanje poreza na dohodak od imovine kod građana utvrđuje se u slučajevima kada se steknu niže navedeni uvjeti (članak 58. Zakona o porezu na dohodak NN 115/16, primjena od 01.01.2017.):

  • ”Pravilo” 1 u 2 – odnose se na otuđenje (prodaju) jedne nekretnine unutar 2 godine od dana nabave (članak 58 stavak 2. Zakona o porezu na dohodak);
  • ”Pravilo” 3 u 5 – odnosi se na otuđenje (prodaju) više od 3 nekretnine u razdoblju od 5 godina bez obzira na dan nabave (članak 58. stavak 3. Zakona o porezu na dohodak).

 

Što je na kraju 2 godine ili 3???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , emka je napisao:

Što je na kraju 2 godine ili 3???

Brkate dvije vrste poreza, iz dva različita porezna zakona.

U ovom slučaju govorimo o korištenju porezne olakšice iz prethodnog Zakona o porezu na promet nekretnina čije sam vam odredbe naveo.

Dakle, rok je tri godine i oportuno vam je pričekati istek toga roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija