Jump to content

Dugovi i ovrhe


MissCherryweather

Preporučene objave

Pozdrav... Neki dan sam saznao da su moji roditelji u povećem dugu (šesteroznamenkasta cifra). Nisam s njima živio šest godina, iako sam im prilično i redovno novčano pomagao smatrajući kako je dug (o kojem nisu htjeli konkretno govoriti) u nekim normalnim razmjerima. Obzirom da sam neki dan posumnjao, nakon što sam čuo njihov razgovor, da se radi o mnogo ozbiljnijoj cifri, pritisnuo sam ih da kažu koliki je broj - ne moram ni reći da mi se zavrtilo u glavi. Doduše, oni jesu govorili da im je račun par puta bio (skoro?) blokiran i da ih je strah ovrhe, no eto, nije mi u glavu ulazilo da bi cifra mogla biti tolika. Oni taj dug, naravno, dugoročno ne mogu isplatiti (a ni ja), i vjerujem da će ovrha biti jedini realan ishod. No, obzirom da se radi o kući s dvojnim vlasništvom, zanima me kakve su implikacije što se toga tiče:

a) Hoće li to hvatati i drugu stranu (suvlasnika)?

b) Može li se ovršiti samo taj njihov dio kuće?

c) Što ako je dug veći od vrijednosti te nekretnine?

d) Što će biti s jamcima?

e) Postoji li način da sebe zaštitim od tog duga (ja nemam nikakvih nekretnina)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krediti u dvije banke. Ako su mi ovaj put rekli sve. Ja ne znam ni kako je banka smjela izdati toliki kredit čovjeku pred mirovinu, koji je već bio u dugovima, a bogami nije ni psihički zdrav. Strah me da nisu nekim zelenašima išli, ali valjda nisu.

 

Kako se osjećam, ne mogu vam opisati, taj teret na kraju krajeva pada na mene, jer jedini dugoročno zarađujem, a oni su meni prijetili i smrću "ako se budem miješao" i govore "da se taj dug mene ne tiče". Bilo kakav savjet ako imate, slušam, jer ja ne znam što da radim. Htio bih eto neko preliminarno mišljenje pa da znam da li da tražim nekog odvjetnika ili što... :-|

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako u svojim iskazima niste dovoljno jasni, a situacija vam je zasigurno neugodna i potrebna je žurna odluka, svakako potražite odvjetnika.

Ovdje je osnovno pitanje, čega gu vlasnici ovršenici (dužnici)? Jer, eventualni ovrhovoditelji mogu teretiti samo njih (i jamce) i njihovu imovinu. Tko je suvlasnik nekretnine? Ako banka uđe u suvlasništvo, može tražiti civilnu diobu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , MissCherryweather je napisao:

a) Hoće li to hvatati i drugu stranu (suvlasnika)?

Ne moze banka prodati tudi dio kuce, ako nije i taj dio pod hipotekom ili je suvlasnik jamac. Ali prvo ce se probati naplatiti po placi jamca.

prije 4 sati , MissCherryweather je napisao:

b) Može li se ovršiti samo taj njihov dio kuće?

Moze, ali ako kuca nije etazirana, pitanje tko ce htjeti kupiti. Trebate se paziti ljudi koji to kupe nakon par drazbi za male novce pa ucjenjuju drugog suvlasnika.

prije 4 sati , MissCherryweather je napisao:

c) Što ako je dug veći od vrijednosti te nekretnine?

Jos uvijek ce ici ovrha na mirovinu, a poslije smrti banka ce se naplatiti od jamca.

prije 4 sati , MissCherryweather je napisao:

d) Što će biti s jamcima?

Otplacuju kao da su oni digli kredit. U slucaju ovrhe se ovrsuje i njih. Ali prije ovrhe ce se banka prvo naplacivati redovno od njih ako su im primanja dostatna.

prije 4 sati , MissCherryweather je napisao:

e) Postoji li način da sebe zaštitim od tog duga (ja nemam nikakvih nekretnina)?

Ako niste jamac (da jeste, znali bi koliko je kredita uzeto), teoretski nemate veze s njihovim dugom. Ako i izgube sve, pretpostavlja se da ce te im pomagati, ali nakon njihove smrti, odnosno onog tko je digao kredit, dug prelazi na jamca, ako jamca nema, onda dug nestaje. Bitno je da se nakon smrti na ostavinskoj odreknete bilo kakvog nasljedstva.

Koliko vidim, roditelji jos uvijek otplacuju vise manje redovno, banka nije krenula u ovrhe pa neka tako nastave sto duze mogu.

 

Sve ovo nista ne znaci ako je novac posuden od kamatara koji bi mogli poceti pritiskati i Vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju

prije 1 sat, 310BrRp je napisao:

Kako u svojim iskazima niste dovoljno jasni, a situacija vam je zasigurno neugodna i potrebna je žurna odluka, svakako potražite odvjetnika.

Ovdje je osnovno pitanje, čega gu vlasnici ovršenici (dužnici)? Jer, eventualni ovrhovoditelji mogu teretiti samo njih (i jamce) i njihovu imovinu. Tko je suvlasnik nekretnine? Ako banka uđe u suvlasništvo, može tražiti civilnu diobu.

Suvlasnik nekretnine je rođak s kojim nitko od nas ni nije u kontaktu. Moj otac je vlasnik druge polovice.

 

prije 1 sat, miroslav6 je napisao:

Moze, ali ako kuca nije etazirana, pitanje tko ce htjeti kupiti. Trebate se paziti ljudi koji to kupe nakon par drazbi za male novce pa ucjenjuju drugog suvlasnika.

Kuća nije etažirana, koliko sam sad saznao, jamaca nema (hvala Bogu - ne znam što bih ljudima rekao)... Ako biste mi samo još razjasnili što se može dogoditi u slučaju ovrhe naše polovice vlasništva. Možda nisam dobro razumio ili objasnio, nisam uopće zainteresiran za bilo koji dio te kuće... Samo da se dug riješi nekako.

Plaćaju da, ali jako slabo. Ja sam se nadao da će uz moju novčanu pomoć moći otplatiti dug, davao sam im mnogo više zadnjih šest mjeseci, ali čuvši cifru, nema šanse ni da ja do svoje sedamdesete to otplatim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da Vam je najbolje za početak provjeriti stanje u zemljišnim knjigama. Naime, za pretpostaviti je da tko god da je vjerovnik da se je upisao u teretni list, tako ćete dobiti podatke - kome duguju novce, je li u pitanju kredit koji je osiguran hipotekom na kući, o kojim iznosima se točno govori, kao i je li možda već pokrenut ovršni postupak, pa da su Vam to eventualno zatajili.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MissCherryweather ; još uvijek nam niste razjasnili tko je davatelj sredstava, kome duguju novce, po kojoj pravnoj osnovi? Kredit kode banke ili su nešto potpisali kamatarima?

Imaju li jamce?

Ako je kredit kod banke, situacija je prilično jasna.

Oni trebaju nastaviti plaćanja koliko mogu. Banka sa time neće biti zadovoljna i pokrenuti će ovrhu na njihovu nekretninu. Vjerojatno će samo upisati založno pravo.

Na ostavinskoj, ukoliko dugovi premašuju njihovu imovinu, morate se odreći nasljedstva i time vas ne terete niti njihova dugovanja.

Banka može, nakon ovrhe, pokrenuti civilnu diobu kuće i podjelu sredstava koja bi dobila dražbi. Ali to nije brz postupak i do tada svakako imate još mogućnosti.... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, 310BrRp je napisao:

Ako je kredit kod banke, situacija je prilično jasna.

Oni trebaju nastaviti plaćanja koliko mogu. Banka sa time neće biti zadovoljna i pokrenuti će ovrhu na njihovu nekretninu. Vjerojatno će samo upisati založno pravo.

Ako je u pitanju kredit banke, tada je on već sada vidljiv u zemljišnim knjigama. Naime, banka se kao založni vjerovnik odmah uknjiži na nekretninu za taj iznos kredita i tako sve dok se dug ne otplati. U slučaju pokretanja ovršnog postupka, ne upisuje se založno pravo banke već se prema čl. 80. OZ zabilježi ovrha u zemljišnoj knjizi, a potom sud vodi postupka (ne banka) pa će postupak stati na ovoj zabilježbi ovrhe samo ako se mimo suda dug podmiri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija