Jump to content

mirovina


Potočnica

Preporučene objave

Dobar dan.
Mami je 2010-e izdano privremeno rješenje - pravo na starosnu mirovinu.
Piše kako je na dan taj i taj imala 62 godine i 9 mjeseci, te 36 godina i 6 mjeseci staža.
Imam papire uz sebe, ali ih, na žalost, ništa ne razumijem :)
Ugl. radi se o slijedećem, bila je par godina vijećnica gradske četvrti (mislim 2 mandata), predsjednica ako to što znači - za što je dobivala naknadu mislim 1000kn.
Ne snalazim se po papirima, al mi kaže da su joj na konto toga povećali staž za 3 godine, a sve skup je rezultiralo manjim prosjekom i time manjom mirovinom (trenutna mirovina je cca 2500kn). Moje prvo pitanje je - imali smisla išta sada pokretati (na putu je, kad se vrati tražit ću ju da potraži koji dokument novijeg datuma, al nekako mislim da je to privremeno rješenje zadnje što ima). Dalje, ako se može tražiti revizija i ponovni izračun, može li tražiti da se taj staž i naknada izuzmu iz obračuna?
Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, uz svoj redovan posao, ima cca 33 godine svog punog radnog staža. I nije gradska vijećnica, već gradske četvrti :) Na Mirovinskom vidim da se u staž uračunava i "razdoblje za koje je utvrđena godišnja osnovica po osnovi obavljanja druge djelatnosti na koji se plaća doprinos za mirovinsko osiguranje prema propisima o doprinosima za obvezna osiguranja", pretpostavljam da je to to, a dodatak na staž su izračunali srazmjerno nečemu ...? No, opet, pitanje je, iz 2010e ima privremeno rješenje, mislim da nema "glavno rješenje", ali ako i ima pretpostavljam da je datumom išlo brzo nakon toga, ima li smisla sada tražiti ikakve izmjene, te može li se uopće tražiti da se nešto izuzme iz obračuna mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate nikakve osnove traziti reviziju.

Po osnovi obavljanja druge djelatnosti na koji se placa doprinos za mirovinsko osiguranje ima pravo na dodatni staz jer su uplacivani doprinosi za mirovinsko, a vremenski period radnog staza (kako kazete dodatne cca 3 godine) obracunat joj je prema kolicini dodatnog novaca kojeg je zaradila u tom periodu u kojem je obavljala taj dodatni posao vijecnice gradske cetvrti - predsjednice.

 

U kojem vremenskom periodu je obavljala taj dodatni posao, kojih godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Potočnica je napisao:

Dobar dan.
Mami je 2010-e izdano privremeno rješenje - pravo na starosnu mirovinu.
Piše kako je na dan taj i taj imala 62 godine i 9 mjeseci, te 36 godina i 6 mjeseci staža.
Imam papire uz sebe, ali ih, na žalost, ništa ne razumijem :)
Ugl. radi se o slijedećem, bila je par godina vijećnica gradske četvrti (mislim 2 mandata), predsjednica ako to što znači - za što je dobivala naknadu mislim 1000kn.
Ne snalazim se po papirima, al mi kaže da su joj na konto toga povećali staž za 3 godine, a sve skup je rezultiralo manjim prosjekom i time manjom mirovinom (trenutna mirovina je cca 2500kn). Moje prvo pitanje je - imali smisla išta sada pokretati (na putu je, kad se vrati tražit ću ju da potraži koji dokument novijeg datuma, al nekako mislim da je to privremeno rješenje zadnje što ima). Dalje, ako se može tražiti revizija i ponovni izračun, može li tražiti da se taj staž i naknada izuzmu iz obračuna?
Hvala!

 

Poštovana Potočnica,

Mislim da Vaš zaključak kako Vam je majka zakinuta u iznosu mirovine zato što je primala drugi dohodak uz rad nije točan.

1.     Kažete da su joj na konto toga povećali staž za 3 godine

a.     Netočno, za zaposlene koji su radili 12. mjeseci u toj kalendarskoj godini taj staž se samo informativno prikazuje ali ne ulazi u obračun ukupnog mirovinskog staža za izračun mirovine.

b.     Bruto primanja drugog dohotka samo popravljaju vrijednosni bod za tu kalendarsku godinu i povećavaju joj iznos mirovine.

c.     Nezaposlenima, u toj kalendarskoj godini drugi dohodak donosi izračun tako priznatog mirovinskog staža kao povećanje ukupnog mirovinskog staža ali najčešće sa malim vrijednosnim bodom (1,00) te najčešće malo smanjuje konačni iznos mirovine.

d.     Vašoj majci i tako mali vrijednosni bod (1.00) temeljem drugog dohotka samo bi povećao iznos mirovine.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija