Jump to content

Razvod braka


stodalje1982

Preporučene objave

Poštovani,

mislio sam da nikada neću morati postavljati ovakva pitanja ali eto još jednom se pokazalo da život piše čudne priče.

Da pojasnim, supruga i ja sklopili smo građanski brak u kojem smo par mjeseci nakon toga dobili prekrasnu kćer. Otac supruge je par mjeseci nakon sklapanja našeg braka mojoj supruzi, a svojoj kćeri darovnim ugovorom darovao građevinsko zemljište, dakle supruga je vlasnik zemljišta 1/1 na kojem sam ja kao investitor izgradio obiteljsku kuću u kojoj živimo evo već skoro 6 godina. Kuća je izgrađena stambenim kreditom čiji sam ja nositelj i koji ja u potpunosti sam podmirujem tih 6 godina, supruga je samo solidarni sudužnik, tako je tražila banka. Dakle, pored kredita i kuće tu je i maloljetna kćer.

 

Molim Vas recite mi, u slučaju da dođe do razvoda, koja su moja prava i kako ide podjela svega?

 

Hvala Vam na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , stodalje1982 je napisao:

Poštovani,

mislio sam da nikada neću morati postavljati ovakva pitanja ali eto još jednom se pokazalo da život piše čudne priče.

Da pojasnim, supruga i ja sklopili smo građanski brak u kojem smo par mjeseci nakon toga dobili prekrasnu kćer. Otac supruge je par mjeseci nakon sklapanja našeg braka mojoj supruzi, a svojoj kćeri darovnim ugovorom darovao građevinsko zemljište, dakle supruga je vlasnik zemljišta 1/1 na kojem sam ja kao investitor izgradio obiteljsku kuću u kojoj živimo evo već skoro 6 godina. Kuća je izgrađena stambenim kreditom čiji sam ja nositelj i koji ja u potpunosti sam podmirujem tih 6 godina, supruga je samo solidarni sudužnik, tako je tražila banka. Dakle, pored kredita i kuće tu je i maloljetna kćer.

 

Molim Vas recite mi, u slučaju da dođe do razvoda, koja su moja prava i kako ide podjela svega?

 

Hvala Vam na odgovoru.

ako zemljište glasi na suprugu ono je njena osobna imovina (kao i ono  što se nalazi na zemljištu).

možeš tražit isplatu ulaganja ako imaš  račune ili svjedoke za navedeno.

kredit je bračna stečevina pa se djeli ali treba podnijeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

trebao si tražit da ti daruje 1/2 građevinskog zemljišta na kom je kuća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

hvala na odgovoru no nešto mi nije jasno.

Supruga je došla u posjed zemljišta nakon što smo postali supružnicima, zar se to onda ne tretira kao bračna stečevina?

 

Nije moja namjera da polažem pravo na zemljište i vlasništvo istoga. Mene više interesira koja su moja prava u slučaju da supruga zatraži razvod te shodno tome moje iseljenje, da li ona može uopće tražiti moje iseljenje? Mislim gledajte, ja nisam niti nasilnik niti sam na bilo koji način maltretirao suprugu ili nešto slično, mi smo zajedničkom odlukom ušli u dugoročni kredit. Kredit uzima dobar dio naše mjesečne zarade te je supruga nakon 6 godina odlučila da se takav način života njoj ipak ne sviđa i da je nesretna, te je mišljenja da bi razvodom to promijenila. 

 

Što se tiče isplate ulaganja ako imam račune ili svjedoke, zar bankovni izvadak plaćanja sa mog računa unatrag 6 godina u korist kredita nije dovoljan dokaz?

 

I na kraju u slučaju da supruga meni vrati uloženo, ja iselim iz obiteljske kuće, kredit ostaje. Što sa kreditom? Da li kredit ako mene supruga isplati postaje njezina obaveza ili je kredit i dalje moja obaveza? 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bračna stečevina je ono što se u bračnoj zajednici stekne radom. Ono što se stekne po drugoj osnovi (nasljedstvom, darovanjem), vlastita je imovina. Formalno, ugovor o kreditu ste potpisali Vi, pa ste prema banci dužni Vi, ali sa suprugom možete dogovoriti ili sudski utužiti da ona preuzme otplatu kredita, odnosno da Vam isplati polovicu uplaćenih rata...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija