Jump to content

Ovrha-pasivna legitimacija


Tara2211

Preporučene objave

Poštovani, 

Molim Vas da me uputite kud dalje. Naime živim u obiteljskoj kući ili bolje rečeno zgradi, (gradili je moja baka i njezin brat) . Nikada nije etažirana, a sastoji se od 3 stana. Nakon bakine smrti polovicu istoga naslijedili su moj otac i njegova sestra, naime 98.godine moja majka je prodala svoju kuću i otkupila dio od tatine sestre. Tako da su moji otac i majka bili vlasnici 1/2 kuće svatko u jednakim omjerima , dok je druge polovice kuće postala vlasnica supruga pok. bakinog brata. Nažalost obiteljski odnosi u zajednici su narušeni godinama. Mi živimo u prizemlju zgrade, a supruga bakinog brata na 1.katu, dok se u potkrovlje uselio njihov sin sa svojom obitelji . Kvadratura stanova je jednaka, naime svaki iznosi CCA 100 kvadrata. Dakle mi se koristimo sa 100, dok oni s 200 kvadrata,već više od 30 godina. Kad god smo htjeli etažirati kuću, nisu željeli ni čuti o tome. Naime 2016.godine je moj otac preminuo. Dugi niz godina je bio kronični bolesnik, šećeraš, hipertenzija i td. Poslije ostavinske rasprave majka i ja nasljeđujemo očev dio, ja 2/3, ona 1/3 jer se moj brat odrekao u moju korist svog dijela. Međutim nakon nekog vremena dolazi ovrha, koja je postojala iz 2013.godine..nisam o njoj imala pojma da je bila zabilježba na nekretnini na očevom dijelu, to čak nije bilo vidljivo ni u papirima nakon ostavinske rasprave. Uzimam odvjetnicu koja je uzela sa suda spis od ovrhe i nikad nista nije napravila osim što ga je stavila u ladicu. Da bi stvar bila gora, u proljeće dobivam od ovršitelja poziv da mu se moja odvjetnica ne javlja, te da stupim s njim u kontakt. Zovem, te me traže da uplatim određeni iznos. Naime nisam bila u mogućnosti jer nisam radila uopće razmišljati o takvom iznosu. Laik sam te sam mislila možda to riješiti bez obzira što otac nije reagirao žalbom na tu ovrhu, (jer se radi o pogrešnoj pasivnoj legitimaciji) u roku od 2 godine što sam im I ponudila. Nisu na to pristali, već su mi rekli da će staviti taj dio kuće na dražbu. U međuvremenu odlazim i tražim oslođenje od sudskih pristojbi i odvjetnika koji ulaže žalbu izvan roka. Dakle odvjetnik podnosi žalbu izvan roka na tu ovrhu i zahtjev za povrat u prvobitno stanje, prilažući dokaze o tome da za te račune nije mogao biti odgovoran otac jer su računi iz 2009.godine..kad otac nije imao nikakav obrt na sebi, dakle pogrešna pasivna legitimacija, prilaže dokaze iz obrtnog registra,  otac je tek 2010. Postao obrtnik. i medicinsku dokumentaciju koju sam uspjela prikupiti, te račune kojim ga se tereti, a glase na drugi obrt čiji on nije uopće nikad bio vlasnik. Uz tu žalbu odvjetnik traži da se odgodi dražba, što na kraju sutkinja odbija..i događa se ono čeg sam se i bojala 3/12 moje imovine prodaju se.. Kome drugome već očevoj sestrični koja to jutro uplaćuje jamčevinu i pojavljuje se kao jedini kupac. To se sve odvilo 13.9.2018. Zapisničaraka sastavlja da će biti pozvana dotična osoba od suda da uplati ostatak iznosa kad se meni odgovori na žalbu. Što mi je činiti dalje, jer radi se o tome da mi se otuđuje jedina nekretnina, a kako to nije etažirana kuća oni će tražiti raskid suvlasništva jer će biti većinski vlasnici. Ono što me najviše smeta kako je prošlo mjesec dana od dražbe, je to što očeva sestrična obija kod sutkinje i njezinih prijatelja. A obzirom da je inspektorica te ima utjecaja, nitko joj se ne želi zamjerati. Što mi je činiti? Na koji sud mogu sve uputiti svoju žalbu? Dali da odem i sama do sutkinje? Kad mogu očekivati odgovor na žalbu od suda? Ono što znam da mogu, je to tužiti ih za 5 godina što žive u mom dijelu stana i tražiti najam. Hvala vam za svaku informaciju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja kao nasljednik iza pok. oca, žalila sam se dakle da je ovrhovoditelj krivo naznačio ovršenika (prigovor promašene pasivne legitimacije)  jer računi po kojima se pokrenula ovrha glase na drugu osobu i obrt, a ne na mog pokojnog oca.. I vremensko razdoblje u kojima su izdani ti računi dakle 2009.g. nemaju veze s mojim ocem, jer je on tek obrt otvorio 2010.g. Dokaz iz obrtnog registra. Kao što sam priložila i njegovu liječničku dokumentaciju, zašto nije on uputio žalbu. Obzirom na njegovo zdravstveno stanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sutkinja je održala dražbu, ali ništa se još nije dogodilo jer mora prvo odgovoriti na moju žalbu. Čudi me što se to sad oteže. I isto napominjem to da je dotična kao kupac, vrlo utjecajna u gradu, i već sam čula u nekoliko navrata da je bila kod sutkinje i s osobama bliskim sutkinji gdje očito pokušava utjecati. E sad mene zanima, gdje i na koji sud mogu uputiti ti žalbu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, navela sam gore. Žalba je izvan roka, i sve što opravdava žalbu izvan roka je tu stavljeno s dokazima, od liječničke dokumentacije, pogrešne pasivne legitimacije, (dakle računa koji glase na tuđi obrt i ime, izvatka iz obrtnog registra da osoba koja je ovršenik nije imala obrt u to vrijeme, kad su izdani računi) kao i zahtjev za povrat u prvobitno stanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispada tak.. Ali čim sam dobila tu poštu, ja sam angažirala odvjetnicu, koja ništa nije napravila. Već samo stavila spis u ladicu. Govoreći mi samo kako se ne trebam brinuti I da će se to riješiti. Ona je i navedena bila kao moj odvjetnik u tom postupku. Ne znam zašto ništa nije napravila, jer vrlo teško mi je bilo uopće doći do nje. Da bi na kraju nekako je uhvatila u uredu i otkazala joj punomoć, te dala drugom odvjetniku da pravi ono što je preostalo, žalbu izvan roka. E sad obzirom da općinski sud još nije odgovorio na moju žalbu.. I ako odgovori negativno za mene, trebali bi me uputiti na županijski sud.. Imam li pravo uputiti žalbu na ustavni sud? I kad? Obzirom da sam zaista laik u svemu tome, molim bilo kakvu pomoć s informacijama. Hvala najljepša. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija