Jump to content

Mogućnosti nakon pravomoćne presude


lijo2013

Preporučene objave

Poštovani, 

Zanima me koji su mi mogućnosti, gledano s pravne strane, nakon što mi je suprug pravomoćno osuđen i trenutno (3 mjeseca do sada) se nalazi na izdržavanju kazne?

Znam da postoji mogućnost obnove postupka, pisala sam predsjednici molbu za pomilovanje, a nedavno sam se prijavila i za prijem kod nje. Postoje li još neke stavke na koje nisam naišla?

Radi se o policijskom službeniku koji je osuđen za nesavjestan rad u službi i prekoračenje ovlasti, te primanje mita (ne novčanog, već u smislu usluga). Kazna je tri godine. Važno je napomenuti da on nije kriv ni za jedno djelo, već su ga svrstali u udruženje za počinjenje kaznenog djela sa dvojicom kolega koji jesu realno krivi, a on je došao kao treći kako bi prošla optužba za udruženje (sve na osnovu SMS komunikacije). Županijski sud u Osijeku je vrlo žurno sve dokaze obrane odbacio i moj je suprug doslovno linčovan. Daljnji sudovi (vrhovni i ustavni) su sve potvrdili i prepisali što je županijski sud odlučio. Vrlo mučan slučaj, bez mogućnosti obrane jer su svi dokazi obrane na županijskom sudu odbačeni, a kasniji su se sudovi s tom njihovom odlukom složili. Jasno mi je kakvo nam je pravosuđe, ali nekako se još nadam da ima nekih mogućnosti da se dokaže nevinost. Isto tako, pitam se ima li kakve pomoći od kontaktiranja medija i mogu li oni pomoći? Ne želim da se ime moga supruga povlači po portalima i vijestima, ali ako mogu pomoći svakako sam za tu opciju. 

Zanima me vaše mišljenje i sugestije koje možda imate. Hvala!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obnova kaznenog postupka jeste opcija ukoliko udovoljavate razlozima po kojima se može tražiti. Jednaka je situacija i sa izvanrednim pravnim lijekom izvanrednog preispitivanja pravomoćne presude.

Pomilovanje je akt državne milosti, ne pravni lijek i jedino što odluka Predsjednice po molbi može donijeti je (u ovom slučaju) smanjenje kazne, jer Predsjednica ne ulazi niti može ulaziti u meritum. Kod ove vrste djela nije realno očekivati njenu pozitivnu odluku, jer se javnosti može poslati kriva poruka (kao što je svojedobno bivši predsjednik učinio).

Kako je institut ustavne tužbe iskorišten (prema vašem opisu), jedina dodatna opcija je iniciranje postupka pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu zbog povrede Europskom konvencijom o ljudskim pravima zajamčenih prava. To je manje-više to od pravnih opcija.

Mediji su dvosjekli mač - mogu pomoći itekako, ali opet i oni će biti dosta rezervirani prema mogućnosti iniciranja nekih priča i reportaža budući su sve odluke kontra supruga. Jedino ako bi našli nekog objektivnog novinara koji bi si dao truda da to sve prouči i konzultira pravnu struku za pojašnjenje.

Sa stručnog aspekta, teško mi je vjerovati u to da je jedini dokaz bila SMS komunikacija i apsolutno ništa drugo, stoga je moralo biti još nečega na temelju čega su sudovi temeljili osuđujuću odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru. Je, jedini je dokaz SMS komunikacija. Znam d aje teško povjerovati. I mi smo cijelo vrijeme se nadali da na Ustavnom barem to mora pasti, ali to, stigao je ekspresan odgovor u roku od 5 mjeseci gdje su oni sve samo potvrdili.

Isto tako, nakon provedenog Disciplinskog suda MUP-a žalili smo se na Upravni sud koji je odbacio optužbe za primanje mita (novčane iznose). Zanima me može li se ta presuda Upravnog suda koristiti kao dokaz za obnovu postupka, barem u dijelu što se tiče primanja mita?

A nije li izvanredni pravni lijek - izvanredno preispitivanje pravomoćne presude ukinut novim zakonom, ako se ne varam 2011?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , lijo2013 je napisao:

Isto tako, nakon provedenog Disciplinskog suda MUP-a žalili smo se na Upravni sud koji je odbacio optužbe za primanje mita (novčane iznose). Zanima me može li se ta presuda Upravnog suda koristiti kao dokaz za obnovu postupka, barem u dijelu što se tiče primanja mita?

Ne, jedino je kazneni sud ovlašten utvrđivati odnosno odlučivati o kaznenoj odgovornosti. Usto, kaznena i stegovna (disciplinska) odgovornost dvije su različite stvari, iako mogu imati dodirnih točaka.

prije 5 sati , lijo2013 je napisao:

A nije li izvanredni pravni lijek - izvanredno preispitivanje pravomoćne presude ukinut novim zakonom, ako se ne varam 2011?

 

prije 5 sati , lijo2013 je napisao:

Sada sam pronašla da postoji ipak, zamijenila sam ga s Izvanrednim ublažavanjem kazne, što je ukinuto 2011.

Zahtjev za izvanredno ublažavanje kazne bio je ukinut aktualnim ZKP-om sve do izmjena i dopuna ZKP-a iz prosinca 2013., kada je ponovno "vraćen", no ovaj puta ne kao zaseban izvanredni pravni lijek, već kao jedna od osnova tzv. neprave obnove postupka (točka 4.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija