Jump to content

Prisilna naplata alimentacije


S. T. B.

Preporučene objave

Dobro vecer Vam zelim.

Imam nekoliko pitanja na koja mi nitko nije dao konkretan odgovor... Naime, bivsi suprug ne placa alimentaciju za troje djece. Dobila sam pravomocno rijesenje od suda po kojem je trebao poceti napokon placati s 1. 4. 2019. godine i kako nista nije uplatio, prije mjesec dana sam isto to rijesenje odnesla na Finu i ispunila prijedloge za ovrhu u ime svo troje djece. (Rijec je o iznosu od 2400 kn, dakle 800 kn po djetetu.) On vec ima ovrhu na placi od prije. Jos uvijek nikakav novac nije sjeo na racun a informacije koje sam dobila su vrlo sture. Receno mi je da se njega trazi suglasnost i ukoliko ju ne potpise da ce u roku od 60 dana biti prisilno ovrsen. 

Mene zanima kada otprilike mozemo ocekivati novac? Duzan je, dakle, od 4. mjeseca tako da sada u principu ima i zaostataka. Na koji se nacin zaostatci naplacuju? Sto ako on na racunu kad plati ovrhu koju ima, nema dovoljno za alimentacije? Mogu li podnesti i kakvu kaznenu prijavu za neplacanje alimentacije? 

Ispricavam se na puno pitanja i unaprijed zahvaljujem na odgovorima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Mora proći 60 dana od blokade računa, pa do prijenosa sredstava na Vaš račun. Pričekajte protok ovog roka, pa ćete vidjeti što dalje tj. da li s obzirom na ovrhu na plaći on uopće ima raspoloživih sredstava za provedbu ovrhe preko novčanih sredstava tj. Fine. 

Sto ako nema sredstava na racunu?  Postoji li ikakav nacin i mogu li se uopce nadati da ce djeca dobiti ono sto im pripada? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Ukoliko nema sredstava na računu, možete tražiti promjenu predmeta i sredstva ovrhe na plaći, pokretninama, autu itd.

Kako mi se cini, sve ce to skupa potrajati jako dugo... On vec ima ovrhu i neke obustave na placu, barem je tako rekao... Ne znam da li on ima kakve nekretnine na sebi, auto je prodao, ali znam da je njegova majka vlasnica i suvlasnica nekoliko nekretnina. Naisla sam na informaciju da je moguce i njoj naplatiti alimentaciju ukoliko on odbija placati... U kom slucaju dolazi do toga? 

I ne razumijem kako se isplate zaostatci koji se nakupljaju zbog neplacanja a dok se to rijesi ocito ce ih se nakupiti jos jer ja zaista mislim da ni kad prode 60 dana nece biti nista... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , S. T. B. je napisao:

znam da je njegova majka vlasnica i suvlasnica nekoliko nekretnina. Naisla sam na informaciju da je moguce i njoj naplatiti alimentaciju ukoliko on odbija placati... U kom slucaju dolazi do toga? 

Bake i djedovi se mogu ovršiti tek ako roditelj ne ispunjava svoju obvezu, a  visina uzdržavanja na koju se može obvezati baku i djeda može biti i niža od one koja je propisane za roditelje, naravno ako su njihove mogućnosti manje. Ovakvu obvezu uzdržavanja od strane bake i djeda potrebno je utvrditi u sudskom postupku, i to nakon što se utvrdi da roditelj uopće ne plaća uzdržavanje ili ga plaća, ali u iznosu manjem od onog koji je određen u ovršnoj ispravi. 

prije 21 sati , S. T. B. je napisao:

I ne razumijem kako se isplate zaostatci koji se nakupljaju zbog neplacanja a dok se to rijesi ocito ce ih se nakupiti jos jer ja zaista mislim da ni kad prode 60 dana nece biti nista... 

Glavnica s kamatama se naplati onda kada bude raspoloživih sredstava na računima ovršenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

To sto vas bivsi suprug ima i druge ovrhe nije problem, alimentacija "preskace" sva ostala potrazivanja te ide na naplatu s iducom placom. Ukoliko vi sami imate neku ovrhu, svakako otvorite zasticeni racun na koji ce sredstva biti uplacena...Sto se tice iznosa, buduci da se dug nagomilao, vrlo je moguce da se skida veci iznos (mislim da je za alimentaciju cak veci postotak nego sto je zakonski maksimum za ostale ovrhe), no konkretna brojka ovisi o visini njegovih primanja...

btw nisam pravnik, govorim iz iskustva

sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , PassengerXX je napisao:

Sto se tice iznosa, buduci da se dug nagomilao, vrlo je moguce da se skida veci iznos (mislim da je za alimentaciju cak veci postotak nego sto je zakonski maksimum za ostale ovrhe), no konkretna brojka ovisi o visini njegovih primanja...

Ukoliko mu je neto plaća jednaka ili veća od 6.237,00 kn od ovrhe je izuzeta 1/4 od 6.237,00 kn, a ako mu je neto plaća manja od 6.237,00 kn, tada je od ovrhe izuzeta 1/4 te njegove neto plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto znaci da djeca nece dobivati mjesecni iznos koji je na rjesenju nego manje, tj trecinu njegove place a s dugom koji se nagomilao i prelazi 14 000 kn se vjerojatno mogu pozdraviti. Iduci tjedan je 60 dana otkad sam Fini predala rijesenje, niti lipa nije sjela na racun a znam i da je prosao datum njegove place, a koliko sam upoznata, ovrsenicima se sredsta skidaju odmah kada je placa... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, S. T. B. je napisao:

Iduci tjedan je 60 dana otkad sam Fini predala rijesenje, niti lipa nije sjela na racun a znam i da je prosao datum njegove place, a koliko sam upoznata, ovrsenicima se sredsta skidaju odmah kada je placa... 

I nećete dobiti sve dok ne protekne rok od 60 dana. Sredstva se plijene, ali se ne prenose na račun ovrhovoditelja, sve dok ne protekne ovaj rok. Moguće i dulje, ukoliko ovršenik iskoristi pravna sredstva sukladno čl. 210. Ovršnog zakona koja su mu na raspolaganju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Borbena7 je napisao:

I nećete dobiti sve dok ne protekne rok od 60 dana. Sredstva se plijene, ali se ne prenose na račun ovrhovoditelja, sve dok ne protekne ovaj rok. Moguće i dulje, ukoliko ovršenik iskoristi pravna sredstva sukladno čl. 210. Ovršnog zakona koja su mu na raspolaganju.

Gdje mogu pronaci informaciju o spomenutim pravnim sredstvima? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, Borbena7 je napisao:

I nećete dobiti sve dok ne protekne rok od 60 dana. Sredstva se plijene, ali se ne prenose na račun ovrhovoditelja, sve dok ne protekne ovaj rok. Moguće i dulje, ukoliko ovršenik iskoristi pravna sredstva sukladno čl. 210. Ovršnog zakona koja su mu na raspolaganju.

Gdje mogu pronaci informaciju o spomenutim pravnim sredstvima? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle... 61.dan sam otisla u Finu gdje mi je receno da mu je zaplijenjeno 512 kn jer je to sve sto su imali za zaplijeniti. Stoji im tamo da je u radnom odnosu ali je to sve sto mu je u 2 mj zaplijenjeno, kao da nije uopce primao placu i gospoda mi je rekla da nazovem njegovog poslodavca da i pitam ih za to jer to je kazneno djelo. Prvo sam nazvala odvjetnicu koja je rekla isto. Da su njemu novci morali biti zaplijenjeni samo ih ja mogu dobiti tek 61. dan, ne prije. Uspjela sam dobiti kontakte referenta za place gdje mi je zena rekla kako kad netko ima ovrhu ima 3 racuna, jedan je zasticeni, a na jedan ide placa... Ja sam rekla da nisu 3 nego 2. Tekuci i zasticeni. Na zasticeni ide dio koji ide radniku a na tekuci ide ovaj dio koji fina uzima. Izmotsvala se i rekla potom kako moja odvjetnica ne radi svoj posao kako spada i da je ona trebala putem suda traziti administrativnu zabranu na taj iznos koji je predviden za alimentaciju. Odvjetnici sam prenijela informacije i ona je rekla da se izmotavaju jer su svjesni svi skupa da cine kazneno djelo. Da tih administrativnih zabrana nema i da se to sve radi putem fine i da smo mi napravili sve kako spada, regularno. Dakle, ispada da je on svoju placu na neki nacin zastitio. Sad cu pricekati datum kada prima placu i ako mi ne budr prebacen iznos alimentacije, odvjetnica je rekla da to ide na sud. Nisam jos otisla k njoj jer u drugom gradu je i cekam dan kada mu plava sjeda, pa me zanima, ukoliko je to zaista tako, sto onda dalje, jer meni izgleda da djeca nece vidjeti niti lipu novca koji im pripada... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Što učiniti ako je presudom brakorazvodne parnice odlučeno plaćati uzdržavanje MALOLJETNOG DJETETA.
Rješenjem/presudom je izvršena prisilna naplata zaostataka.

Svi zaostaci su isplaćeno još u svibnju 2021. godine.
Dijete je punoljetno i rješenje, odnosno presuda se odnosi na to dok postoje uvjeti.
Pa mislim da su uvjeti prisilne naplate sve dok se ne podmire dugovi, a dugovi su odavnop podmirteni.
Dok me njegova majka za punoljetno dijete i dalje blokira po računu, žive svi na moj teret u mojem vlasništvu, pa ispada da ovrha i prisilna naplata traje sve dok nekoga smrt ne rastavi i prekinu se dolijevati sredstva na račun.
Jer opravdanje za prisilnu naplatu je da sam ionako dužan plaćati.
Dužan jesam, no po sasvim drugoj tužbi koja nije provedena i za punoljetno dijete gdje sudjeluju oba roditelja, a ne da ja budem doživotno ovršen iako nemam dugova.
Molim kratak savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, Mihac je napisao:

Dijete je punoljetno i rješenje, odnosno presuda se odnosi na to dok postoje uvjet

Uvijek možete pokrenuti sudski postupak radi utvrđenja prestanka obveze uzdržavanja.

prije 27 minuta, Mihac je napisao:

Dužan jesam, no po sasvim drugoj tužbi koja nije provedena i za punoljetno dijete gdje sudjeluju oba roditelja, a ne da ja budem doživotno ovršen iako nemam dugova.

Tko je tu koga tužio i kako glasi izreka te pravomoćne presude?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija