Jump to content

Podjela stana pod kreditom, nakon razvoda braka


Rastavljen

Preporučene objave

Molim savjet

Situacija je ovakva:

Bivša supruga i ja smo se sporazumno razveli, sad rijesavamo podjelu stana koji je pod kreditom, kredit je ona otplacivala 5, da bi kasnije refinancirali i prebacili na mene. 

Kredit je dignut dok smo bili u braku,i oboje smo upisani kao vlasnici,i ima još 15 godina do kraja isplate kredita.

Ona hoće da joj isplatim njen dio po formuli: tržišna cijena stana-dug prema banci, i taj ostatak da dijelimo na pola, i pola iznosa njoj. 

Pa me zanima, da li je to ok, ili sam joj ja duzan isplatiti samo pola iznosa kredita koji je ona vec otplatila? Ja sam bio sudužnik, i zajedno smo zivjeli 5 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste oboje upisani kao suvlasnici u polovicama, tada Vam je to orijentir. Vi eventualno možete od nje potraživati polovicu rata kredita koje ste otplatili od prestanka bračne zajednice do konačne isplate kredita, s obzirom da je to dug sada nepostojeće bračne zajednice prema trećim osobama, a koji ćete Vi snositi u cijelosti sami. Dakle, njezina formula bi bila približnija nego Vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako ste oboje upisani kao suvlasnici u polovicama, tada Vam je to orijentir. Vi eventualno možete od nje potraživati polovicu rata kredita koje ste otplatili od prestanka bračne zajednice do konačne isplate kredita, s obzirom da je to dug sada nepostojeće bračne zajednice prema trećim osobama, a koji ćete Vi snositi u cijelosti sami. Dakle, njezina formula bi bila približnija nego Vaša.

Zar se ne računa to što smo zajedno u braku otplaćivali kredit? Ako je stan pola pola, onda je i kredit pola pola? Da, oboje smo upisani kao suvlasnici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Rastavljen je napisao:

Zar se ne računa to što smo zajedno u braku otplaćivali kredit? Ako je stan pola pola, onda je i kredit pola pola? Da, oboje smo upisani kao suvlasnici

Nebitno tko je za vrijeme trajanja bračne zajednice otplaćivao kredit, stan je stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice i kao takav tretira se kao bračna stečevina, no ovdje, u Vašem slučaju, ste obadvoje, u zk, bili upisani kao suvlasnici u jednakim dijelovima...po prestanku bračne zajednice isti je i dalje suvlasništvo u jednakim dijelovima (50;50), a kredit, kako navodite, otplačujete Vi sami.

Kao što Vam je napisala i poštovana Ruby, kredit ste dužni dalje nastaviti otplaćivati Vi (na Vas ide), a po otplati kredita imate pravo potraživanja polovicu uplaćenog iznosa kredita koji ste uplatili po prestanku trajanja bračne zajednice....za naglasiti da za potraživanje navedene polovice postoji zastara,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Željac047 je napisao:

Nebitno tko je za vrijeme trajanja bračne zajednice otplaćivao kredit, stan je stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice i kao takav tretira se kao bračna stečevina, no ovdje, u Vašem slučaju, ste obadvoje, u zk, bili upisani kao suvlasnici u jednakim dijelovima...po prestanku bračne zajednice isti je i dalje suvlasništvo u jednakim dijelovima (50;50), a kredit, kako navodite, otplačujete Vi sami.

Kao što Vam je napisala i poštovana Ruby, kredit ste dužni dalje nastaviti otplaćivati Vi (na Vas ide), a po otplati kredita imate pravo potraživanja polovicu uplaćenog iznosa kredita koji ste uplatili po prestanku trajanja bračne zajednice....za naglasiti da za potraživanje navedene polovice postoji zastara,,

Ja ga otplaćujem,i želim zadržati stan, ona ne želi stan, hoće da ju isplatim po računici ako se stan proda, i kad se banci vrati ostatak duga, ono što ostane pola njoj, a to je puno više nego sto je uplaćeno kredita za 5 godina. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo zamršena situacija, mada ta "formula" ide njoj u prilog ako Vi želite zadržati stan, ali je bliža realnosti....

Po meni bi bilo najpoštenije da joj isplatite polovicu vrijednosti stana umanjenog za preostali dio kredita (otplaćeni dio stana), a da Vi nastavite otplaćivati kredit i da dalje nemate nikakva potraživanja jedno naspram drugog što se tiče stana i otplate dijela kredita po prestanku bračne zajednice..

No, to je sve stvar dogovora Vas i nje, ali ako se nećete moći dogovoriti morati ćete to, ipak, rješavati sudskim putem, što bi, po meni, bila najlošija opcija, kako za nju, tako i za Vas..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Željac047 je napisao:

Malo zamršena situacija, mada ta "formula" ide njoj u prilog ako Vi želite zadržati stan, ali je bliža realnosti....

Po meni bi bilo najpoštenije da joj isplatite polovicu vrijednosti stana umanjenog za preostali dio kredita (otplaćeni dio stana), a da Vi nastavite otplaćivati kredit i da dalje nemate nikakva potraživanja jedno naspram drugog što se tiče stana i otplate dijela kredita po prestanku bračne zajednice..

No, to je sve stvar dogovora Vas i nje, ali ako se nećete moći dogovoriti morati ćete to, ipak, rješavati sudskim putem, što bi, po meni, bila najlošija opcija, kako za nju, tako i za Vas..

Sta se sve na sudu moze dogoditi, ako ja ustrajem na tome da ću platiti samo polovicu kredita koji je uplaćen za stan, a ona se ne složi s tim? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Skup (dosta veliki VPS), dugotrajan, a neizvjestan postupak,

2. Nijedna strana u potpunosti neće biti zadovoljna ishodom, mada, u takvim situacijama se i nemože očekivati da obje strane u postupku budu zadovoljne,

3. Može, ako ona bude ustrajna na "svojoj formuli", prodaji stana i isplati, doći do toga da stan ode "na bubanj", što bi bila daleko najlošija opcija za obadvoje.. 

Iskreno, može biti svašta 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Željac047 je napisao:

1. Skup (dosta veliki VPS), dugotrajan, a neizvjestan postupak,

2. Nijedna strana u potpunosti neće biti zadovoljna ishodom, mada, u takvim situacijama se i nemože očekivati da obje strane u postupku budu zadovoljne,

3. Može, ako ona bude ustrajna na "svojoj formuli", prodaji stana i isplati, doći do toga da stan ode "na bubanj", što bi bila daleko najlošija opcija za obadvoje.. 

Iskreno, može biti svašta 

Znači sud može naložiti prodaju stana iako se ja ne slažem? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija