Jump to content

Ovrha nad nekretninom


Božana1

Preporučene objave

Ovrhovoditelj sam (stavljena je aktivna plomba temeljem mojeg prijedloga za ovrhu) nad zemljištem koje je u ZK knjigama upisano kao oranica. U stvarnosti je na njemu izgrađena kuća. Može li se tu primijeniti prema Zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima osnovno načelo u odnosu na nekretnine, ( Superficies solo cedit), znači jedinstvo zemljišta i onoga što je na njemu sagrađeno? Dakle, dijele pravnu sudbinu nekretnina, (odnosno oranica) i zgrada koja je na toj oranici sagrađena budući da je ista neodvojiva od zemljišta. Mogu li realizirati prodaju oranice (i kuće) ako je to jedina nekretnina koju posjeduje ovršenik? Šta može učiniti ovršenik kako bi izbjegao prodaju?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vrijedi načelo jedinstva nekretnine. Sud će, ako donese rješenje o ovrsi, u prodaji prodavati zemljišnoknjižnu česticu sa svime što se na njoj nalazi i razmjerno trajno je spojeno. Hoće li sud donijeti rješenje o ovrsi, ovisi o tome je li Vaša tražbina veća od 20.000,00 kn, ima li ovršenik negdje živjeti, i općenito će uzimati u obzir ravnotežu ovrhovoditeljeva prava na namirenje i ovršenikova prava na osobni i obiteljski život (vidite čl. 80. b Ovršnog zakona).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sadržaj zabilježbe

Općinski sud u ... 

Broj predmeta: ...

Primljeno : DD.MM.GGGG.

Oznaka spisa

Sadržaj prijedloga : Zabilježba ovrhe na č.zem....K.O..... (podaci o čestici)


Ovršna isprava je iz listopada 2010.

Tražbina iznosi oko 60.000 kuna. Ovršenik je pred sudom prije 11 godina izjavio da će dug podmiriti čim se zaposli, što je tada bilo "u tijeku". Nije to učinio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje je u pitanju ovrha na koju se primjenjuje prvi Ovršni zakon tj. izmjene i dopune iz 2017. (NN 73/17) se ne primjenjuju.

Niste mi odgovorili, kako glasi zabilježba u zk? Naime, iz ovoga što navodite nije jasno, da li je sud donio rješenje o ovrsi temeljem Vašeg ovršnog prijedloga ili je samo zatražio stavljanje zabilježbe u zk do donošenja odluke o ovršnom prijedlogu. 

Pretpostavljam da ovršna isprava glasi općenito na imovini ili?

I što ste od dokumenata dostavili kao dokaz uz ovaj svoj prijedlog tj. jeste li dostavili dokaz o nemogućnosti prisilne naplate preko Fine i preko poslodavca ovršenika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost, još nisam dobio dopis od suda od 10.03.2020. nego sam naveo podatke do kojih sam došao preko e-građani pa pretpostavljam da je sud samo zatražio stavljanje zabilježbe u zk do donošenja odluke o ovršnom prijedlogu. 

Ovršenik je u prosincu 2019. temeljem rješenja o nasljeđivanju postao vlasnik navedenog zemljišta. 

Nisam sudu dostavio dokaz o nemogućnosti prisilne naplate preko Fine i preko poslodavca ovršenika (nisam imao podatke o tome je li ovršenik zaposlen) nego sam dostavio samo ovršno rješenje iz 2010.g. u kojem je navedeno koliko iznosi novčani dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud u roku od 15 dana od dana dostave prijedloga za ovrhu, mora donijeti odluku o tom ovršnom prijedlogu kada su u pitanju nekretnine. Po ovome što navodite tj. da niste dostavili dokaze o nemogućnosti naplate preko Fine i poslodavca, sud bi trebao odbiti Vaš prijedlog o ovrsi na nekretnini i to kao neosnovan, a temeljem čl. 285. Ovršnog zakona. Naime, temeljem pravomoćnog rješenja o ovrsi kojim je ovrha određena općenito na imovini ovršenika, ovrha se može odrediti na nekretnini ovršenika, ali samo ako se ista ne može provesti na njegovoj plaći i na novčanim sredstvima. Zapravo, nije baš tako jednostavno pokrenuti ovrhu na nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovršenik je prije 10 godina bio u vlasništvu nekretnine na koju sam prije 9 godina postavio zahtjev za ovrhu i ona je zabilježena. No s obzirom da je i prije mene bilo odobrenih zahtjeva za ovrhu povukao sam svoj zahtjev jer "ne bih stigao na red". Ta je nekretnina prodata u ovršnom postupku. Može li to moje povlačenje zahtjeva za ovrhu utjecati na moj naprijed navedeni zahtjev za ovrhu o kojem sam prije 20 dana dobio Odluku/dopis suda - Rješenje o ovrsi? Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Božana1 je napisao:

Na žalost, još nisam dobio dopis od suda od 10.03.2020. nego sam naveo podatke do kojih sam došao preko e-građani pa pretpostavljam da je sud samo zatražio stavljanje zabilježbe u zk do donošenja odluke o ovršnom prijedlogu. 

Ovdje kažete da niste dobili odgovor suda...

, Božana1 je napisao:

zahtjev za ovrhu o kojem sam prije 20 dana dobio Odluku/dopis suda - Rješenje o ovrsi?

A ovdje kažete, da ste uredno zaprimili rješenje o ovrsi?

, Božana1 je napisao:

Može li to moje povlačenje zahtjeva za ovrhu utjecati na moj naprijed navedeni zahtjev za ovrhu o kojem sam prije 20 dana dobio Odluku/dopis suda - Rješenje o ovrsi?

Podnesak o povlačenju vrijedi isključivo za predmet u kojemu je dostavljen, kao i sudska odluka tj. rješenje koje je sud donio temeljem Vašeg prijedloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Božana1 je napisao:

Tu odluku još nisam dobio na kućnu adresu

Dok Vam se ne uruči odluka ne možete znati o čemu je riječ, a kamo li njen sadržaj. Također, ista takva odluka (bez obzira na njen sadržaj) dostavlja se kao hitna zk odjelu na provedbu tj. zabilježbu. Tako da možete pratiti stanje u zk, jer će oni vjerojatno prije Vas dobiti odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija