Jump to content

Darovni ugovor i brisanje tereta s posjedovnog lista


bozidarbelavic

Preporučene objave

Prije 35 minuta, bozidarbelavic je napisao:

Molim za pomoć kod sljedećeg:

Tata bi htio prenjeti zemljište/česticu na mene, ali baka je temeljem Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju upisana kao teret i ima pravo doživotnog uživanja. Baka također pristaje i želi se odreći te čestice.

Što mi je činiti, koji je postupak??

 Unaprijed zahvaljujem.

S obzirom da je riječ o dosmrtnom uzdržavanju vaš otac je trebao postati odmah vlasnik. Sljedeći korak bi bio sklapanje darovnog ugovora i prijenos na vaše ime. S time da bi se trebao maknuti teret o dosmrtnom uzdržavanju izjavom o odreknuću.

Osim ako nije riječ o doživotnom ugovoru. To mijenja sve. Onda bi išlo obrnuto; izjava o odreknuću, brisanje tereta, darovni ugovor baka otac, pa otac vi.

Nadam se da je prošlo više od dvije godine od dana kad je sklopljen ugovor o uzdržavanju jer u protivnom platiti ćete porez po stopi od 24%.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , BRKICA00 je napisao:

S obzirom da je riječ o dosmrtnom uzdržavanju vaš otac je trebao postati odmah vlasnik. Sljedeći korak bi bio sklapanje darovnog ugovora i prijenos na vaše ime. S time da bi se trebao maknuti teret o dosmrtnom uzdržavanju izjavom o odreknuću.

Osim ako nije riječ o doživotnom ugovoru. To mijenja sve. Onda bi išlo obrnuto; izjava o odreknuću, brisanje tereta, darovni ugovor baka otac, pa otac vi.

Nadam se da je prošlo više od dvije godine od dana kad je sklopljen ugovor o uzdržavanju jer u protivnom platiti ćete porez po stopi od 24%.

Poštovani

hvala. 

Znači riječ je o Ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju iz 2008., tako da je čestica u vlasništvu tate 1/1. Baka je samo u teretu kako je navedeno:

"Temeljem Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju od 22.09.2008. uknjižuje se pravo doživotnog uživanja na nekretninama upisanim u A, za korist:  ...."

Gdje mogu nabaviti primjer takve izjave o odreknuću, mogu li to sam sastaviti i ovjeriti kod bilježnika ili moram angažirati odvjetnika???

Unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , bozidarbelavic je napisao:

Poštovani

hvala. 

Znači riječ je o Ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju iz 2008., tako da je čestica u vlasništvu tate 1/1. Baka je samo u teretu kako je navedeno:

"Temeljem Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju od 22.09.2008. uknjižuje se pravo doživotnog uživanja na nekretninama upisanim u A, za korist:  ...."

Gdje mogu nabaviti primjer takve izjave o odreknuću, mogu li to sam sastaviti i ovjeriti kod bilježnika ili moram angažirati odvjetnika???

Unaprijed se zahvaljujem.

Ja, Đurđa Đurić iz Pule, Kralja Zvonimira 45, OIB........., kao ovlaštenik prava služnosti plodouživanja stečenog temeljem..... (ugovora i sl., u biti prepusujete sve ono što piše u ZK izvatku) na nekretnini, u naravi stan koji se sastoji od ....., a koja se nalazi na kat.čest...... KO......, sve upisano u ZK ulošku........ Općinskog suda u........., dajem slijedeću

  IZJAVU

kojom se odričem gore navedenog upisanoga prava služnosti i dopuštam da se bez ikakvih daljnjih pitanja isto pravo izbriše kao teret navedene nekretnine te ovu svoju izjavu potvrđujem vlastoručnim potpisom.

Đurđa Đurić

(potpisano)

U Puli, 15. lipnja 2018

Ovu izjavu ovjerite kod javnog bilježnika i predate u zk na provedbu. Mislim da je ovaj izjava sasvim dosta i da vam ne treba odvjetnik. Ako sam u krivu neko će me ispraviti. Samo zamijenite stan sa podacima o parceli.

uređeno: od BRKICA00
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , BRKICA00 je napisao:

Ja, Đurđa Đurić iz Pule, Kralja Zvonimira 45, OIB........., kao ovlaštenik prava služnosti plodouživanja stečenog temeljem..... (ugovora i sl., u biti prepusujete sve ono što piše u ZK izvatku) na nekretnini, u naravi stan koji se sastoji od ....., a koja se nalazi na kat.čest...... KO......, sve upisano u ZK ulošku........ Općinskog suda u........., dajem slijedeću

  IZJAVU

kojom se odričem gore navedenog upisanoga prava služnosti i dopuštam da se bez ikakvih daljnjih pitanja isto pravo izbriše kao teret navedene nekretnine te ovu svoju izjavu potvrđujem vlastoručnim potpisom.

Đurđa Đurić

(potpisano)

U Puli, 15. lipnja 2018

Ovu izjavu ovjerite kod javnog bilježnika i predate u zk na provedbu. Mislim da je ovaj izjava sasvim dosta i da vam ne treba odvjetnik. Ako sam u krivu neko će me ispraviti. Samo zamijenite stan sa podacima o parceli.

Puno hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , bozidarbelavic je napisao:

Tata bi htio prenjeti zemljište/česticu na mene, ali baka je temeljem Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju upisana kao teret i ima pravo doživotnog uživanja

Činjenica da postoji teret u vidu osobnog prava služnosti nije zapreka da vam otac daruje nekretninu i ishodite upis prava vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija