Jump to content

Nasljeđivanje duga neotplaćenih kredita


iteo

Preporučene objave

Nisam siguran pripada li ova tema u ovu kategoriju jer se tiče i nasljeđivanja duga ali i odnosu tog duga i ugovorom darovane nekretnine. Moja isprika ako griješim.

Slučaj je ovakav. Moja supruga je darovim ugovorom dobila od svog oca stan u kome je živio prije odlaska u dom. Na temelju ugovora upisala je vlasništvo u zemljišnim knjigama. Na nekretnini nije bilo tereta niti zabilježbi. Pola godine poslije otac umire, a otkriva se da je imao 2 neotplaćena bankovna kredita.Ostavinska rasprava još nije održana.   Zanima nas moraju li supruga i njen brat kao nasljednici prihvatiti otplatu tih kredita i imaju li banke pravo osporiti spomenuti darovni ugovor ako nasljednici ne prihvate kreditni dug ? Zahvaljujem .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje nema govora o prihvaćanju otplate kredita već o tome hoće li se u ostavinskom postupku oni prihvati svog nasljednog dijela (pa odgovaraju za dugove ostavitelja do visine vrijednosti naslijeđenog dijela) ili će ga se odreći (pa ne odgovaraju za nikakve dugove ostavitelja). A banka bez obzira na navedeno ima pravo pokušati sudskim putem pobijati pravne radnje dužnika koje su počinjene na štetu vjerovnika. Naime, baš svaki vjerovnik koji ima dospjelu tražbinu može pobijati pravnu radnju dužnika koja je poduzeta na  njegovu štetu. Smatra se da je pravna radnja poduzeta na štetu vjerovnika, ako dužnik nema dovoljno sredstava za ispunjenje vjerovnikove tražbine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega zahvaljujem Vam na odgovoru. Ako dobro tumačim, praktično bi to značilo da banke imaju pravnu mogućnost osporavanja darovnog ugovora i kasnije naplate svog potraživanja iz spomenute nekretnine . S obzirom na pravnu logistiku koju imaju, bolje je prihvatiti naslijeđeni dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije baš tako jednostavno. Trebate staviti sve na "papir". Kolika je vrijednost - dugova, ostavinske mase i tog stana, te da li se isplati prihvatiti nasljedstva ili ne. Ne pokreće se ovrha na nekretnini samo tako, jer se treba dokazati da se nikako drugačije dug nije mogao podmiriti da bi uopće došlo do ovrhe na nekretnini. A u tom postupku pobijanja moraju uspijeti u sporu da bi mogli razmišljati o ovrsi na stanu, ali pod uvjetom kojega sam prethodno navela. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao laik sad sam malo zbunjen... Je li od značaja činjenica da je u momentu sklapanja darovnog ugovora dužnik bio sposoban  plaćati (i otplaćivao je)  svoje rate kredita Tako da radnja darovanja nije u tom trenutku bila na štetu vjerovnika ?  Tek za informaciju .vrijednost duga je otprilike 1/3 spomenutog stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, iteo je napisao:

Tako da radnja darovanja nije u tom trenutku bila na štetu vjerovnika ?

Banka to ne moze znati, ali moze posumnjati da je recimo pokojnik bio tesko bolestan i da je bilo pitanje dana ili mjeseca kad ce umrijeti pa da je iz tog razloga darovao nekretninu da se dugovi od kredita ne bi trebali isplatiti do kraja. I kad se procitaju cinjenice koje ste napisali, mislim da bi vecina zakljucila da je to i bio razlog darovanja.

Naravno da to ne mora biti istina, niti nemojte pomisliti da Vas ja osudujem zbog toga ako ste mozda to i ucinili iz tog razloga, ali dovoljno je da banka posumnja u to i da pokrene tuzbu. A onda, tko ce imati bolje dokaze ce pobijediti.

Meni, takoder laiku, bi bilo logicnije prihvatiti ostavinu (vjerojatno se radi samo o tekucem racunu, ili?) pa isplatiti banci taj isti iznos koji ste dobili nasljedstvom jer je tako zakonom ograniceno, teoretski nista ne gubite (osim javnobiljeznicke naknade za ostavinsko rjesenje). Ne znam kakve metode banka ima da dode do infomacije da je pokojnik imao u vlasnistvu nekretninu koju je nedavno darovao, ali prihvat nasljedstva mi izgleda manje sumnjiv od odricanja. Ako nista drugo i ta ostavina ce smanjiti dug prema banci pa cete morati manje platiti Vi iz svojih sredstava, ako banka dozna za kucu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma možete slobodno, kada jednog dana dođe do situacije da Vas budu potraživali da podmirite dug ostavitelja, očitovati se da pristajete u skladu sa Zakonom o nasljeđivanju tj. čl. 139. st. 3. da nasljednik za dugove ostavitelja odgovara samo do visine vrijednosti naslijeđene imovine. A ako kasnije budu "istraživali" ugovor o darovanju, onda podmirite ostatak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , iteo je napisao:

Pomogli ste nam da sagledamo situaciju iz više aspekata i donesemo odluku o prihvaćanju sveg nasljedstva, uključujući dug prema bankama.

Kao sto je postovana Borbena7 predlozila, nemojte biti prepravedni. Platite dug samo do visine nasljedstva. Nije na Vama da idete banci u susret, neka ona sama (ako zeli) dozna za tu nekretninu.

Nadam se da Vas nisam naveo na krivi stranu i da su dugovi za koje ste saznali zbilja jedini dugovi koje je pokojnik imao. Da na kraju ne biste morali platiti i vise od planiranog. Ali opet, tko god sazna za darovanu nekretninu, prihvacanje nasljedstva Vam samo pomaze u placanju tih dugova.

Ako se sjetite, javite kako je zavrsilo to s bankom, je li saznala za darovanu nekretninu, da bi i drugi korisnici imali uvida sto ih ocekuje ako se nadu u slicnoj situaciji.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, miroslav6 je napisao:

Kao sto je postovana Borbena7 predlozila, nemojte biti prepravedni. Platite dug samo do visine nasljedstva. Nije na Vama da idete banci u susret, neka ona sama (ako zeli) dozna za tu nekretninu.

Nadam se da Vas nisam naveo na krivi stranu i da su dugovi za koje ste saznali zbilja jedini dugovi koje je pokojnik imao. Da na kraju ne biste morali platiti i vise od planiranog. Ali opet, tko god sazna za darovanu nekretninu, prihvacanje nasljedstva Vam samo pomaze u placanju tih dugova.

Ako se sjetite, javite kako je zavrsilo to s bankom, je li saznala za darovanu nekretninu, da bi i drugi korisnici imali uvida sto ih ocekuje ako se nadu u slicnoj situaciji.

Poštovani. Ako se ja odreknem nasljedstvo hoće li itko odgovarati za moje dugove? Eto iskreno od mene! Molim odgovor? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Peksa5555 je napisao:

Naime imam dug kod jedne banke od 70.000.kn.

Vi za svoj dug odgovarate svojom imovinom, a ovrhovoditelj je taj koji bira predmet i sredstvo ovrhe. Ako je ovaj dug koji ste mi naveli u ovom iznosu isključivo glavnica potraživanja, tada predmet ovrhe mogu biti novčana sredstva, plaća ili mirovina, pokretnine, auto, ali i nekretnine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

Vi za svoj dug odgovarate svojom imovinom, a ovrhovoditelj je taj koji bira predmet i sredstvo ovrhe. Ako je ovaj dug koji ste mi naveli u ovom iznosu isključivo glavnica potraživanja, tada predmet ovrhe mogu biti novčana sredstva, plaća ili mirovina, pokretnine, auto, ali i nekretnine. 

OK. Hvala. Nemam na sebi od imovine i nekretnine ništa. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija