Jump to content

Plaćanje doprinosa po određenim osnovama


Ivana00719

Preporučene objave

Poštovani,

 

odrađivala sam stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa te sam kod istog poslodavca ostala nakon isteka godine dana stručnog.

1. Ugovor je sklopljen na neodređeno, s brojem godišnjih dana: 18. (ZOR propisuje 4 tjedna odnosno 20 radnih dana?)

2. na HZMO stranicama osnova plaćanja doprinosa mi stoji još uvijek stručno osposobljavanje, a ne rad mlade osobe do 30 godina.Plaća je isplaćena uredno zadnjih 3 mjeseca, no nemam platne liste.

Pitanje:

Vjerujem da me poslodavac nije odjavio s mirovinskog nakon stručnog te ponovo prijavio na temelju osnove ugovora o radu. Poruku o uspješnoj prijavi po temelju radnog odnosa nisam dobila. Što mi je poslodavac ovim činom učinio? 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Ivana00719 je napisao:

Ugovor je sklopljen na neodređeno, s brojem godišnjih dana: 18. (ZOR propisuje 4 tjedna odnosno 20 radnih dana?)

Tako da Vam zapravo pripadaju dani utvrđeni ZOR-u. 

Prije 8 minuta, Ivana00719 je napisao:

na HZMO stranicama osnova plaćanja doprinosa mi stoji još uvijek stručno osposobljavanje, a ne rad mlade osobe do 30 godina.Plaća je isplaćena uredno zadnjih 3 mjeseca, no nemam platne liste.

Prvo provjerite sa HZMO-e da možda nije njihova pogreška, jer sam osobno imala takav slučaj kod prelaska sa određenog na neodređeno vrijeme, a poslodavac im je uredno dostavio svu dokumentaciju.

Imate pravo na platne liste, pa ih direktno zatražite od poslodavca, a pri tome mu ne morate navodite razloga zašto Vam trebaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Tako da Vam zapravo pripadaju dani utvrđeni ZOR-u. 

Prvo provjerite sa HZMO-e da možda nije njihova pogreška, jer sam osobno imala takav slučaj kod prelaska sa određenog na neodređeno vrijeme, a poslodavac im je uredno dostavio svu dokumentaciju.

Imate pravo na platne liste, pa ih direktno zatražite od poslodavca, a pri tome mu ne morate navodite razloga zašto Vam trebaju.

Poslodavac mi je, kada smo sklapali ugovor, poslao obrazac koji je ispunio i poslao na prijavu u HZMO.
No, nakon prijave bi trebala stići potvrda o uspješnoj prijavi, ako sam dobro informirana. I s dobivanjem  potvrde, dolazi obavijest o prijavi s tim_i_tim datumom po osnovi radnog odnosa. Navedenu potvrdu nisam nikada dobila.

Platne liste su zatražene.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Borbena7 je napisao:

Pročitano, hvala na linku.

Može li u praksi biti to da je poslodavac poslao prijavu na HZMO, ali mu je ista odbijena? Odnosno je li moguće da sam i dalje prijavljena na stručno osposobljavanje (godinu dana je prošlo 31.3.2020.) i da me poslodavac po tim osnovama plaća? Jer, u sustavu e-građani u poreznoj, na JOPPD obrascima mi ne postoji nikakav podatak da mi je išta tvrtka plaćala, zadnje je bilo vezano uz prijevoz koji je morala obavezno plaćati. (Zadnji JOPPD mi je iz 4.mj). Osobi savjetnik s HZZ-a mi je rekao da je u tom slučaju ugovor o radu ništetan i da je poslodavac u prekršaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Ivana00719 je napisao:

Može li u praksi biti to da je poslodavac poslao prijavu na HZMO, ali mu je ista odbijena?

Ne vidim razloga zašto bi bila odbijena.

Prije 4 minuta, Ivana00719 je napisao:

Odnosno je li moguće da sam i dalje prijavljena na stručno osposobljavanje (godinu dana je prošlo 31.3.2020.) i da me poslodavac po tim osnovama plaća?

Prema ovome što ste naveli, da.

Prije 4 minuta, Ivana00719 je napisao:

Osobi savjetnik s HZZ-a mi je rekao da je u tom slučaju ugovor o radu ništetan i da je poslodavac u prekršaju.

Ovo ne utječe na valjanost ugovor o radu, a svakako je prekršaj poslodavca, te bi kao radnik imali pravo tužiti poslodavca zbog njegove neuplate ili neuredne uplate doprinosa sukladno vašem ugovoru o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Ne vidim razloga zašto bi bila odbijena.

Prema ovome što ste naveli, da.

Ovo ne utječe na valjanost ugovor o radu, a svakako je prekršaj poslodavca, te bi kao radnik imali pravo tužiti poslodavca zbog njegove neuplate ili neuredne uplate doprinosa sukladno vašem ugovoru o radu.

Hvala na odgovorima još jednom.

Prijava nije prošla iz razloga što me nisu ni odjavili sa stručnog.

Još me jedna stvar muči: na koji način mogu provjeriti jesu li mi  uopće plaćani doprinosi ova 2 mjeseca? S obzirom da ne postoji JOPPD obrazac  koji se veže uz moj rad u navedenoj tvrtci, a da to nije stručno osposobljavanje (ovo gledam preko e-Porezna). Pokušala sam s odlaskom u HZMO i tamo mi nisu dali podatke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija