Jump to content

vlasništvo 1/2, darovanje polovice nekretnine


maraaa

Preporučene objave

Radi se o darivanju nekretnine, točnije polovice stana pa bi molila pomoć kako točno napisati u ugovoru.

Vlasnici stana su roditelj i dijete, odnosno suvlasnici, točno pola- pola, piše u izvadku 1/2 i 1/2.
Stan je čist, upisan u zemljišne knjige, nema tereta i slično.

Dijete bi svoju polovicu stana darovalo roditelju, sa ugovorom se ide u zemljišne knjige i

do porezne da roditelj ne plati porez jer je u pitanju darivanje.

Nalazimo na internetu primjere darovnog ugovora, ali nikako ne možemo naći primjerak gdje se daruje polovica stana.

U vrlo jednostavno napisanim primjercima ugovora postoje članci za nekretninu, stan
ali što točno napisati - kako formulirati kada se radi o polovici stana u članku 1. i 2. te dalje?

Daruje svoju polovicu nekretnine, udio, 1/2?

 

Članak 1.

AA (u daljnjem tekstu: Darovatelj) ovim ugovorom daruje svojoj majci BA(u daljnjem tekstu: Obdarenik) svoju nekretninu, tj. stan u stambenoj zgradi zajedno sa odgovarajućim suvlasničkim dijelom zemljišta i zajedničkih dijelova zgrade srazmjerno odnosu korisne vrijednosti tog stana prema korisnoj vrijednosti svih stanova i ostalih prostorija cijele zgrade.

Članak 2.

Stan iz članka 1 ovog ugovora je:
Stan br. 3 u prizemlju – ravno koji se sastoji
od dvije i pol sobe i ostalih prostorija, u površini od 57,60 m2.
Navedeni stan se nalazi u stambenoj zgradi u ------ ,  sagrađena na k.č.br. --- upisana u poduložak ----- / zk. ul. ---- katastarske općine -----.

Članak 3.

Darovatelj daruje nekretninu tj. stan iz članka 1. ovog ugovora Obdareniku bez ikakve protučinidbe.

 

Hvala na odgovoru!

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima ugovora u koje ljudi to stave, ali to nije bitni sastojak ugovora o darovanju, tako da nemojte stavljati cijenu. S obzirom da je oslobođeno poreza na promet nekretnina, neće to trebati niti poreznoj upravi, ali za slučaj da se ipak radi o oporezivom darovanju (između osoba koje nisu navedene kao oslobođene poreza na promet), tada bi PU uzela kao osnovicu za razrez poreza prosječnu vrijednost kuća na tom području koje su se prodavale u nekom prethodnom periodu, odnosno po slobodnoj procjeni PU. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

To i mene zanima, a nije odgovoreno konkretno.

@maraaa kako ste na kraju napisali u ugovoru?

Ja imam situaciju da mi majka daruje polovicu kuće i zemljišta na par čestica, a drugu polovicu će darovati bratu.

Može li se ovako napisati?

 

Citiraj

 

Članak 1.
Darovateljica i majka daruje daroprimatelju, svom sinu, polovicu (1/2) svog vlasničkog udjela nekretnina upisanih pod B vlasničkog lista:

pod red.br. 1. UDIO 1/1 vlasničkog dijela koji dolazi upisan u zemljišnoj knjizi OPĆINSKOG GRAĐANSKOG SUDA u XXXX, Zemljišno knjižni odjel XXXX,
a koje dolaze upisane u z.k. ul. XXXX, k.o. XXXXX i to slijedeće k.č.:

Pa tu tablica sa česticama

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Postovani

Trebala bih jednu informaciju.

Vlasnik sam polovice nekretnine koja nije pretjerano velika.

U toj nekretnini zivi obitelj koja ima prijavljeno boraviste i prebivaliste i vlasnik druge polovice stana zivi takodjer tamo.

Dal ja kao vlasnik polovice stana imam pravo na podstanara i kljuc obzirom da nemam prebivaliste tamo niti boravist?.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija