Jump to content

Napadnut a mene se tereti kao okrivljenik


Genius123

Preporučene objave

 Pozdrav.

Tražim savjet u vezi slučaja u kojem se dogodio da sam ja bio napadnut na radu kao nadredeni od strane radnika,te tijekom napada djelovao u obrani te se obranio od napadača nakon čega se sad mene tereti teškim tjelesnim ozljedama,usred čega sam ja izgubio poziciju i radno mjesto te sam nezaposlen i pozvan na raspravu u vezi slučaja.Sam mene zanima jel mi je potreban odvjetnik i da li je moguće da se sam obranim i na koji način pošto mi je zbog trenutačne financijske situacije teško dobiti odvjetnika ?

Hvala 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju ga niste obavezni imati. Ako možete, bilo bi dobro. 

Ako ste neosuđivani, vjerojatno ćete dobiti uvjetnu kaznu. Jeste li dobili optužnicu općinskog državnog odvjetništva? Kakav je činjenični opis djela u kojem vas terete? 

Možete se braniti na način da ste napadnuti i da se radilo o nužnoj obrani, puno bi sve lakše bilo da nije došlo do teških ozljeda, koje mogu sugerirati da ste ipak prekoračili obranu, pogotovo ako vi niste zadobili teške tjelesne ozljede. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Genius123 je napisao:

 nakon čega se sad mene tereti teškim tjelesnim ozljedama,usred čega sam ja izgubio poziciju i radno mjesto te sam nezaposlen i pozvan na raspravu u vezi slučaja.Sam mene zanima jel mi je potreban odvjetnik i da li je moguće da se sam obranim i na koji način pošto mi je zbog trenutačne financijske situacije teško dobiti odvjetnika ?

Hvala 

 

Po mom mišljenju, vjerojatno se radi o postupanju za koje državno odvjetništvo nije zaključilo ni da se radi o nužnoj obrani, niti o prekoračenju iste, pa čim ste izgubili poziciju i radno mjesto, čini se da je ozbiljnije od toga što se naizgled čini, zbog čega bih Vam savjetovala da zatražite odvjetnika po čl. 72. Zakona o kaznenom postupku (obrazložite zahtjev, dokumentirajte ga i pošaljite sudu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Po mom mišljenju, vjerojatno se radi o postupanju za koje državno odvjetništvo nije zaključilo ni da se radi o nužnoj obrani, niti o prekoračenju iste, pa čim ste izgubili poziciju i radno mjesto, čini se da je ozbiljnije od toga što se naizgled čini, zbog čega bih Vam savjetovala da zatražite odvjetnika po čl. 72. Zakona o kaznenom postupku (obrazložite zahtjev, dokumentirajte ga i pošaljite sudu).

Opoziv uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom

Članak 72.

Za opoziv uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom primjenjuju se u cijelosti odredbe ovoga Zakona o opozivu uvjetne osude, s time da se u pogledu posebnih obveza uz zaštitni nadzor ima postupiti kao s ostalim obvezama uz uvjetnu osudu (članak 69. stavak 5.).

Jel mislite na ovaj članak jel biste mi mogli objasniti malo bolje kako da zatražim odvjetnika po tom članku?Potpuni sam laik što se tiče pravnih stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, Genius123 je napisao:

Opoziv uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom

Članak 72.

Za opoziv uvjetne osude sa zaštitnim nadzorom primjenjuju se u cijelosti odredbe ovoga Zakona o opozivu uvjetne osude, s time da se u pogledu posebnih obveza uz zaštitni nadzor ima postupiti kao s ostalim obvezama uz uvjetnu osudu (članak 69. stavak 5.).

Jel mislite na ovaj članak jel biste mi mogli objasniti malo bolje kako da zatražim odvjetnika po tom članku?Potpuni sam laik što se tiče pravnih stvari.

Mislim da citirate KZ/97, Ruby vas je uputila na članak aktualnog ZKP, pogledajte ovdje https://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku

Dakle, postoje kazneni zakon (KZ) i zakon o kaznenom postupku - ZKP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, mislim na ovo:

 

Članak 72. (NN 80/11, 145/13, __/  )

(1) Kad obrana nije obvezna, okrivljeniku će se, na njegov zahtjev, nakon primitka rješenja o provođenju istrage ili obavijesti o provođenju dokaznih radnji iz članka 213. stavka 2. ovoga Zakona, odnosno nakon podizanja optužnice iz članka 341. stavka 3. ovoga Zakona, do pravomoćnog dovršetka kaznenog postupka imenovati branitelj na teret proračunskih sredstava, ako učini vjerojatnim da prema svom imovinskom stanju ne može podmiriti troškove obrane bez ugrožavanja vlastitog uzdržavanja i uzdržavanja svoje obitelji ili osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati, a složenost, težina ili posebne okolnosti predmeta to opravdavaju.

(2) Obrazloženi zahtjev za imenovanje branitelja na teret proračunskih sredstva okrivljenik podnosi državnom odvjetniku do podizanja optužnice odnosno sudu nakon podizanja optužnice. Uz zahtjev, okrivljenik je dužan priložiti dokaze o svom imovinskom stanju, stanju svoje obitelji ili osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati odnosno osoba koje su po zakonu dužne uzdržavati njega. Iz dokaza o imovinskom stanju moraju biti vidljivi ukupni prihodi unutar godine dana, podaci i stanje o računima u bankarskim i drugim financijskim institucijama, vlasništvo nad nekretninama, pokretninama i pravima, na kojima temelji osnovanost zahtjeva.

(3) Ako zahtjevu nisu priloženi dokazi o imovinskom stanju okrivljenika, njegove obitelji i osoba iz stavka 2. ovog članka državni odvjetnik odnosno sud pozvat će okrivljenika na dopunu. Ako okrivljenik ne priloži dokaze u dodijeljenom mu primjerenom roku, državni odvjetnik odnosno sud rješenjem će odbaciti zahtjev okrivljenika za postavljanjem branitelja na teret proračunskih sredstava.

(4) O osnovanosti zahtjeva za imenovanje branitelja na teret proračunskih sredstava odlučuje obrazloženim rješenjem državni odvjetnik odnosno predsjednik vijeća ili sudac pojedinac, koji može, ako to ocijeni potrebnim, prethodno provjeriti ili pribaviti dodatne podatke o imovinskom stanju okrivljenika, njegove obitelji i osoba iz stavka 2. ovog članka. O žalbi protiv rješenja državnog odvjetnika odlučuje sudac istrage, dok o žalbi protiv rješenja predsjednika vijeća ili suca pojedinca odlučuje vijeće.

(5) Ako je okrivljenik postavio zahtjev za imenovanje branitelja na teret proračunskih sredstava tijelo koje vodi postupak nije ovlašteno poduzeti radnju u kojoj okrivljenik ima pravo sudjelovati niti odlučiti o podnesenom pravnom lijeku ili sredstvu, prije nego odluči o osnovanosti zahtjeva okrivljenika za imenovanje branitelja na teret proračunskih sredstava odnosno prije imenovanja branitelja na teret proračunskih sredstava, osim ako se ne radi o radnjama koje ne trpe odgodu. Tijelo koje vodi postupak dužno je imenovanom branitelju na teret proračunskih sredstava osigurati primjereno vrijeme za pripremu obrane.

(6) Branitelja imenuje rješenjem predsjednik suda. Žalba protiv tog rješenja nije dopuštena. Ako je okrivljenik prethodno ostvario pravo na privremenu pravnu pomoć iz članka 72.a ovoga Zakona, za branitelja na teret proračunskih sredstava imenovat će se, u pravilu, istog branitelja.

(7) Ako je zahtjev za imenovanje branitelja na teret proračunskih sredstava odbijen okrivljenik može ponoviti zahtjev ako se njegovo imovinsko stanje odnosno imovinsko stanje njegove obitelji ili osoba iz stavka 2. ovog članka izmijeni u mjeri da okrivljenik ne može podmiriti troškove obrane bez ugrožavanja vlastitog uzdržavanja i uzdržavanja svoje obitelji ili osoba koje je po zakonu dužan uzdržavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je bilo je no dobio sam rjšenje u kojem piše ODO Zagreb je podiglo uvodnu citiranu optužnicu protiv mene okrivljenika jer je vijeće utvrdilo da su službene zabilješke u spisu date policiji od strane građana i valja ih izdvojiti jer se prema tako prikupljenim obavijestima ne me temeljeti presuda u kaznenom postupku.

Jel to znači da njihova svjedočanstva su nevažeća i odbačena u potpunosti ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,u vezi svog slučaja sutkinja mi je predložila kaznu od 7 mjseci u zamjenu za dobrotvorni rad od 2 sata koji bi se računao kao jedan dan, sa odlukom od tjedan dana,no zanima me da li mislite da mi se može odrediti još blaža kazna pošto mi je odvjetnik dodijeljen od strane suda rekao da je to najbolji mogući ishod.S obzirom da nisam osuđivan nikad zanima me kao drugo mišljenje jel postoji mogućnost blaže kazne ili je to stvarno najbolja moguća kazna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednostavnije za Vas bi bilo da Vam daju uvjetnu, tada nemate nikakvu obvezu rada za opće dobro. Međutim, s druge strane, kad izvršite rad za opće dobro, onda ste s kaznom gotovi, izdržali ste kaznu, a kod uvjetne morate narednih dvije godine strepiti hoće li Vam se dogoditi novo kazneno djelo zbog kojega bi Vam opozvali uvjetnu osudu. Što se tiče sutkinje, ona će odrediti kaznu kakvu ona smatra, pristali Vi na to ili na ne, a ako se ona odredila da će biti tako, onda vrlo teško možete utjecati na nju da promijeni svoju odluku.

Ne znam jeste li se branili da ste krivi ili da niste krivi, ali s onim što opisujete, čini se da ste postupili u prekoračenju nužne obrane, nanijevši svom napadaču tako teške tjelesne ozljede, iako ste možda manjom silom mogli samo odvratiti napadača od sebe i ne nanijeti mu TTO. Dakle, postoji značajna mogućnost da ćete ionako biti osuđeni, ali molim da pogledate ove odredbe:

Nužna obrana

Članak 21.

(1) Isključena je protupravnost djela počinjenog u nužnoj obrani.

(2) Nužna je ona obrana koja je prijeko potrebna da se od sebe ili drugoga odbije istodobni ili izravno predstojeći protupravni napad.

(3) Počinitelj koji prekorači granice nužne obrane može se blaže kazniti.

(4) Nije kriv tko prekorači granice nužne obrane zbog ispričive jake prepasti prouzročene napadom.

Dakle, ako još postoje šanse da se temeljem ove situacije oslobodite kaznene odgovornosti ili barem kazne (dakle, da ste prekoračili granice nužne obrane zbog ispričive jake prepasti prouzročene napadom), možete čekati i odluku suda, bez svoje suglasnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija