Jump to content

Postoji li porez na darovanu nekretninu djed->unuk ako je majka živa


Roberto Anić Banić

Preporučene objave

Pročitao sam sigurno 15-ak tema na forumu oko ovoga i još uvijek nisam siguran u odgovor. Naime djed mi želi darovati nekretninu ali majka je (nadajmo se još dugo) živa. Krši li to pravilo o uspravnoj liniji što potomka i predka koje bi me oslobodilo plaćanja poreza? I u slučaju da da, koja je alternativa? Prepisivanje majci pa meni?

 

Unaprijed hvala,

Roberto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Roberto Anić Banić je napisao:

Pročitao sam sigurno 15-ak tema na forumu oko ovoga i još uvijek nisam siguran u odgovor. Naime djed mi želi darovati nekretninu ali majka je (nadajmo se još dugo) živa. Krši li to pravilo o uspravnoj liniji što potomka i predka koje bi me oslobodilo plaćanja poreza?

Da. To se promijenilo novim Zakonom o porezu na promet nekretnina koji je stupio na snagu 01.01.2017. gdje su se kod poreznog oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade dodale riječi "koji čine uspravnu liniju" gdje se u temi probalo otkriti u čemu je novost s tim dodavanjem. Tako da je zakonodavac odredio uspravnom linijom tj. načelom transmisije plaćanje poreza na sva stjecanja bez naknade ukoliko se preskače živući potomak.

prije 2 sati , Roberto Anić Banić je napisao:

Prepisivanje majci pa meni?

Eventualno ako bi ste sačekali 2 godine od dana darovanja majci zbog Zakona o porezu na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija