Jump to content

Ovrha alimentacije


BrightLord

Preporučene objave

Pozdrav svima,

situacija je mozda cudna al modern problems require modern solutions :).

Zelio bi da me bivsa sto prije ovrši, znaci da moze na finu s presudom od suda i da krene ovrha.

Kako najbrze to odigrat i koliko to dugo traje sve skupa?

Procitao sam ostale teme i koliko sam skuzio koraci su prvo kod odvjetnika, pa sud i tjt? ili moze ona napisat prijedlog ovrhe sudu i tjt?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Na 06. 02. 2021. at 15:13, Borbena7 je napisao:

Pravomoćna sudska odluka je ovršna isprava, pa je kao takva podobna za pokretanje ovršnih postupaka, a ovakvom izravnom naplatom preko Fine se rasteretio sud.

Pozdrav,

Bivši suprug i ja razišli smo se prošle godine i službeno, na sudu. Imamo dvoje djece, za oboje smo dog da plaća alimentaciju 1.500 kn, zato što je u trenutku presude bio nezaposlen (radio na crno). Međutim i tih 1.500 kn za obojicu nekad zaboravi uplatiti, evo sada 3. mj za redom se to vuće i ne uplaćuje.

Da li ja mogu sa prvom presudom, rješenjem otići na finu i tako ga probati ovršiti ili moram ponovno na sud, pa onda fina?

Hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Lucii je napisao:

Imamo dvoje djece, za oboje smo dog da plaća alimentaciju 1.500 kn

Jeste samo Vas dvoje dogovorili ili je sudskom odlukom tako utvrđeno?

prije 3 minuta, Lucii je napisao:

Da li ja mogu sa prvom presudom, rješenjem otići na finu i tako ga probati ovršiti ili moram ponovno na sud, pa onda fina?

Kakvu ispravu imate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, Lucii je napisao:

Imam rješenje na kojem piše da smo razvedeni, da djeca žive sa mnom, viđanja s ocem, visina alimentacije...

Na tom rješenju Vam je potrebna klauzula pravomoćnosti koju izdaje sud, a zatim s njim možete pokušati prisilnu naplatu preko FINA-e. Jedino trebate ispuniti Zahtjev za izravnu naplatu (možete ga preuzeti na internetu ili na FINA-i) i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 08. 06. 2021. at 13:34, Borbena7 je napisao:

Na tom rješenju Vam je potrebna klauzula pravomoćnosti koju izdaje sud, a zatim s njim možete pokušati prisilnu naplatu preko FINA-e. Jedino trebate ispuniti Zahtjev za izravnu naplatu (možete ga preuzeti na internetu ili na FINA-i) i to je to.

Poštovana,

Ja bih se ndovezala, koji je razuman rok aktiviranja ovrhe za neplačenu alimentaciju? Nakon dospijeća vec prvi mjesec se moze pokrenuti ili? Da li se prvo njemu treba slati neka opomena? 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

koji je razuman rok aktiviranja ovrhe za neplačenu alimentaciju?

 Nema takvog roka.

prije 4 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Nakon dospijeća vec prvi mjesec se moze pokrenuti ili?

Tako je, nema zapreke da ne bi pokušali naplatiti svoja potraživanja.

prije 5 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Da li se prvo njemu treba slati neka opomena? 

 Ne, nemate tu obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

U redu, hvala na odgovorima, jer npr. Bas danas je dospijeće za alimentaciju i dotični ne uplaćuje. 

Tako je i kod nas, dospjeće do 10.-og u mjesecu. Sada je rekao da će platiti 3 mj sa zaostacima, pa čekam, muka mi je natezanje s njim, najradije bi da bude pod ovrhom, bar ću znati da će mi biti uplaćeno u cjelosti i na vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Bas danas je dospijeće za alimentaciju i dotični ne uplaćuje. 

Sutra ga možete ovršiti. Ponekad to ljudi naprave da drugoj strani daju do znanja da neće trpjeti redovna kašnjenja i neizvjesnost. 

prije 1 minutu, Lucii je napisao:

Tako je i kod nas, dospjeće do 10.-og u mjesecu. Sada je rekao da će platiti 3 mj sa zaostacima,

Možete ga tražiti i kamate na te zaostatke. A isto tako, ako ih odbije uplatiti, možete od FINA-e tražiti prisilnu naplatu kamata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Sutra ga možete ovršiti. Ponekad to ljudi naprave da drugoj strani daju do znanja da neće trpjeti redovna kašnjenja i neizvjesnost. 

 

Ma samo zbog toga i bi, da shvati to ozbiljno. Djete ne vida skoro pa nikako, valjda misli da onda moze i sa alimentacijom kako je njega volja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Ma samo zbog toga i bi, da shvati to ozbiljno.

Razumijem. Onda ga ubuduće nemojte podsjećati na obvezu naplate već podnesite Zahtjev za izravnu naplatu preko FINA-e. Pa kada vidi koji je postupak da bude odblokiran i koje sve neprilike ima zbog blokade, vjerujem da će sam paziti na rok. 

prije 5 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Djete ne vida skoro pa nikako

Upoznajte CZSS s ovim, a radi svog djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Razumijem. Onda ga ubuduće nemojte podsjećati na obvezu naplate već podnesite Zahtjev za izravnu naplatu preko FINA-e. Pa kada vidi koji je postupak da bude odblokiran i koje sve neprilike ima zbog blokade, vjerujem da će sam paziti na rok. 

Upoznajte CZSS s ovim, a radi svog djeteta.

Poštovana, hvala na odgovorima. 

Da postavim jos jedno pitanje, naime u planu je navedeno da se Sve  oko zdravstvenog stanja djeteta trebamo zajedno dogovarati i donositi odluke pošto nam djete ima manjih problema sa okom. Ja sam ga na svaki pregled na koji idemo obavjestavala, zanima me preglede koje obavljamo privatno da li je po tom planu onda obavezan i u tim trakovima sudjelovati ili ne? 

Lp 

upravo sad, Žgoljo1212 je napisao:

Poštovana, hvala na odgovorima. 

Da postavim jos jedno pitanje, naime u planu je navedeno da se Sve  oko zdravstvenog stanja djeteta trebamo zajedno dogovarati i donositi odluke pošto nam djete ima manjih problema sa okom. Ja sam ga na svaki pregled na koji idemo obavjestavala, zanima me preglede koje obavljamo privatno da li je po tom planu onda obavezan i u tim trakovima sudjelovati ili ne?

Jer je zaposlen u svojoj firmi i sada se prijeti smanjenjem ovrhe jer Ce smanjiti sebi primanja, a zivi na jako visokoj nozi.  

Lp 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Žgoljo1212 je napisao:

zanima me preglede koje obavljamo privatno da li je po tom planu onda obavezan i u tim trakovima sudjelovati ili ne?

Smatram da ga trebate obavijestiti. U troškovima može sudjelovati, ali i ne mora, jer za ove potrebe služi alimentacija.

prije 9 sati , Žgoljo1212 je napisao:

Jer je zaposlen u svojoj firmi i sada se prijeti smanjenjem ovrhe jer Ce smanjiti sebi primanja, a zivi na jako visokoj nozi.  

Smanjenje prihoda samo po sebi nije dovoljno da bi sud usvojio tužbeni zahtjev, odnosno bitne su i potrebe djeteta, jer alimentacija služi za financiranje potreba djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Smatram da ga trebate obavijestiti. U troškovima može sudjelovati, ali i ne mora, jer za ove potrebe služi alimentacija.

Smanjenje prihoda samo po sebi nije dovoljno da bi sud usvojio tužbeni zahtjev, odnosno bitne su i potrebe djeteta, jer alimentacija služi za financiranje potreba djeteta.

Da uvijek je obaviješten ali ne sudjeluje ni financijski ni fizički. Nijednom nije sudjelovao na pregledu.  Znaci ukoliko on pokrene tuzbeni postupak ja mogu to osporavati troskovima lijecenja? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Znaci ukoliko on pokrene tuzbeni postupak ja mogu to osporavati troskovima lijecenja? 

Možete osporavati potrebu za smanjenjem alimentacije na način da dokažete stvarne potrebe djeteta, odnosno da su one iste kao i prije ili da su se čak povećale iz razloga koje već navedete.

prije 30 minuta, Žgoljo1212 je napisao:

Da uvijek je obaviješten ali ne sudjeluje ni financijski ni fizički.

Financijski ne sudjeluje, jer je ovo trebalo biti obuhvaćeno prilikom određivanja visine alimentacije. A fizički ne sudjeluje, jer je to posljedica općenito ne sudjelovanja u djetetovom životu, kao što ste i naveli da zanemaruje održavanje odnosa sa djetetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Možete osporavati potrebu za smanjenjem alimentacije na način da dokažete stvarne potrebe djeteta, odnosno da su one iste kao i prije ili da su se čak povećale iz razloga koje već navedete.

Financijski ne sudjeluje, jer je ovo trebalo biti obuhvaćeno prilikom određivanja visine alimentacije. A fizički ne sudjeluje, jer je to posljedica općenito ne sudjelovanja u djetetovom životu, kao što ste i naveli da zanemaruje održavanje odnosa sa djetetom.

Da fizički jer ne zeli sudjelovati pravda se da nema vremena, a financijski, da to sam napravila propust, kad sam vec pristala da zajednički donosimo odluke oko zdravlja trebala sam planom i traziti podijeljene troskove oko istog. 

A recite mi, ako planom nije nigdje evidentirano, da li ja samostalno mogu djete upisati u vrtić, jer se radi o bebi od 18 mj. Takoder me zanima da li smijem promjeniti adresu bez njegovog potpisa i napustiti RH zbog odmora, tj posjeta rodbini. S tim da mi odbija potpisati osobnu iskaznicu?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Poštovani,

Već sam se javljao na ovaj forum kao i svi koji imaju problema kod rastave. No, imam sljedeći problem:

Rastao sam se sa suprugom 2021. godine u travnju mjesecu. Dogovor je bio da se ja odselim iz stana te da ona ostane sa djecom u stanu, ja joj nastavim plaćati kredit za stan (1700 kn), ona preuzima režije i da joj mjesečno plaćam alimentaciju 500 kn po djetetu. Takav smo dogovor sklopili pred CZSS i sa tim planom  išli na sud koji je isti odobrio. Ona se nije pridržavala dogovora i prvi je došao HEP i isključio struju. Ona spakovala kofere i sa djecom svojoj mami. Kada sam platio dug ona se sa djecom doselila ali sam onda odlučio ostati i ja jer ukoliko se ne plača ovrhe i dugovi se gomilaju meni. Tako da praktički od rastave živimo i dalje u stanu skupa, djeca su sa nama, ja sam sve vrijeme vodio brigu o djeci, kupovao, oblačio, opremao za školu, mjesečne karte i slično i za isto imam sve račune a za to vrijeme nekih 5 mjeseci nisam plaćao alimentaciju. Kada je rekla da će me ovršiti tražio sam savjet odvjetnika i savjetovan sam da nastavim sa plaćanjem alimentacije i mimo toga ništa. To sam i ućinio, plaćam dalje mjesečno, ali i dalje kupujem djeci, oblačim ih, i sve ostalo dok ona čim dobije alimentaciju kupi sebi nešto, ode na tri dana nekuda i slično. 

Moje je pitanje kako je moguće sa papirom od FINA i sudskom nagodbom otići na finu i ovršiti me. Ako sam u godinu dana platio 8 rata alimentacije a 4 nisam, za koji iznos i na kojoj osnovi fina ovršuje, da li na osnovi što ona napiše na papir ili če trebati kakav izvod iz banke na kojem je vidljiva uplata. 

Još jedno, dali sam obveznik plačanja alimentacije ukoliko i nakon rastave živim u zajedničkom kučanstvu sa djecom i bivšom suprugom, a mislim da po obiteljskom zakonu nisam.

Hvala unaprijed i sretno svima koji imaju slične probleme. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Oli112 je napisao:

Ako sam u godinu dana platio 8 rata alimentacije a 4 nisam, za koji iznos i na kojoj osnovi fina ovršuje, da li na osnovi što ona napiše na papir ili če trebati kakav izvod iz banke na kojem je vidljiva uplata. 

Dovoljna je ovršna presuda da ste dužni plaćati i njen popunjeni i obrazloženi zahtjev.

prije 2 sati , Oli112 je napisao:

Još jedno, dali sam obveznik plačanja alimentacije ukoliko i nakon rastave živim u zajedničkom kučanstvu sa djecom i bivšom suprugom, a mislim da po obiteljskom zakonu nisam.

Jeste sve dok ne ishodite drugačiju i to pravomoćnu sudsku odluku od ove koju trenuto imate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Postovani!

Moja bivša me je otišla ovrsit na finu sa rijesenjem suda ..... Kako sam zagubio rijesenje otišao sam na sud po novo i rekao za sta trebam to..... Dali su mi novo i ovjerili zatim sam ga predao bivšoj da me moze ovrsit!

Posto mi EOS Matrix sjedi na kicmi za neka potrazivanja koja nemaju veze s mozgom..... Nikada nebi mogao platit alimentaciju jer je cifra poveća!

Naime da skratim u fini su zaprimili zahtjev pa odbili.... 

Navodno traje moje ocitovanje pa sam telefonski zvao da vidim kaj hoce pa onda traje njezin vjenčani list posto se preudala i odbili su joj zahtjev koliko su objasnili iz fine!

Djete nemoze dobit alimentaciju jer moja primanja su premala..... Imate li kakav savjet? Dobro bi dosao!

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , vla di mir je napisao:

Postovani!

Moja bivša me je otišla ovrsit na finu sa rijesenjem suda ..... Kako sam zagubio rijesenje otišao sam na sud po novo i rekao za sta trebam to..... Dali su mi novo i ovjerili zatim sam ga predao bivšoj da me moze ovrsit!

Posto mi EOS Matrix sjedi na kicmi za neka potrazivanja koja nemaju veze s mozgom..... Nikada nebi mogao platit alimentaciju jer je cifra poveća!

Naime da skratim u fini su zaprimili zahtjev pa odbili.... 

Navodno traje moje ocitovanje pa sam telefonski zvao da vidim kaj hoce pa onda traje njezin vjenčani list posto se preudala i odbili su joj zahtjev koliko su objasnili iz fine!

Djete nemoze dobit alimentaciju jer moja primanja su premala..... Imate li kakav savjet? Dobro bi dosao!

Hvala

 

Netko vas laže, fina mora zaprimiti ovrhu bez obzira na visinu primanja a alimentacija ima prednost i ide prva u redoslijed naplate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, TonyBob je napisao:

Netko vas laže, fina mora zaprimiti ovrhu bez obzira na visinu primanja a alimentacija ima prednost i ide prva u redoslijed naplate.

Ne bih rekla da bilo tko laže već nije uredno podnesen zahtjev, pa je gospođa dužna dopuniti isti sukladno traženju FINA-e. Potom Vi možete prije isteka zakonskog roka od 60 dana dati u FINA-i pisanu suglasnost s kojom ovlašćujete FINA-u da zaplijenjena sredstva po osnovi za plaćanje prenese na račun ovrhovoditelja i prije proteka zakonskog roka od 60 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija