Jump to content

Raskid predugovora o kupnji stana I vraćanje kapare


6ee902

Preporučene objave

Poštovani,

 

Upravo sam u situaciji da na dan potpisa kredita s bankom i svih pripremljenih papira za kupnju nekretnine i u situaciji kada jedino preostaje još otići kod Javnog bilježnika s prodavateljem i ovjeriti sve papire kako bi mu se u roku od 2-3 dana isplatila sredstva, prodavatelj odustaje od prodaje iste.

Naime, mi smo u dobroj volji i vjeri potpisali predugovor u kojem smo naveli da ukoliko ja kao kupac odustajem on zadržava 2.000€ od ukupno 6.000€ kapare, a ukoliko on odustaje da treba vratiti ukupan iznos kapare tj. 6.000€ koje je i dobio.

Zanima me prvo da li se može pozvati na neki dio zakona da ga se prisili da ostane u predugovoru ili ne?

Drugo pitanje je da li ja sad imam pravo po zakonu tražiti da isplati ipak duplu kaparu s obzirom na krajnje ne korektno odustajanje?

Naravno u cijelom tom procesu misleći da je to već skoro pa gotova stvar sam angažirao i arhitekte koji su počeli raditi na cijelom projektu preuređenja što je naravno meni prouzročio određene troškove već koji su ovom njegovom odlukom sada otišli u vjetar.

Zahvaljujem unaprijed na svim savjetima.

uređeno: od 6ee902
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predugovor važi i ne morate ga Vi siliti da on ostane u predugovoru, jer on niti ne može izaći van iz njega.

Imate pravo, PO SVOM IZBORU, tražiti ispunjenje ugovora, naknadu štete, vraćanje kapare i vraćanje dvostruke kapare.

U slučaju da se odlučite tražiti ispunjenje ugovora, imate pravo i na naknadu štete zbog zakašnjenja.

Ukoliko ovaj ne ispuni nešto od gore nabrojanog dobrovoljno, možete ići protiv njega u parnicu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Zakonu o obveznim odnosima čl. 304., koji je citirao Iustitia_ZD, ne stoji "ako nije drukčije ugovoreno" i sl., što znači da bi se taj članak primjenjivao. Tim više, prodavatelj nije ugovorom oslobođen obveze vraćanja dvostruke kapare, što po mom mišljenju znači da se možete pozvati izravno na zakon i po svom izboru zahtijevati ono što zahtijevate. Konačno, ako preostali iznos od 6.000,00 EUR nije na ime dvostruke kapare, onda on može sigurno biti vezan uz troškove - arhitekta, javnog bilježnika itd. To imate pravo potraživati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija