Jump to content

uska parcela


kenkec

Preporučene objave

Postovani,

molim vas za savjet.

Imam parcelu koja je uska a dugacka cca 15 x 95 metara. Na parceli do moje je kuca na cca 1 metar od međe.

Moja zelja je da napravim dvije parcele, no do donje parcele mora biti put. Ako osiguram put do donje parcele onda nema mjesta za gradnju na gornjoj..

od ukupne širine parcele 15metara moram ostaviti 4 metra za put do donje parcele. Od tog puta se odmaknuti 4 metra i od međe, 4 metra..za gradnju ostaje 3 metra, znači ništa.. 

Moje pitanje je da li ja mogu napraviti dvije parcele i onda na gornjoj napraviti objekt a donju prodati i dati pravo služnosti da bi se i na donjoj mogao napraviti objekt?

 Ili da li je moguce da od susjeda tražim suglasnost da i ja napravim svoj objekt na metar od međe?

Ne znam da li sam baš uspio objasniti.

hvala 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 07. 05. 2021. at 22:46, kenkec je napisao:

da li je moguce da od susjeda tražim suglasnost da i ja napravim svoj objekt na metar od međe?

U sporazumu sa vlasnikom susjedne parcele možete graditi uz udaljenost koju dovovorite. 

 

Na 07. 05. 2021. at 22:46, kenkec je napisao:

dati pravo služnosti da bi se i na donjoj mogao napraviti objekt?

Vlasnikovo je pravo da na svojoj nekretnini uspostavi stvarnu služnost u korist poslužne nekretnine. 

 

Na 07. 05. 2021. at 22:46, kenkec je napisao:

da li ja mogu napraviti dvije parcele

Dakle, radilo bi se o parcelaciji, odnosno cijepanju k. č., što vam ovdje niko ne može sa sigurnošću odgovoriti da li bi takav postupak bio dopušten. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve takve ranije nezakonite gradnje se danas na žalost, vrlo jednostavno legaliziraju, pa čak i kada su građene na međi. Čak kada se i prekoračila međa, geodet i arhitekt izrade snimke po izvedenom stanju i ako susjedna stranka o tome nije upoznata, isto se legalizira od strane upravnog odjela za graditeljstvo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema što biti prekomplicirano. Da, prostorni planovi propisuju nešto međutim u večini postoji i odredbe "iznimno" prema kojima bi možda uz suglasnost susjeda graditi i na manjoj udaljenosti. Što možete u vašem slučaju i kako bi vam možda najbolje objasnili u upravnom odjelu za prost. uređenje i gradnju.

Apropo,

Na 11. 05. 2021. at 16:31, timm je napisao:

Sve takve ranije nezakonite gradnje se danas na žalost, vrlo jednostavno legaliziraju, pa čak i kada su građene na međi. Čak kada se i prekoračila međa, geodet i arhitekt izrade snimke po izvedenom stanju i ako susjedna stranka o tome nije upoznata, isto se legalizira od strane upravnog odjela za graditeljstvo.

je, točno je da zakon o legalizaciji nije bi savršen, no isto tako je propisao da Rješenje o izvedenom stanju nema utjecaja na vlasništvo. Prema tome svako prekoračenje međe ne znači automatizmom i doijanje vlasništva nad tuđom česticom, dapače vlasnik takove parcele ima zaštitu Zakona o vlaništvu i drugim stvarnim pravima. A glede ostalih slučajeva, pa i gradnje na međi, što bi bila alternativa pokušaju sređivanju stanja, rušenje svega?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija