Jump to content

Bracna stecevina


Laricaa

Preporučene objave

Poštovani, imam pitanje vezano uz bračnu stečevinu. Na obiteljskoj kuci svojih roditelja,za vrijeme trajanja braka podigla sam stambeni kredit za izgradnju jednog kata. Kao nosioc kredita (na kojem je moj bivsi suprug suduznik), imam administrativnu zabranu na placi od pocetka tijeka kredita,sto znaci da ga otplacujem iskljucivo ja.

Kredit je u otplati jos 20 godina. Prije podizanja kata nisam trebala ishodovati nikakve dozvole jer su građevinsku imali moji roditelji za cijelu nekretninu, te prikljucak struje i vode je njihov. Isto tako dali su i novce za uređenje stana  

Zanima me prilikom razvoda moj bivsi suprug zatrazio je podjelu bracne stecevine, ali vezano samo uz tu gradnju/kucu. Trazi isplatu u vrijenosti 50000 eura. Zapravo vrijednost cijelokupnog kredita sa kamatama. Ponavljam kuca je vlasnistvo mojih roditelja,nije etazirana a kredit traje jos 20 godina. On je zivio sa mnom na tom katu cca 7 godina.

Prilikom podjele ne spominje sve pokretnine koje su prodane za vrijeme i nakon braka i od kojih je on zadrzao novce. Iskreno taj dio me ni ne interesira,zelim samo da me ostavi na miru.

Molim vas za misljenje. Realno kakva su njegova prava,da li ja imam ikakva ili sam jednostavno budala koja ima obveze,a prava ima netko drugi samim tim sto smo bili u braku,bez da je kune ulozio?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je, ali pitanje če te morati ponoviti - sa bitnim podacima - kako bi dobili što bolji odgovor.
1. koliko ste godina bili u braku - nakon podizanja kredita ?
Na koliko godina ste dobili kredit ?
Koji iznos kredita ste dobili ?
Koliko godina ste proveli u braku poslje dobiveng kredita ?
Dali ste dali učešča za kredit - ako jeste koliko ?
Na kome se sad vodi navedena nekretnina ?
Sa koliko su novaca učestvovali vaši roditelji - osim građevinske i priključaka ?
Koliko je tlocrtno -velika etaža koju ste napravili ?
Koliko je vaš suprug prodao zajedničke - a koliko vaše imovine ?
Dali za neku prodanu imovinu ima te dokaza ?
Dali ima te djece u braku i kome su pripala poslje rastave ?
Dali je bivši suprug bio u radnom odnosu, cijelo vrijeme braka ?
Dali je prilikom stupanja u brak - imao, pokretninu ili novaca
koje je uneo u brak ?

uređeno: od Borbena7
Nepotrebno komentiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , frenki zg je napisao:

Žao mi je, ali pitanje če te morati ponoviti - sa bitnim podacima - kako bi dobili što bolji odgovor.
1. koliko ste godina bili u braku - nakon podizanja kredita ?
Na koliko godina ste dobili kredit ?
Koji iznos kredita ste dobili ?
Koliko godina ste proveli u braku poslje dobiveng kredita ?
Dali ste dali učešča za kredit - ako jeste koliko ?
Na kome se sad vodi navedena nekretnina ?
Sa koliko su novaca učestvovali vaši roditelji - osim građevinske i priključaka ?
Koliko je tlocrtno -velika etaža koju ste napravili ?
Koliko je vaš suprug prodao zajedničke - a koliko vaše imovine ?
Dali za neku prodanu imovinu ima te dokaza ?
Dali ima te djece u braku i kome su pripala poslje rastave ?
Dali je bivši suprug bio u radnom odnosu, cijelo vrijeme braka ?
Dali je prilikom stupanja u brak - imao, pokretninu ili novaca
koje je uneo u brak ?
--------------------
Evo, toliko - kad odgovori te,
gledat ču da vam odgovorim,
što točnije i opširnije.
Poz
 

1. 7 godina

2. Kredit je na 30.g

3. 50000 eura

4. Nakon kredita 7. Godina smo bili u braku

5. Ucesce nismo dali u kredit

6. Roditelji su sudjelovali sa 100000 kn cca

7. 140 m2

8. Prodavala se zajednicka imovina (motori,auti,plovilo),postoje kupoprodajni ugovori,ali vl je bilo na njemu, sve je kupljeno u braku,a prodano tijekom braka ili nakon braka.

9. 3 djece imamo i zive sa mnom

10. Na pocetku je bio u radnom odnosu,pa kratak period nije pa onda opet je ali vecinu na određeno vrijeme,ugovori po 6 mjeseci

11. Prilikom stupanja u brak imao je jednu pokretninu,novaca usteđevine nije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 19. 05. 2021. at 8:12, Laricaa je napisao:

1. 7 godina

2. Kredit je na 30.g

3. 50000 eura

4. Nakon kredita 7. Godina smo bili u braku

5. Ucesce nismo dali u kredit

6. Roditelji su sudjelovali sa 100000 kn cca

7. 140 m2

8. Prodavala se zajednicka imovina (motori,auti,plovilo),postoje kupoprodajni ugovori,ali vl je bilo na njemu, sve je kupljeno u braku,a prodano tijekom braka ili nakon braka.

9. 3 djece imamo i zive sa mnom

10. Na pocetku je bio u radnom odnosu,pa kratak period nije pa onda opet je ali vecinu na određeno vrijeme,ugovori po 6 mjeseci

11. Prilikom stupanja u brak imao je jednu pokretninu,novaca usteđevine nije.

 

Ovako, na grubo sam izračunao - vrijednost koju su dali vaši roditelji.
Uz novac za završetak gradnje - 100.000. + građevinska sa projektom za površinu 140.m.2 ( oko  -10.000.eur ili - 100.000.kn ) pravo gradnje je specifična stavka .- ovisi o lokaciji - ali je minimalno - 100.eura - 1.m.2 - to je iznos oko - 100.000,kn to je ukupno oko - 300.000.kn.
Do sad je isplačeno - oko - 1/3 kredita = 125.000.kn - da je - solidarno učestvovao u vračanju tog iznosa
, i da mu  sud to potvrdi - to je - oko - 60.000.kn - njegovog sudjelovanja.,, to je ujedno i cijeli iznos
koji če mu sud prihvati ti - sad vi sami sračunaj te - koliki je iznos - svega što je - stečeno u braku i prodano - u brak - npr - 100.000.kn - to neka sud prihvati - da ste zajedno podjelili - to je - 50.000.kn - svatko + ono što je prodao nakon razvoda - taj iznos če pripasti - njemu.
---------------------------
Sad,, kad to sve saberemo - on je - za sebe zadržao iznos - veči, nego iznos kojim je doprineo - a to je
50% vračenog kredita - 60.000.kn ( istina je da ste vi vratili cijeli iznos - ali sudska je praksa, da se sve djeli na pola - dok ste u braku ) 
Po mojoj matematici - a vi to zna te bolje - npr. - sve što je prodao nakon razvoda - se odbija od tih - njegovih - 60.000.kn - koje je doprineo - a, svi mjeseci, koliko nije radio dok je brak trajao - se računa da ste vi sami doprineli - i to se ne dijeli - na primjer - od 7.g. braka , ako nije bio zaposlen - 2.g. kad se zbroje svi mjeseci. 
Tako da - po mojoj matematici - on je - 1 : 1 - to jest - koliko je doprineo - toliko je iz braka uzeo za sebe.
Posebno je diskutabilno - pravo gradnje - koji iznos se računa - kao da ste vi dobili - osobno.
Tako, da ne vidim , zašto vi >paničari te < - uz dobrog odvjrtnika - što više dokaza o prihodu vas i vaših roditelja - Stan koji ste napravili če pripasti - Vama. - samo još jedan savjet - nađi te osobu sa stalnim primanjima - mogu biti i roditelji - da sa bankom riješi te,,- da ga kao - sudužnika u  banci zamjeni druga , a mogu i dvije osobe, sa manjim stalnim prihodima.
Da sad pojednostavim - predmet diobe,, mogu biti samo sredstva koja su vračena banci - dok  je trajao (  ako ima te još pitanja - slobodno pitaj te - i, zaboravio sam - dali je tokom braka, prodana neka pokretnina - koju su stekli vaši roditelji - ako ima i toga - to je imovina,čiji iznos se računa kao vaš osobni doprinos.) 
brak - ništa više. ! Pozdrav.
PS - Sve če se vrtjeti oko toga, koliko je suprotna strana uložila u gradnju nekretnine, dok je trajao brak - ali, samo oko dijela koji je isplačen banci - 1/3 iznosa - ovaj dio koji nije isplačen, je zasebna stavka, jer živi te u nekretnini -- koju tek treba isplati ti. Borit če se i suprotna strana, na to mora te biti spremni. Ali, bar za utjehu na kraju, vi če te živjeti u toj nekretnini,, koliko god spor dugo bude trajao,, i on mora vas tužiti, i tražiti od suda svoj dio, koji on smatra da mu pripada. I ne zaboravi te - dokazivat če se - koliko je on uložio,, zajedno sa vama u dio koji je isplačen banci - ono što još treba platiti banci neče bi ti predmet spora . Podjelit če te sami - u dijelove - kolika je vrijednost koju su vaši roditelji doprinjeli - koliko je on sudjelovao za vrijeme braka. Jer po onome što ste napisali - po, mom mišljenju,, trenutno je pola vrijednosti te dogradnje,, na strani vaših roditelja - dio, koji je otplačen, če biti pedmet spora - ne ono što još nije plačeno banci.
---------------
Poz.
 

uređeno: od frenki zg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija