Jump to content

Zastara najamnina


Sasa40

Preporučene objave

Pozdrav,

 

 

Savjeti koje sam do sada dobio su vise nego korisni i zaista sam zahvalan na svoj pomoci.

Borim se sa tonom ovrha (da ne idem u detalje) i zadnjih danas sam ih primio vise.

Danas konkretno u e sanducicu dobijem obavijest da je grad podnio prijedlog za ovrhu opcinskom sudu za najamninu iz perioda :

16.1.2012.-16.4.2014.

Mislim da je potraživanje u zastari. Jesam li u pravu?

 

Nadalje, ovo je sada samo prijedlog, predpostavljam da sud mora odluciti o ovrsi i poslati rjesenje koje je pravomocno?

Brine me što na dnu piše da je rješenje o ovrsi dostavlja se Fini prije pravomočnosti. Žalba ovršenika ne odgađa provedbu rješenja.

Znaci li to da nemam što napraviti?

 

Zahvaljujem na odgovoru.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 03. 12. 2014. at 19:22, zvone0212 je napisao:

 

u mom slučaju zastupnik ovrhovoditelja sastavio prijedlog za ovrhu 26.rujna 2014. općinski sud zaprimio zahtjev za ovrhu 01.10.2014. Općinski sud donio rješenje o ovrsi 07.10.2014....rješenje mi je dostavljeno i od mene potpisano 15.10.2014. istog datuma ovršena sredstva s mog računa. uložio žalbu u zakonskom roku i već sam opisao odgovor zastupnika itd.

potraživanja od HV su od 28.03.2008. do 15.06.2014. naglašavam da nisam sudionik bilo kakvih postupaka, opomena, dostava prijedloga za ovrhu ili rješenja. ovo od suda je došlo prijekim putem, valjda prema novom zakonu da ide odmah na sud. ne izbjegavam prijem bilo kakvih pošiljki tako da je ovo stvarno presedan.

Iscitao sam sve i svasta i zakljucio da sam u problemu.

 

Sud ce u nekom trenutku (vjerovatno kroz par dana) odluciti o ovrsi i odmah po odluci poslati rjesenje na Finu.

Imam li ja ikakvu opciju da to sprijecim?

Ako se naplate (prislino preko Fine) mogu li ikako doci do novca posto je potrazivanje u zastari?

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Sasa40 je napisao:

Mislim da je potraživanje u zastari. Jesam li u pravu?

Ovisi da li su do sada pokušavali ovrhu i prekinuli zastaru? Na temelju kakve isprave su sudu predložili ovrhu?

prije 19 sati , Sasa40 je napisao:

Nadalje, ovo je sada samo prijedlog, predpostavljam da sud mora odluciti o ovrsi i poslati rjesenje koje je pravomocno?

Da, sud odlučuje o prijedlogu sa rješenjem, a žalba na rješenje ne odgađa provedbu ovrhe tj. ne mora postati pravomoćno da bi se nastavilo postupati po njemu.

prije 19 sati , Sasa40 je napisao:

Brine me što na dnu piše da je rješenje o ovrsi dostavlja se Fini prije pravomočnosti. Žalba ovršenika ne odgađa provedbu rješenja.

Znaci li to da nemam što napraviti?

Možete uložiti žalbu i prijedlog za odgodu postupka po čl. 65. Ovršnog zakona.

prije 13 sati , Sasa40 je napisao:

Ako se naplate (prislino preko Fine) mogu li ikako doci do novca posto je potrazivanje u zastari?

Da ukoliko dokažete zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu do sada pokušavali ovrhu. Isprava kojom traze ovrhu je ugovor o najmu koji ima svojstvo ovrsne isprave.

 

Taj ugovor ima na sebi mali pecat da je ovrsan 11.2.2011. ali nakom toga ima jos dvije ovjere ali u njima se ne spominje ovrsnost. Cak na jednom od papira piše- spis cuvati do 2021.

Borbena hvala na odgovorima! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje bi bila u pitanju ovrha na novčanim sredstvima na temelju ovršne isprave, a koju mogu provesti samo pomoću suda. Ne preostaje Vam ništa drugo nego čekati uručenje rješenja o ovrsi i žaliti se kako sam Vam naprijed navela, te predložiti odgodu. Pazite da prijedlog za odgodu bude unutar roka od 60 dana računajući od dana zaprimanja rješenja o ovrsi na FINA-i, a radi prebacivanja zaplijenjenih novčanih sredstava na račun ovrhovoditelja, a sve sukladno čl. 209. st. 7. OZ-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Sasa40 je napisao:

Na što da se pozovem u prijedlogu za odgodu ovrhe? 

Na čl. 65. st. 1. toč. 1. OZ-a i da zbog financijskih okolnosti niste u mogućnosti kasnije pokrenuti sudski postupak protiv ovrhovoditelja radi povrat nezakonito naplaćenih sredstava, a što je razlog zbog kojega ćete trpjeti nenadoknadivu štetu.

U žalbi navedite i da su se ispunili uvjeti za odluku suda temeljem čl. 52. st. 4. OZ-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Borbena hvala najljepsa! Vaši savjeti su mi vec vise puta pomogli. Vidim da se zaista trudite i odgovarate na svakakve upitr.

Moje isprike što gnjavim pitanjima ali zanima me dali je onda ovo potraživanje zaista u zastari? Iscitao sam nocas svega, ali ipak nisam pravnik, pa Vas molim još za tu pomoc.

Buni me sada taj podatak o zastari za 10 godina . Ako sam dobro shvatio: kada ovrhu pokrece sud na temelju ovrsne isprave (a to jest ovaj moj ugovor) zastara je puno dulja jer se racuna od dana pravomocnosti? A kada i kako je takva ispava pravomocna? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No dobro, da sad ne maltretiram ocito nebitnim detaljima.p

Potrazivanje je u zastari jer je proslo vise od 3 godine. Bez obzira sto se radi o sudskoj ovrsi, ne trebam se bojati da je zastara 10 godina. 

Po primitku rjesenja mogu uloziti zalbu u kojoj se pozivam na zastaru potrazivanja  i na ovo kako ste mi vec napisali. 

Na čl. 65. st. 1. toč. 1. OZ-a i da zbog financijskih okolnosti niste u mogućnosti kasnije pokrenuti sudski postupak protiv ovrhovoditelja radi povrat nezakonito naplaćenih sredstava, a što je razlog zbog kojega ćete trpjeti nenadoknadivu štetu.

U žalbi navedite i da su se ispunili uvjeti za odluku suda temeljem čl. 52. st. 4. OZ-

Sud moze odbiti zalbu ili je prihvatiti o cemu cu dobiti rjesenje .

 

Sve sam povezao ali nemogu si pomoci, brine me ovo sa 10 godina. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Sasa40 je napisao:

Potrazivanje je u zastari jer je proslo vise od 3 godine.

Tri godine od dospijeća obveze.

prije 5 sati , Sasa40 je napisao:

Bez obzira sto se radi o sudskoj ovrsi, ne trebam se bojati da je zastara 10 godina. 

Ne razumijem na što pod ovim mislite?

prije 5 sati , Sasa40 je napisao:

Po primitku rjesenja mogu uloziti zalbu u kojoj se pozivam na zastaru potrazivanja  i na ovo kako ste mi vec napisali.

Tako je, a puno toga će Vam biti jasnije iz postupanja ovrhovoditelja po Vašoj žalbi, odnosno iz njihovog odgovora na žalbu.

prije 5 sati , Sasa40 je napisao:

Sud moze odbiti zalbu ili je prihvatiti o cemu cu dobiti rjesenje .

Može je usvojiti ili Vas može zaključkom uputiti u parnicu.

prije 5 sati , Sasa40 je napisao:

Bez obzira na ove dvije ovjere novijeg datuma? 

Trebao bi mi uvid u cijelu ovršnu ispravu, a ne samo u štambilje javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija