Jump to content

Izjava o odricanju od nasljedstva, kada je dati


mmart

Preporučene objave

Molim vas, u kojem točno trenutku je potrebno dati izjavu kod javnog bilježnika da se sin i ja odričemo nasljedstva. 

Negdje sam pročitala da ukoliko su iza umrle osobe ostale samo pokretnine da sud može odlučiti da se ne pokreće ostavinski postupak- kako i kada u tom slučaju dati izjavu za odricanje od nasljedstva?

Iza supruga su ostala dva velika kredita i računi u bankama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam u familiji sličnu situaciju, gdje su zbog poremećenih međuljudskih odnosa pojedini nasljednici poslali e-mailom improviziranu obavijest o odricanju od nasljedstva, pa je javni bilježnik rekao da moraju doći osobno po idućem pozivu. Još je samo nejasno koliko će puta bilježnik slati poziv, jer osobno, da sam u njihovoj situaciji i da ne želim imati posla s ostalima, ne bih se pozivu odazvao jer se radi o čistom gubitku vremena. To što e-mail ne zadovoljava birokratske kriterije ne bih gledao kao moj problem. Poziv je uručen, nasljednici se nisu pojavili nego su poslali obavijest da se odriču nužnog dijela, i što još može biti nejasno? Nije valjda da je lakše slati pozive unedogled kako bi se ispunila nekakva upitno smislena forma?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , mmart je napisao:

Samo još ovo molim Vas - usmeno ili pismeno se odreći?

Dovoljno je da se usmeno izjasnite na ostavinskoj raspravi.

prije 7 sati , Davor80 je napisao:

Imam u familiji sličnu situaciju, gdje su zbog poremećenih međuljudskih odnosa pojedini nasljednici poslali e-mailom improviziranu obavijest o odricanju od nasljedstva, pa je javni bilježnik rekao da moraju doći osobno po idućem pozivu

Dobro ste rekli da su improvizirali, tako da je JB ispravno postupio.

prije 7 sati , Davor80 je napisao:

Još je samo nejasno koliko će puta bilježnik slati poziv, jer osobno, da sam u njihovoj situaciji i da ne želim imati posla s ostalima, ne bih se pozivu odazvao jer se radi o čistom gubitku vremena.

Neće im više slati već će se uručeni poziv smatrati da se prihvaćaju svog nasljednog dijela, tako da je njima u interesu da se odazovu ili da postupke sukladno zakonu.

prije 7 sati , Davor80 je napisao:

Poziv je uručen, nasljednici se nisu pojavili nego su poslali obavijest da se odriču nužnog dijela, i što još može biti nejasno?

Zakon jasno propisuje kako se daje i u kojem obliku nasljednička izjava.

prije 7 sati , Davor80 je napisao:

Nije valjda da je lakše slati pozive unedogled kako bi se ispunila nekakva upitno smislena forma?

Radije pogledajte čl. 220. Zakona o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija