Jump to content

ugovori o dosmrtnom uzdržavanju


halida

Preporučene objave

sklopili bi ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i pri iščitavanju raznih članaka naišla sam na sljedeću objavu: 

"S obzirom na navedeno obilježje, ugovori o uzdržavanju u praksi se često zloupotrebljavaju na način da se sklapaju kao simulirani ugovori kako bi se nasljednicima onemogućilo nasljeđivanje nužnog dijela imovine. No ako se ugovor sklopi samo radi rješavanja imovinsko pravnih odnosa, a druga strana je za to znala ili je morala znati, takav ugovor neće proizvoditi pravne učinke. "

Kod nas se ne radi o fiktivnom ugovoru, ali me muči mogućnost da nas nasljednica utuži s tvrdnjom da se radilo o fiktivnom ugovoru, jer bi angažirali i jednu osobu koja bi s primateljem uzdržavanja bila tokom jutra kad smo suprug i ja na poslu. Ostatak dana i noći, mi bi bili ti koji se o primatelju uzdržavanja brinemo, a sve u domu primatelja uzdržavanja. 

Da li potencijalni nasljednici trebaju biti obaviješteni o sklopljenom ugovoru ili ne? Kod nas se radi o tome da su odnosi između primatelja uzdržavanja i nasljednika poremećeni i nasljednik je iselio iz stana u kojem su zajedno živjeli. 

Sumnjamo da bi, ukoliko bi nasljednik znao za ugovor o uzdržavanju, uznemiravao i nas i primatelja uzdržavanja. 

Što znači da je "druga strana znala ili morala znati" da nasljednik nema pravo na nužni dio? Taj dio ne razumijem na što se odnosi i čini mi se da obje strane trebaju znati što se dešava s imovinom prilikom potpisivanja ugovora. To ne razumijem...

 

Hvala svima na odgovoru. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , halida je napisao:

sklopili bi ugovor o dosmrtnom uzdržavanju i pri iščitavanju raznih članaka naišla sam na sljedeću objavu: 

"S obzirom na navedeno obilježje, ugovori o uzdržavanju u praksi se često zloupotrebljavaju na način da se sklapaju kao simulirani ugovori kako bi se nasljednicima onemogućilo nasljeđivanje nužnog dijela imovine. No ako se ugovor sklopi samo radi rješavanja imovinsko pravnih odnosa, a druga strana je za to znala ili je morala znati, takav ugovor neće proizvoditi pravne učinke. "

Kod nas se ne radi o fiktivnom ugovoru, ali me muči mogućnost da nas nasljednica utuži s tvrdnjom da se radilo o fiktivnom ugovoru, jer bi angažirali i jednu osobu koja bi s primateljem uzdržavanja bila tokom jutra kad smo suprug i ja na poslu. Ostatak dana i noći, mi bi bili ti koji se o primatelju uzdržavanja brinemo, a sve u domu primatelja uzdržavanja. 

Da li potencijalni nasljednici trebaju biti obaviješteni o sklopljenom ugovoru ili ne? Kod nas se radi o tome da su odnosi između primatelja uzdržavanja i nasljednika poremećeni i nasljednik je iselio iz stana u kojem su zajedno živjeli. 

Sumnjamo da bi, ukoliko bi nasljednik znao za ugovor o uzdržavanju, uznemiravao i nas i primatelja uzdržavanja. 

Što znači da je "druga strana znala ili morala znati" da nasljednik nema pravo na nužni dio? Taj dio ne razumijem na što se odnosi i čini mi se da obje strane trebaju znati što se dešava s imovinom prilikom potpisivanja ugovora. To ne razumijem...

 

Hvala svima na odgovoru. 

 

Gledajte, mi ne znamo detaljno pojedinačne osobe između svih vas, no ono što mogu reć jeste

ukoliko je primatelj uzdržavanja potpuno poslovno sposoban i ukoliko ste vi potpuno poslovno sposobno vi uređujete svoje međusobne odnose onako kako vi želite i onako kako vi smatrate da je najbolje, naravno pod uvjetom da to nije protivno prisilnim propisima RH i moralu društva. Drugim riječima, to znači da ako vi želite sklopiti bilo kakav ugovor, vi ce te ga sklopiti, bio to ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdrzavanju ili pak neki drugi ugovor.

Što se tiče nasljednika, oni imaju pravo na nužni dio, ali to nema nikakve veze s Vama i Vašim ugovorom. Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju je naplatni pravni posao i Vi unutar njega pružate protučinidbu za neku određenu činidbu. To šta je umrli činio za svoga života sa svojom imovinom to je njegova stvar. 

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija