Jump to content

neovlasteno spajanje na tudja racunala


AnArChY

Preporučene objave

dakle, u kratkim crtama, moje pitanje je glasilo

 

Da li se moze uc u trag osobi koja se neovlasteno putem wireless

kartice spoji na moj uredjaj i pocne masovno trositi moje GB?

Mozda preko IP adrese, posjecenih stranica ili nesto sl?

 

poslao sam mail sluzbi sa korisnike Vip-a i T-COM-a......

 

Vip

 

Postovani,

zahvaljujemo Vam na koristenju nasih usluga.

 

Naknadna provjera kao i bilo koja druga vrsta provjere nije moguca iz razloga sto se ne moze ustanoviti vlasnika racunala koje se koristi Vasom Wlan vezom.

Iz navedenih razloga na Homebox uredaju postoji mogucnost ukljucivanja Wlan sigurnosti, odnosno mogucnost da zabranite spajanje na Vasu Wlan vezu svima koji nemaju odgovarajuci kljuc, odnosno zaporku.

 

S postovanjem,

 

VIPnet d.O.o.

Goran Ivekovic

Tehnicka podrska

Tel: +385917111

Fax: +385917709

http://www.vipnet.hr tehnicka.podrska@vip.hr

(Poziv se naplacuje prema cijeni poziva unutar Vip mreze prema tarifi koju koristite)

 

T-Com

 

--Postovani,

 

molimo Vas da nam posaljete Vas kontakt broj telefona kako bi Vam mogli

pruziti sto kvalitetniju informaciju u neposrednom kontaktu.

 

Srdacan pozdrav,

 

T Com Internet usluge

Služba za korisnike

Tel: 0800 9000

Fax: 01 49 13 860

E-mail: helpdesk@t-com.hr

URL: http://www.t-com.hr

 

i nakon 1 sat, naozove mene "sluzba za korisnike".....

rezime razgovora - t-com ne vrsi provjere... jedina mogucnost je kaznena prijava policiji koja onda preuzima stvar u svoje ruke...

 

 

Dakle, ako "uhvatite" neciju wlan mrezu ili se netko spoji na vasu....

 

Povreda tajnosti, cjelovitosti i dostupnosti računalnih podataka, programa i sustava - čl. 223 KZ.

 

Zakonom o izmjenama i dopunama KZ-a u potpunosti je promijenjen naslov i tekst čl. 223. KZ-a koji je regulirao oštećenje i uporabu tuđih podataka.

 

Tko unatoč zaštitnim mjerama neovlašteno pristupi računalnom sustavu, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine [čl. 223. st. l.J.

 

Ovim stavkom inkriminirano je ponašanje iz čl. 2. Konvencije - nezakoniti pristup. Ono što je za primjenu ovog članka u praksi veoma bitno jest formulacija "tko unatoč zaštitnim mjerama neovlašteno pristupi...", a kojom se određuje kako zakon štiti samo onaj sustav koji ima zaštitne mjere! Ukoliko se sustav ostavi potpuno otvorenim i nezaštićenim, dakle računalo potpuno dostupno ili npr. bežična računalna mreža na koju je moguće spajanje bez ikakve provjere, neće se ispuniti elementi za postojanje kaznenog djela.

Kazneni Zakon

 

U kratkim crtama, ako se netko spoji na vasu mrezu, ne postoji mogucnost da provider utvrdi da li je spajanje bilo neovlasteno ili ne, a i da moze utvrditi, nema mogucnosti utvrditi pocinitelja....

morate podnjeti prijavu policiji, pod uvjetom da mozete dokazati da je spajanje uistinu bilo neovlasteno..... kako provideri nemogu nikako dokazati da li je spajanje bilo neovlasteno, na vama je da to dokazete..... kako..... neznam...

 

Sve sto vam preostaje je platiti racun, iskljuciti "broadcast SSID" i redovito mjenjati username i password vaseg uredjaja...

 

Druga stvar, ako se vi spojite na neciju mrezu, nitko vam ne moze nista... jer se nista ne moze dokazati...

 

 

i sada mene zanima, koliko su ovi zakljuci tocni, i ako netko ima iskustva s slicnim slucajevima....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

dokaz o nedozvoljenim radnjama i priče ljudi koji su to radili možete vidjeti na news grupama tipa hr.alt.bežićne mreže i bežićne binaries.

zbog dodjeljivanja ip adrese od strane routera gostu nije mu moguće ući u trag i zato ga je jako teško uhvatit. kao dokaz bi trebali imati nekakav program koji bi pamtio download sa pojedinih ip adresa.

pomoć:ako ne koristite bežićni do baze (spajate se mrežnim kablom) treba ga isključiti u postavkama routera.

za sve eventualne programe i "nadglednike veze" pokušajte na news grupama (hacker, bežićne mreže itd.)

ako ni to ne pomogne prebacite se na drugog operatera koji ima flate rate za iste ili manje novce-npr.ja imam za 153 kn i internet-flate rate 1Mbps i tel. liniju sa 1 satom besplatnog razgovora,očitanje broja i konferencijska veza :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija