Jump to content

Autocesta - pretjecanje s desne strane


serlang

Preporučene objave

Opet je došlo ljeto i vrijeme vozača koji komotno voze cijelo vrijeme lijevom trakom na autocesti.

Zanima me sljedeća situacija (slika):

- pretekao sam vozilo ispred sebe i vratio se u desnu traku

- ispred mene na 2 kilometra nema nikoga

- lijeva traka je uredno popunjena vozilima koja "pretječu" vozilo koje je na dva kilometra i ta kolona vozi ispod ograničenja

- ja i dalje vozim jednakom brzinom kao i do sada

 

Pitanje: smijem li ja pretjecati tu kolonu s desne strane?

Po zakonu, mislim da je za "pretjecanu" osobu bitno samo da ne mijenja svoju brzinu. Ja kao pretjecana osoba ne mijenjam svoju brzinu i vozim se brže od onih koji me pretječu.

Što u takvim situacijama treba raditi? Pretjecati ih s desne trane ili pak smanjivati svoju brzinu da idem jednakom brzinom kao i lijeva kolona?

 

autocesta.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonski, ako se krećete brže od vozila u lijevoj traci, činite prekršaj.

U navedenoj situaciji, sva vozila u lijevoj traci su također u prekršaju jer lijeva traka služi isključivo za pretjecanje

( osim u slučaju velikih gužvi kada su obje trake zakrčene vozilima ).

U praksi, vožnju lijevom trakom nitko ne kažnjava kao što i vas nitko neće kazniti ako oprezno i minimalno većom brzinom prolazite desnom trakom i budete brži od vozila u lijevoj traci.

Policija općenito slabo kontrolira promet autocestama a kažnjavanje  vožnje lijevom trakom bi moglo fino napuniti proračun.

Jer kao što smo rekli, spor vozač u lijevoj traci koji se ne miče tjera i vas u prekršaj ili ćete voziti paralelno sa njime 80 km/h i raditi zastoj na autocesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija