Jump to content

Darovni ugovor ili dosmrtno uzdržavanje


Pjaf81

Preporučene objave

Poštovanje, poslije smrti oca nasljedili smo stan u kojem su  stanovali majka otac i brat. Brat je roditelje zlostavljao, bio prijavljen za ob.nasilje, dobio uvjetnu kaznu, tata mu je dao blagodat i, on je opet ponovio prijestup pa završio u zatvoru na 5 mj. Naravno nekoliko godina je prošlo od nasilja do kazne. Tata je umro. Mama je preselila kod mene, bolesna je ima ptsp i psihički je uništena od stalnog zlostavljanja, a stan u kojem su stanovali je, tj. u kojem bi mama trebala boraviti a ne može jer je i on prijavljan na adresi,  prazan čeka njega da se vrati iz zatvora. To je ukratko da se stekne neki opseg oko stvari koje me muče. Nakon smrti tate prihvatom stana smo i sve dugove prihvatili, brat ih nema odakle plaćati a naš dvije smo blokirane, mama je većinski vlasnik stana, i sad bi ona prepisala darovnim ugovorom na mene svoj dio. Zanima me da li bi onda ona bila odblokirana i slobodna od dugova. Ako ne da napravimo dosmrtni ugovor, jer i onako ću ja skrbiti o njoj. Htjela bi se osigurati da brat ne proda stan nekom kamataru jer je govorio da će prodati svoj dio 1/6 u zalagaonici. Da li o  to može bez našeg pristanka. Hvala na odgovorima i na sugestijama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Pjaf81 je napisao:

i sad bi ona prepisala darovnim ugovorom na mene svoj dio. Zanima me da li bi onda ona bila odblokirana i slobodna od dugova. Ako ne da napravimo dosmrtni ugovor, jer i onako ću ja skrbiti o njoj

Bez obzira na vrstu ugovora, majka se ne oslobađa očevog duga. Ali bilo bi dobro da napravite ugovor o doživotnom ili dosmrtom uzdržavanju s majkom.

prije 11 sati , Pjaf81 je napisao:

Htjela bi se osigurati da brat ne proda stan nekom kamataru jer je govorio da će prodati svoj dio 1/6 u zalagaonici.

Nećete brata onemogućiti da raspolaže svojim suvlasništvom, ako prenesete majčin suvlasnički dio na sebe.

prije 11 sati , Pjaf81 je napisao:

Da li o  to može bez našeg pristanka

Da, može ga prodati kome god želi, pa i Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Bez obzira na vrstu ugovora, majka se ne oslobađa očevog duga. Ali bilo bi dobro da napravite ugovor o doživotnom ili dosmrtom uzdržavanju s majkom.

Nećete brata onemogućiti da raspolaže svojim suvlasništvom, ako prenesete majčin suvlasnički dio na sebe.

Da, može ga prodati kome god želi, pa i Vama.

Hvala, na odgovoru, nadam se da ću uspjeti u svojoj borbi. 

 

Dakle može prodati svoj dio stana? Nije etaziran, kaj proda svoju sobu ili što? Onda mi se netko može i useliti sa mamom stanovati? Grozno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani, molim za pomoć. Nakon tatine smrti prije 12 godina, brat i ja smo se odrekli svog dijela ostavštine ( stan i vikendica) u korist mame. U međuvremenu ja sam se rastala i došla  djecom živjeti kod mame, a brat je sa ženomi djecom odlučio urediti vikendicu i preselio se tamo. Napominjem da u tih 10 godina od kada sam s mamom ja brinem i odrzavam stan, a brat vikendicu. Dogovor je od početka bio između nas dvoje da ćemo se skupa brinuti o mami dokle je god živa i da nitko nikog neće tjerati iz "njegove" buduće nekretnine. No, s obzirom da je mama već popriličnom stara, a i brat i ja imamo već praktički odraslu djecu, htjeli bismo se nekako zaštiti nekim ugovorom između nas i mame. S obzirom da je vikendica manje vrijednosti od stana, ja sam pristala da se jednog dana nakon majčine smrti, bratu isplati i njegov dio stana ali umanjen za vrijednost vikendice prije nego ju je prenamjenio za stanovanje. Točnije u iznosu od 32.500 eura. Ostatak vrijednosti stana ostaje meni. Brat se s tim složio. Što nam je u ovom slučaju najbolje napraviti i na koji način? Ići na ugovor o dosmrtnom ili dozivotnom uzdrzavanju mame? Ne želimo niti jedan niti drugi da u slučaju da se nama dvoje nešto desi, naša djeca se jednog dana sude zbog nuznog djela ili da netko nekog tjera iz njegove nekretnine. Ali isto tako ne želimo niti da se mama osjeća kao da ce ostat bez krova nad glavom.Oprostite na poduzem postu i hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Crvena08 je napisao:

htjeli bismo se nekako zaštiti nekim ugovorom između nas i mame.

U tom slučaju najbolje za sve je da sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju, a davatelji uzdržavanja bi bili Vi i brat uz naknadu stana za Vas i vikendice za njega. Uz napomenu da ovakav ugovor obvezuje i brata na uzdržavanje majke. A dugovanje na ime više tržišne vrijednosti stana bi trebali urediti sa zasebnim aktom npr. Sporazumom o otplati ili obročnoj otplati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. S obzirom da se brat slaže s tim da ga isplatim tek nakon jednog dana majčine smrti ( ne namjeravam zadržati stan nego ga prodati i dati mu njegov dio) kako već sada onda to navesti u nekom sporazumu? Imate li neki primjer možda? Isto tako plaćamo li brat I ja porez jednog dana na nekretninu ukoliko ju nismo dobili darovnim ugovorom neko ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju i da li nam netko od ostalih članova obitelji može jednog dana osporavati takav ugovor o dozivotnom uzdrzavanju?

Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija