Jump to content

odvjetnik


anonimno

Preporučene objave

Poštovane kolege odvj. vježbenici,

čitajući vaše poruke stječe se dojam da vas iskorištavamo što naravno nije točno. Jedan sam od mlađih odvjetnika i imao sam isto mišljenje kao i vi sve dok nisam otvorio svoj ured prije godinu dana. Ne zavaravajte se da je nama odvjetnicima bajno. Puni smo dugova i većini odvjetnika /spadam u tu grupu/ prijeti se raznim opomenama, a nekim je porezna već odvano "sjela na račun". Izbora nemamo i moramo ići dalje. Budite sretni dok ste vježbenici jer je većina vas sigurna da će dobiti svoju plaću, a većina nas može biti sretna, ako uspije na početku pokriti najosnovnije troškova.

 

 

 

je napisao:

odvjetnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kolega i ja se slažem s Vama jer sam u istoj situaciji.

Ali mislim da je problem naših mladih kolega što oni ne shvačaju da je njihova plaća u biti dupli trošak principalu kada se uračunaju doprinosi i ostala davanja.

Ujedno mislim da je potrebno napomenuti i da mi kao njihovi principali odgovaramo za njihove pogreške i propuste.

 

Zaključno, mislim da niko od nas ne radi ovaj posao samo zbog novca, jer ipak je to teško zarađen novac, nego međuostalim radimo to iz uživanja i jer ga volimo.

 

A puno naših mladih kolega-vježbenika je izabralo taj posao samo lzbog materijalne sigurnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege, nitko ne misli da je odvjetnicima bajno, a što se tiče zarade, ljudi ne završavaju pravni fakultet da bi zarađivali velike novce, jer da to žele ostali bi na SSS i bili šverceri i mutni poduzetnici. Što se tiče teškoće plaćanja vježbenika, većina nas danas ima voucher, što znači da nam država plaća doprinose za zdravstveno i mirovinsko, još ostane negdje oko 850 kn pa vi izračunjate koliko odvjetnik treba nadodati za neku pristojnu plaću, Upstalom, ako odvjetnik traži vježbenika znači da ima dosta posla koji ne može sam obavljati. A rad se plaća, naravno i mogućnost učenja, pa zato imate mlade vježžbenike koji se ne boje teškog rada, jer vole svoju profesiju i koji će vam biti zahvalni što ste im ukazali povjerenje i zaposlili ih. Ukoliko želite jednog takvog..mail je neda_mar@yahoo.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz objavljenih mailova dalo bi se zakljuciti slijedece:

1. Mladi odvjetnici su zavrsili pravni fakultet samo zbog materijalne sigurnosti - za razliku od starijih odvjetnika koji taj fakultet zavrsavaju iz ciste ljubavi prema struci i zbog velikog humanizma

2. Plaća odvjetničkog vježbenika je dupli trošak principalu kada se uračunaju svi doprinosi i davanja - jer plaće ostalih radnih ljudi nisu valjda dupli trošak već nedupli

3. Stariji odvjetnici zapošljavaju vježbenike iz opet čiste ljubavi prema struci, a možda i prema mladim ljudima - nikako ne zbog toga što imaju puno posla, pa ne mogu sve sami stići ili nedaj bože jer će im to donijeti dodatnu zaradu i/ili povećanje posla

4. Principali odgovaraju za eventualne greške vježbenika - valjda ostali principali tipa direktora firmi i sl. ne odgovaraju za greške svojih uposlenika

5. Novac koji zarade odvjetnici je teško zarađen za razliku od svih ostalih zarađenih novaca koji su lako ili barem lakše zarađeni

6. Puno novca zarađuju oni sa SSS spremom, a oni s visokom gotovo nikada jer su intelektualci valjda, a znamo da je to skoro kao neshvaceni umjetnik u danasnje vrijeme i na ovim prostorima

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako dobra opservacija kolega! Navodno, izuzeci potvrdjuju pravilo. Stoga, u prilog vasem razmisljanju, dodajem nekoliko primjera:

 

1. Principal vjezbenici u prosincu pokloni kosaricu kozmetickih preparata srednje klase koju je dobio od stranke, te joj na placi u istom mjesecu odbije vrijednost recene kosarice jer joj je to kao bozicni dar.

 

2. Principal uruci vjezbenici otkaz ugovora o radu nakon sto mu je priopcila da je trudna.

 

3. Principal uruci vjezbenici otkaz nakon sto je odbila voziti njegov auto na servis u stranu drzavu po krajnje teskim zimskim uvjetima na cesti punoj snijega i leda.

 

4. Principal upozorava vjezbenika na ponasanje nakon sto je ovaj prigovorio da mu opis posla ne spada briga o principalovom privatnom zrakoplovu.

 

5. Principal tvrdi vjezbeniku da je kuhanje kave strankama i ciscenje ureda njegova vjezbenicka obveza.

 

6. Principal otkazuje ugovor o radu vjezbeniku po polozenom pravosudnom ispitu iz razloga sto mu je sad preskup a ujedno iskazuje da je vjezbenik odlican (prica se ponavlja mnogim vjezbenicima).

 

7. Principal na potpis ugovora o radu s vjezbenikom donosi i pristupnicu za izvjesnu stranku te zasnivanje radnog odnosa uvjetuje i potpisivanju pristupnice.

 

8. Principal prvog radnog dana, u uredu koji je u sastavu njegovog stana, docekuje vjezbenicu u pidzami.

 

9. Principal radni dan provodi na "radnim sastancima" u obliznjem kaficu, ostavljajuci vjezbenika da sam svladava zanat.

 

10. Principal, shvativsi da je zabrljao ugovor koji stranke upravo trebaju potpisati, poziva vjezbenika u ured i pred prisutnima se istresa na njega, mada ovaj ugovor nije nikada ni vidio.

 

11. Principal ocekuje od vjezbenika da koristi svoj osobni automobil za odlaske na rasprave izvan sjedista ureda kao i koristenje vjezbenikova mobilela, za sto mu ne namjerava podmiriti troskove.

 

12. Principal koji se upisao u odvjetnike prije 6 mj. naziva svoje, gotovo, dojucerasnje kolege vjezbenike u istom drustvu biserima, nesposobnjakovicima i tomu slicno.

 

13. Principal, kojemu je vjezbenik otkazao ugovor, na telefonski upit novog principala ocrnjuje vjezbenika i stavlja mu na teret ponasanje i stvari koje se nikada nisu dogodile, ne bi li mu otezao situaciju na novom radnom mjestu.

 

Slobodno nastavite niz, ja odustajem u napadu mucnine. Svi primjeri su istiniti i prozivjeli su ih nase kolege za vrijeme vjezbenistva.

 

Vjerujem da i druga strana ima sto za reci i navesti primjere vjezbenika koji su nesavjesni, lijeni, drski, nepristojni, nekvalitetni, rade principalu iza ledja, pronevjerili su sredstva principala... naravno da smo i za takve nase kolege culi.

 

Nakon svega, najradije bi navele ime jedne principalke u Zagrebu koja drzi vjezbenika kao malo vode na dlanu, educira svim srcem, tretira kao partnera, placa ga mjesecno 8.000 kuna, daje slobodne dane kad zatreba, nikada ne zadrzava u uredu nakon radnog vremena, daje mu na koristenje poslovnu kreditnu karticu bez ogranicenja, daje na koristenje poslovni mobitel bez ogranicenja, svaki prekovremeni sat dodatno nagradjuje, daje bozicnice i regres, placa seminare, putne troskove..... ali to bi bila reklama??? Dovoljno je da znamo da i takvi odvjetnici postoje, odvjetnici koji se sjecaju da su i oni nekad vjezbali za ovaj posao. I kojima kvalitetan vjezbenik uz sve ove blagodati nije preskup ili teret.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam kolega - naime nisam ni odvjetnički vježbenik ni odvjetnik, a jos sam i zensko k tome :)

Moja opservacija je bila cisto izvodjenje logickih zakljucaka neutemeljena na iskustvu. :-D

Nakon sto pročitah vaš uradak mogu samo ustvrditi: nije vama lako te vam pozeliti puno onakvih principala/ki kao sto je gospodja koju ste opisali na kraju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

ljudi ne završavaju pravni fakultet da bi zarađivali velike novce, jer da to žele ostali bi na SSS i bili šverceri i mutni poduzetnici.

 

 

A koliko li je tek mutnih poduzetnika iz redova odvjetnika? Osobno, ne poznajem puno odvjetnika, ali svi od tih nekoliko bave se svim i svačim a najmanje odvjetništvom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Diplomirana sam pravnica bez iskustva u struci. Radila bi BESPLATNO kod odvjetnika i sama bi za sebe plaćala sve obvezne doprinose. Praksa mi je potrebna kako bi mogla steći uvjete za polaganje pravosudnog ispita.

Ako ima koji odvjetnik u SPLITU koji bi me bio voljan primiti na praksu neka se javi na

e-mail: demi030@yahoo.co.uk

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

3. Principal uruci vjezbenici otkaz nakon sto je odbila voziti njegov auto na servis u stranu drzavu po krajnje teskim zimskim uvjetima na cesti punoj snijega i leda.

 

ovog principala treba pohvaliti jer ocito njegova vjezbenica uziva bezrezervno povjerenje kad joj je, unatoc cinjenici sto pripada ljepsem spolu (a zna se kako se one snalaze s automobilima) i slozenim prometnim uvjetima koji su tada vladali odlucio dozvoliti da upravlja njegovim automobilom kojega, opet, toliko "voli" da ga servisira u stranoj drzavi.

 

sala, naravno. ono sto sam ozbiljno htio reci je da mi se nikako ne cini logicki opravdanom teza koja se gore pojavila, a ta je da odvjetnici svoj posao rade iskljucivo iz ljubavi jer da bi, kada bi zeljeli nesto zaraditi, ostali na sss-u ?! ovakvo nesto je ispod donje granice dobrog ukusa, sto, naravno, ne iskljucuje mogucnost da se nesto radi i iz ljubavi i za (dobar) novac istodobno. taj slucaj bi i inace bio idealan...

ali i iznenadjen sam da je moguce da jedna pravnica (g-dja ili g-djica koja se javila predzadnja u ovaj thread) zeli ne samo volontirati u odvjetnickom uredu, vec je spremna i sama snositi troskove svoje "prijave" u tom uredu, a da ju nitko od lokalnih odvjetnika nije trenutno "zgrabio" vec mora postavljati takav oglas?! uzas! zasto se drzava ne pobrine za takve ljude, zar se ne moze takvoj osobi zeljnoj znanja omoguciti da volontira na DO-u ili sudu, pa makar ne radila nista nego sjedila, slusala i ucila?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oces jednu istinitu pricu iz Splita?

Pripravnik obeca principalu raditi besplatno, sam placati sve obeze, samo da ga principal primi, educira i da mu tece vjezbenicki staz. Ugledni odvjetnik pristane i sve ide po planu. Jednog lijepog dana vjezbenik obavi vjezbu, plozi ispit i ode iz ureda. I onda najbolji dio: tuzi principala za sve neiplacene placi i doprinose u proteklih godinu, dvije dana koje je prema dogovoru placao sam sebi. Odvjetnik nema sanse dokazati da je dogovor bio onakav kakav je gore opisan, a po zakonu je duzan placati doprinose za svog radnika....

 

Pouka svim odvjetnicima je bila: ne uzimaj nikoga, osobito ako je "besplatan" jer ti ne gine tuzba...

 

Znam da nisu svi ljudi takovi ali tko ce odvjetniku jamciti da ga nece snaci tuzba kakvu je dobio kolega.

 

Bilo bi idealno da se rad vjezbenika placa na vrijeme, posteno i ne ovako mizerno. Medjutim vjezebenci su prinudjeni na sve moguce nacine odraditi staz koji je preduvjet za polaganje pravosudnog pa su spremni sami sebi placati troskove.

 

Ali ako te tjesi... ja sam svoj vjezebnicki staz volontirala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je što će moja poruka nekima možda zvučati preokrutno, nadmeno ili slično, ali... Ovi postovi u kojima se spominje besplatan rad stvarno zaslužuju replay.

 

samo bih htjela nešto reći, a da vam ne opisujem detaljno svoje životno+pravničko iskustvo. Ukratko - radila sam za vrijeme studija da bih ga mogla završiti, potom sam jedva dobila posao u odvj.uredu nakon više od godinu dana traženja posla. Radila sam više od godinu dana u takvim katastrofalnim međuljudskim odnosima koje je uvjetovao rad isključivo za strance. Srećom, sada sam u uredu u kojem su odnosi super, ali je plaća mala. Ali mi nitko ne skače po glavi i ne maltretira do 11 navečer. Ispunjavam uvjete za odvjetnika vrlo uskoro, položila sam pravosudni bez ikakvih teškoća.

 

Bilo je i kod mene raznoraznih ponuda za posao i situacija:

1) radite preko ljeta, pa ćemo vidjeti u devetom mjesecu hoćemo li vas moći prijaviti. naravno, nećemo vas preko ljeta ostaviti bez novaca, mogu vam dati 500 kn za prijevoz i kavu. Stvarno idilično, zar ne?

2) imate sve kvalifikacije koje nam trebaju i jako smo zainteresirani. znanje njemačkog i engleskog jezika nam je prioritetno. Radno vrijeme - regularno od 9 do 19h. ali imate pola sata za pauzu.

 

itd...da ne nabrajam više...

 

U potpunosti razumijem mlade kolege koji tek otvaraju ured i nisu u mogućnosti zaposliti nekoga. Ali ima i onih koji zapošljavaju vježbenika samo da ne bi sami morali odlaziti po i na poštu, ponuditi kavu stranci, slagati spise... Onda nemojte zapošljavati dok ne budete imali uvjeta.

 

Nažalost, mislim da su mladi pravnici sami sebi stavili omču oko vrata i doveli se u ovakve bezizlazne situacije prema odvjetnicima-poslodavcima. Jeste li ikad čuli za ekonomista koji radi besplatno i to se još sam za to nudi? Zar smo mi stvarno lošiji od drugih struka i zar moramo raditi besplatno? Čemu? Da li se može od čovjeka koji bi se trebao nakon fakulteta skrbiti sam za sebe (što niti ne može s takvim mizernim plaćama) očekivati da će raditi dobro i imati radnog elana i želje za učenjem?

Možete reći što god hoćete, ali nakon nekoliko mjeseci dozlogrdit će vam život. Volontirati na sudu je pjesma prema besplatnom radu u odvjetništvu.

 

Žalosno je što se odvjetnici, koji bi uistinu trebali biti uzorna profesija, srozavaju na taj način da se tako ophode prema svojim zaposlenicima. A znatan broj ne zna niti kompjutor koristiti kako treba. Ali... ima nas uistinu svakakvih.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Žao mi je što će moja poruka nekima možda Volontirati na sudu je pjesma prema besplatnom radu u odvjetništvu.

 

Žalosno je što se odvjetnici, koji bi uistinu trebali biti uzorna profesija, srozavaju na taj način da se tako ophode prema svojim zaposlenicima. A znatan broj ne zna niti kompjutor koristiti kako treba. Ali... ima nas uistinu svakakvih.

 

Volontirala u odvjetnistvu. I slazem se sa svim sto ste naveli. Naravno, principalka, ne da nije znala ukljuciti racunalo, nego je mislila da se komp "smrzo" zato jer je otvorila prozor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Vidimo iz ovog da se kod vas vodi opaki rat, a ovaj je potez u nama probudio nadu. Iako je moralno i profesionalno neprihvatljiv, ali cini se kao vrlo efikasno oruzje za uvodjenje reda u ovaj segment vase struke. Rabite ga cesce, oni koji pristaju/zele/traze da drugi rade za njih besplatno u osnovi ne zasluzuju bolje... Lukavo! I sto je bilo od toga na kraju?

 

Vasi svemirci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Obzirom da sam započeo ovu temu, odlučio sam se ponovo nakon nekog vremena javiti. U međuvremenu porezna mi je zaista "blokirala račun" i nekoliko mjeseci skidala mizeriju s mog računa. Trenutno nisam "u blokad", ali uz sav moj trud ne uspijevam platiti sve obveze. Mjesečno si kao akontaciju podižem cca 2000 kn, što je više nego mizerno. Sigurno se pitate da li radim i na crno? Ne! Zašto, zato što nemam što uzeti "na crno nit na bijelo". Mizerija ostaje mizerija. Istina u međuvremenu imam nešto više stranaka koje su na žalost još u većoj bijedi nego ja, pa mi plaćaju po izdatim računima u rate. Ipak ne gubim nadu, nemojte niti Vi drage kolege, jer doći će i naših pet minuta, a do tada je na nama da što više ulažemo u sebe i gradimo pozitivno ozračenje oko nas.

je napisao:

Vise od toga, neko sasvim novo iskustvo. Apsolutna dosada je zapravo zabavan pojam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovanje,

nisam iz branše i slučajno nabasah na ove stranice. Obzirom da mi je dečko diplomirao pravo i danima hoda od odvjetnika do odvjetnika kako bi postao vježbenik, pomalo razumijem cijelu situaciju.

 

Zbog toga, samo kratak komentar:

stvarno su u jadni ti vježbenici i ode sveg srca iz žalim!! Radno vrijeme: od jutra do sutra

Život u zg: 2000kn garsonijera, 500kn režije (ako ima sreće), 800kn hrana (topli obrok i više), 500kn prijevoz (ako ima sreće)

NE mislite da nešto ne štima????????

 

I samo jedno pitanje mladom odvjetniku:

zašto ste otvorili svoj ured kad smatrate da je vježbenicima lakše i ako se ne radi zbog novca? Pa gore je vidljivo za disati zrak košta. U protivnom ste mrtvi :-))

 

Sretno!

 

1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Prošlo je više od godinu dana od kada sam započeo ovu temu. Sigurno sam da će nekoga od kolega interesirati kakva je sitaucija u mom uredu danas.

U međuvremenu svi dugovi su podmireni, lijepo se zarađuje i život izgleda sasvim drugačije. Moja poruka svim mladim kolegama budite strpljivi doć će i vaših pet minu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne bi bilo loše čuti više ovakvih priča. Ponekad je dobro čuti i drugu stranu pa tako pozivam mlade, a i one starije odvjetnike da podijele s nama svoja iskustva sa početka karijere. To je nešto što nas svih zanima jer nakon vježbeničkog to je ono čemu se nadamo, zar ne? E, pa kakvi su bili vaši počeci, poštovani odvjetnici, jeste i vi bili ovako u dugovima i jedva se krpali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija