Jump to content

Obiteljska kuca ili visestanbeni objekt


anonimno

Preporučene objave

Imam kucu na tri kata i 6 apartmana sa posebnim ulazima u istu.Sada bih krenio da dobijem uporabnu dozvolu ali sam dobio informaciju da mogu da legaliziram samo 3 stana na svakoj etazi po jedan.Ispada da sada moram sve da rusim zbog toga sto nemam dovoljno zemlje,imam600m a trebao bi imati 800m za visestanbeni objekt.Napominjem da sam kucu napravio prije novog gup-a.Sta da radim i molim nekog da mi objasni te razlike izmedju obiteljske kuce i visestanbenog objekta,kako ce mnogi vlasnici apartmana na obali moci sada dobiti uporabne dozvole i na koji nacin??

Zahvalan na strucnim odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se ne radi ni o kakvom cudu, jer je pitanje da li ste i po planu koji je bio na snazi u trenutku izdavanja dozvole mogli dobiti objekt sa 6 stanova. Bojim se da se morate pomiriti sa činjenicom da imate nelegalan objekt, jer građevinska dozvola ne znači ništa, ako objekt nije izgrađen u skladu s glavnim projektom koji čini njen sastavni dio. Što se tiče ostalih vlasnika apartmana, koji su vrlo često ishodili dozvole za obiteljske kuće (koja je stambena građevina s maksimalno 3 etaže i tri stana, ukupne bruto građevinske površine do 400 m2), pa su ih onda - gle čuda! - etažirali na 6 stanova, uporabne dozvole neće nikako ishoditi, osim ukoliko im plan dozvoli izdavanje dozvole za toliki broj stanova. Bude li se na području na kojem se nalaze Vaši apartmani mijenjao plan, uključite se u javnu raspravu o njemu i pokušajte se izboriti da plan dozvoli 6 stanova. Usput budi rečeno, apartmani koji služe u turističke svrhe ni nisu stambeni,nego poslovni prostori...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dajte budite tako dobri i pokusajte mi objasniti sta da radim,tih 6 apartmana je za iznajmljivanje a ne za prodaju,a ja bih sada samo da se mogu zakonski baviti turizmom i da dobijem nadopunu gradjevinske dozvole,to sa poslovnim prostorima izgleda interesantno ali daj te mi neko cjelovito rjesenje kako dalje i sta mi je ciniti.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su apartmani za iznajmljivanje, Vama svakako treba građevinska dozvola za poslovnu građevinu. A odgovor na Vaše pitanje krije se u planu koji je na snazi na području na kojem se Vaša nekretnina nalazi. Ako plan dozvoljava gradnju poslovnog objekta turističke djelatnosti, tražit ćete lokacijsku dozvolu, izmjenu i dopunu građevinske dozvole, a nakon toga ćete moći dobiti uporabnu. To će Vam omogućiti da od Službe za gospodarstvo dobijete minimalne tehničke uvjete i legalno registrirate svoju djelatnost. Ali, plan je prva i najbitnije stavka!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cudnog li drustva, koji postavlja pitanje tipa: Star sam 80 godina i krenuo bi sad da imam 18 godina? i da za to dobim jos i uporabnu dozvolu?

A zo svasta, i to uporabnu dozvolu s pomocu viagre i da nis ne platim?

Ej man, trebala bi vam RH sve porušiti do temelja i da Vam nikada vise ne padne napamet da radite i gradite zgrade bez potrebnih dozvola, bilo da je isto za iznamljivanje ili za prodaju??? Gluposti?!

pa nema to nikakve veze sa gradnjom zgrade!!!

 

Problem je kaj vi gradite kriminalno, bez dozvola;

ugrozavate zivote ljudi koji bi potencijalno trebali

iznajmiti apartman, jer zgrada nema arhitektonske projekte, ni staticki proracun, ni projekte vode ni projekte struje, onda kradete RH jer niste platili ni komunalni doprinos ni projekte ni pristojbe, nista

a parkiralista za 6 vozila, ma nema ništa ta vasa kuca i sve bi trebalo rusit!! A onda i kaznu platit a radi svih onih koji grade legalno u RH....

 

Razlika izmedju obiteljske kuce i visestambenog objekta:

1. Obiteljska kuca je zgrada koja moze u vasem slucaju imati do maksimalno 3 (tri) stana.......

na zemljistu od recimo 600m2......

2. Visestambeni objekt je zgrada koja moze imati za nepismene -sama rijec kaze: više stanova od 3 stana, a maksimalno kako pise u vazecem prostornom planu...ili GUP-u...recimo max 6 stana....

na zemljištu od recimo dozvoljenih 800m2....

Za ukupno 6 stanova treba onda ukupno 6 parkirališta za automobile, pa barem 30% zelenila na parceli ili hortikulturno uređene okucnice i tolko toga drugog da je bezpredmetno sad to pominjati.

 

Ali veli se: Tko nema u glavi ima u nogama!

ili Tko nema u glavi ima u nofcima! :roll: :bonk:

:thumbsdown: :badidea:

:jesamglup: :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BOG STARI

Prvo da te obavjestim gradjevinska postoji od 1977,

izasao sam sa gabaritima 60 kvadrata izvan projekta od ukupno 320 na gradjevinskoj pa smatram da nisam nista vazno sjeba sta se tice statike i ostalog.Komunalno je stari platio do zadnje lipe prije30 godina tako da moram da te razalostim da ja NIKOME NE KRADEM a posebno ne Hrvatskoj za koju sam posteno odrapija 4,5 godine na ratistu,i gle cuda Idiot ka ti me optuzuje za nesto kriminalno a ja cu ti Stari kazati sta je kriminalno.

 

Kriminalno je to da ljudi koji na svojoj didovini u dvi generacije naprave kucu i vlast bez ikakvog reda tretira isto njih i one koji su nan sjebali ovo malo mora i obale sto nan je ostalo,jer ajde ti meni objasni kako ja na 600m zemlje u kuci od 400kvadrata ne mogu imati 6 apartmana a likovi ko zna odakle kupe 800m zemlje i naprave 20 stanova koje masno prodaju jer za visestambeni objekt stoji vise od tri stana i tu se zavrsava prica .Mene sjebat a krupnim investitorima napravit zakon po volji i naravno ogrebat se masno ka sta je i obicaj u ovoj drzavi.Ajde stari Bog i Hrvati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo kratka opaska; površina građevinske čestice, broj parkirnih mjesta, udio zelenila na građevinskoj čestici, apsolutno nisu odlučne stavke za definiciju obiteljske kuće. To su parametri koje svaki plan predviđa zasebno. Obiteljska kuća je, prema Zakonu o gradnji, građevina sa maksimalno 3 stana, 3 etaže i ukupnom bruto građevinskom površinom do 400 m2. A višestambenu građevinu kao termin Zakon o gradnji uopće ne poznaje, nego su sve građevine namijenjene stanovanju stambene građevine, osim obiteljske kuće. Druga stvar je to što palnovi imaju svoju terminologiju pa se tu nađe višeobiteljskih, višestambenih, urbanih vila etc... Ista stvar je i s propisanim parametrima koje parcela i objekt moraju zadovoljiti. Ima planova koji već za obiteljsku kuću predviđaju minimalnu površini parcele od 1000 m2, i po tri parkirna mjesta za stan od 100 m2. :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija