Jump to content

Teretni list-stari krediti


jeandeli

Preporučene objave

Poštovani,

Bili smo zainteresirani za kupnju kuće od jednog starijeg gospodina. 

 

Vlasništvo mu piše 1/1,

Ali teretni list nije čist. Štoviše pišu neki krediti iz 70-80g u dinarima.

 

Vlasnik tvrdi da je to sve vraćeno, bla bla . Mi smo kontaktirali svog odvjetnika da se provjeri (ali je na godišnjem mjesec dana) pa me zanima 

 

a) kako je moguće da mu kuća nije oduzeta ako nije vratio kredit iz 75 i postoji li postupak?

 

b) postoji li mogućnost da su krediti vraćeni (više ih je), podizani sve do 1985. Zadnja godina dospjeća je 2005.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tako kao sto kaze prodavatelj nek ishodi brisovno ocitovanje i nek izbrise te hipoteke iz vlasnickog lista. Ukoliko krediti nisu vracani, nece dobiti brisovno ocitovanje.

Moguce je da kuca nije oduzeta jer je kreditor propao u meduvremenu ili je zbog kaosa neko jednostavno ispustio to potrazivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da većinom od zagrebačke banke (ona još uredno posluje) ć, ali ima i ovih SC nešto. To se ne što valjda u komunizmu moglo posuđivati (ponavljam stariji je gospodin), a moguće da se i spore s bankom sve ove godine. Ko će ga znat. Ne vjerujem ja njima ništa na riječ. Samo mi čudno, znam iz priča da su se u vrijeme inflacije 90-ih ti krediti vraćali gotovo besplatno. Zato mi čudno da ovo nije vračeno

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni vam je Miran89 dao dobar odgovor:

Dana 14. 09. 2022. u 21:38, Miran89 je napisao:

Ako je tako kao sto kaze prodavatelj nek ishodi brisovno ocitovanje i nek izbrise te hipoteke iz vlasnickog lista. Ukoliko krediti nisu vracani, nece dobiti brisovno ocitovanje.

Moguce je da kuca nije oduzeta jer je kreditor propao u meduvremenu ili je zbog kaosa neko jednostavno ispustio to potrazivanje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 09. 2022. u 14:09, jeandeli je napisao:

a) kako je moguće da mu kuća nije oduzeta ako nije vratio kredit iz 75 i postoji li postupak?

Moguće je zbog pasivnosti vjerovnika, a ako nema zabilježbi da postoji spor, tada Vas štiti načelo povjerenja u zemljišne knjige.

Dana 14. 09. 2022. u 14:09, jeandeli je napisao:

b) postoji li mogućnost da su krediti vraćeni (više ih je), podizani sve do 1985. Zadnja godina dospjeća je 2005.

Da, postoji i da stanje u zk nije usklađeno tj. uređeno sa stvarnim stanjem, a što bi svakako trebalo napraviti prije kupnje.

Dana 14. 09. 2022. u 21:38, Miran89 je napisao:

Ako je tako kao sto kaze prodavatelj nek ishodi brisovno ocitovanje i nek izbrise te hipoteke iz vlasnickog lista. Ukoliko krediti nisu vracani, nece dobiti brisovno ocitovanje.

Da, ovo vrijedi ako je moguće pronaći one koji su upisani kao ovlašteni ili pak ako je moguće pronaći njihove pravne sljednike.

prije 4 sati , jeandeli je napisao:

ali ima i ovih SC nešto

Ovdje bi vlasnik trebao zahtijevati da zemljišnoknjižni sud pokrene postupak radi amortizacije i brisanja hipotekarne tražbine, a sve sukladno čl. 162. Zakona o zemljišnim knjigama.

prije 3 sati , veliki19 je napisao:

Po meni vam je Miran89 dao dobar odgovor:

Djelomično, jer nije primjenjiv na ovlaštenike upisa koji su prestali postojati, brisani su iz Sudskog registra trgovačkog suda, odnosno kada je nemoguće naći njihovog pravnog sljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija