Jump to content

Etažiranje obiteljske kuće sa zabilježbom u ZK


Neriman

Preporučene objave

Dobar dan, prvo  da  se  zahvalim svim  znalcima na  dosadašnjim  savjetima  i  vremenu  koje su  na  ovom forumu  posvetili.  Imam  jednu  situaciju  za  koju  bih  htjela  savjet. Živim  sa  roditeljma u  prizemlju  obiteljske  kuće , dok  je  kat  kuće  nedovršen u  visokom  roh bau sistemu, znači ima  samo vanjske  zidove i  prozore. Na  cijelog  kući  je  u  ZK izvatku uknjiženo  založno  pravo  na  nekretninu radi  osiguranja  novčane  tražbine. Da li se  na  takvoj  nekretnini  može napraviti etažiranje  kata  na  dva stana odnosno  da  kuća  bude  etažirana  na  3 stana s  obzirom na  zabilježbu i  nedovršenost  kata?  Naime  imam zamisao  napraviti etažiranje kuće  na  tri  stana, te  kupiti od tate  jedan  stan  . Dio  tog  novca  koji  bi  dobio  tata  bi  išao  na  vraćanje  duga.  Da li  bi se  u  slučaju da  je  moguće  napraviti  etažiranje  kuće, porezna  uprava  imala pravo  uknjižiti  na  sva  tri  stana  ili  samo  na  jedan  budući  da  je  iznos  duga  manji od vrijednosti  1 stana. Kakve se  vaše  preporuke? Da se  prvo  plati  dug  pa  onda  etažiranje  ili  se  može  prvo  napraviti etažiranje pa  onda  dug?  Najpovoljnija opcija  za mene  bi  bila  etažiranje , pa  potom  stambeni  kredit . Unaprijed  hvala  na  savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 26. 09. 2022. u 10:26, Neriman je napisao:

Da li se  na  takvoj  nekretnini  može napraviti etažiranje  kata  na  dva stana odnosno  da  kuća  bude  etažirana  na  3 stana s  obzirom na  zabilježbu i  nedovršenost  kata? 

Da, može.

Dana 26. 09. 2022. u 10:26, Neriman je napisao:

Da li  bi se  u  slučaju da  je  moguće  napraviti  etažiranje  kuće, porezna  uprava  imala pravo  uknjižiti  na  sva  tri  stana  ili  samo  na  jedan  budući  da  je  iznos  duga  manji od vrijednosti  1 stana

Da, ako provedete etažiranje Porezna uprava uknjižiti će se na svaki posebni dio svakog suvlasnika.

Dana 26. 09. 2022. u 10:26, Neriman je napisao:

Kakve se  vaše  preporuke?

Zatražite od Porezne uprave da Vam da suglasnost za provedbu etažnog elaborata na način da će založno pravo nakon provedbe etažiranja tereti samo taj jedan očev suvlasnički dio tj. stan s obzirom da je njegova tržišna vrijednost veća od vrijednosti dugovanja.

Dana 26. 09. 2022. u 10:26, Neriman je napisao:

Najpovoljnija opcija  za mene  bi  bila  etažiranje , pa  potom  stambeni  kredit .

Slažem se s Vama, a ovo možete napraviti na način kako sam Vam naprijed navela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija