Jump to content

iz starosne mirovine u braniteljsku


francoM

Preporučene objave

brat mog djeda je u starosnoj mirovini, kako bih rekao “obicnoj”.

on ima status branitelja, upisan ratni put, iskaznice i hrpu neke ratne dokumentacije, ali nije nista od tih prava nikad koristio.

kako je pod stare dane malo izgubljen u glavi, sad mu je dosla ideja traziti braniteljsku mirovinu, pa ne zna kud da pocne.

ja znam da ce dobiti odbijenicu, nije moja briga, ali od rodbine trazi da mu pomognemo skupiti papire u poslati ih.

ako odbijemo - postaje neugodan i svadljiv, prijeti i vice. draze nam

je da posaljemo pa da ga odbiju institucije napismeno i s pecatom tako da napokon umukne.

zao mi je sto uopce zamaram s ovim pitanjem, ali ja uistinu ne znam ni koji je prvi korak i kome se to uopce salje? HZMO ili nekom drugo? kako se zove taj zahtjev? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, najbolje vam je otići u vaš najbliži HZMO s njegovim rješenjem o starosnoj mirovini kod pravnika/ce koji će vam reći da li uopće ima pravo na braniteljsku mirovinu i da li bi ona bila povoljnija za njega ili je povoljnija ova starosna. Također će vam reći što sve trebate za zahtjev. Uglavnom oni to najbolje znaju i to vam je najpametnije i dobit će te savjet iz prve ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 08. 10. 2022. u 18:51, Skywalker007 je napisao:

Poštovani, najbolje vam je otići u vaš najbliži HZMO s njegovim rješenjem o starosnoj mirovini kod pravnika/ce koji će vam reći da li uopće ima pravo na braniteljsku mirovinu i da li bi ona bila povoljnija za njega ili je povoljnija ova starosna. Također će vam reći što sve trebate za zahtjev. Uglavnom oni to najbolje znaju i to vam je najpametnije i dobit će te savjet iz prve ruke.

Ja ne bih ovako. Kada nekoga nešto pitate usmeno, to je: rekla-kazala. Svatko može podnijeti zahtjev povodom kojega će nužno dobiti prvostupanjsko rješenje, a zahtjev može biti i nepotpun, te ako to je, službena osoba dužna je zaključkom tražiti dopunu. Uvijek savjetujem, podnesite zahtjev. Rezultat zahtjeva je upravni akt, a rezultat usmenog razgovora ne postoji. Nitko vam ne može jamčiti da vam netko govori točne informacije, makar to bila i službena osoba. Nitko vam ne može jamčiti da je prvostupanjsko upravno rješenje ispravno, zato postoji obrazloženje i uputa o pravnom lijeku. Dakle, ako netko misli da bi nešto mogao dobiti - zahtjev. Zahtjev je dovoljno podnijeti uz pomoć komada papira i kemijske/olovke i vlastoručnog potpisa.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija