Jump to content

Stjecanje vlasništva dosjelošću


Sanjin BoHo

Preporučene objave

Poštovani
Molio bih za pomoć.
Naime, u poštenom sam posjedu više od 20 godina poljoprivrednih čestica koje obrađujem. U katastru je upisana jedna osoba a u zemljišniku druga. Ni jedna kao ni druga osoba nikad nisu protestirale ili se u bilo kojem dijelu mog poštenog posjeda bunili to što ja obrađujem njihovu zemlju, niti su protivni da se ja upišem kao vlasnik u ZK. S obzirom da se radi o starijim ljudima, a ima ih više i ne žive svi na jednom mjesu te bio bi problem voziti ih do javnog bilježnika, u dogovoru sa njima odlućio sam podignuti tužbu za upis prava vlasništva temeljem dosjelošću na koju se oni neće odazvati. Molim za savjet, primjedbu ili neko drugo rješenje. Isto tako molim da mi netko kaže dali trebam odvjetnika s obzirom da imam napisane primjere tužbe koje bi koristio u ovom slučaju odnosno dali mogu sam pokrenuti postupak pred sudom.
Zanima me i Vaše mišljenje dali ovo može proči na sudu uz dva-tri svjedoka koji če potvrditi da sam u poštenom posjedu više od 20 godina, ili ih možda ne trebam.
Unaprijed Zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Sanjin BoHo je napisao:

Poštovani
Molio bih za pomoć.
Naime, u poštenom sam posjedu više od 20 godina poljoprivrednih čestica koje obrađujem. U katastru je upisana jedna osoba a u zemljišniku druga. Ni jedna kao ni druga osoba nikad nisu protestirale ili se u bilo kojem dijelu mog poštenog posjeda bunili to što ja obrađujem njihovu zemlju, niti su protivni da se ja upišem kao vlasnik u ZK. S obzirom da se radi o starijim ljudima, a ima ih više i ne žive svi na jednom mjesu te bio bi problem voziti ih do javnog bilježnika, u dogovoru sa njima odlućio sam podignuti tužbu za upis prava vlasništva temeljem dosjelošću na koju se oni neće odazvati. Molim za savjet, primjedbu ili neko drugo rješenje. Isto tako molim da mi netko kaže dali trebam odvjetnika s obzirom da imam napisane primjere tužbe koje bi koristio u ovom slučaju odnosno dali mogu sam pokrenuti postupak pred sudom.
Zanima me i Vaše mišljenje dali ovo može proči na sudu uz dva-tri svjedoka koji če potvrditi da sam u poštenom posjedu više od 20 godina, ili ih možda ne trebam.
Unaprijed Zahvalan

Poštovani, 

Posjedovanjem nekretnine kroz zakonom određeno vrijeme moguće je steći pravo vlasništva, međutim osim same činjenice posjedovanja morate udovoljiti i drugim pretpostavkama.

Naime, za stjecanje nekretnine potrebno je prije svega samostalno posjedovati nekretninu kroz zakonom određeno vrijeme (taj kriterij zadovoljavate), i tu su potrebni svjedoci.

Međutim, za stjecanje nekretnine potrebno je da ste barem POŠTENI posjednik, a to bi značilo da niste znali niti ste imali razloga sumnjati da vam ne pripada pravo na posjed (u tretnuku stjecanja i čitavo to vrijeme kada ste posjedovali)

Dakle, vi pred sudom morate dokazati i posjed i poštenost kako bi se sudskom odlukom utvrdilo da ste stekli vlasništvo na temelju zakona (dosjelošću).

Poštenost se obično dokazuje rješenjem o nasljeđivanju iza prednika koji nije upisan, ugovorima s vlasnicima koji nisu upisani u zemljišne knjige i sl. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

posjed se isto tako dokazivao upisom u katastarsku evidenciju i plaćanjem obaveza...prije je to bio porez na katastarski prihod , a sad bar plaćanje vodnog doprinosa (ili kako se već sad to zove) . ali može i izjavom upisanih osoba da se ne protive...prvo treba ići Prijedlog za mirno rješenje spora , tj prijedlog za upis prava vlasništva na Vaše ime. ili Z.k.ispravni postupak. bilo bi dobro angažirati odvjetnika 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, Maestral745 je napisao:

Ovo jednostavno riješite putem Pojedinačnog ispravnog postupka, nikako tužbom jer niste pošteni posjednik.

Lp

Za Pojedinačni ispravni postupak mu je potrebna isprava (posjedovni list, privatna isprava, javna isprava itd.) iz koje bi bilo vidljivo da je stranka vlasnik nekretnine a ista isprava nije podobna za provedbu u ZK. Ako takove isprave iz koje bi bio vidljiv opravdani razlog nema, ne provodi se Pojedinačni ispravni postupak nego je stranka dužna povesti parnični postupak pred sudom protiv formalno upisanih vlasnika u ZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija