Jump to content

kako zaštiti nekretninu?


logikarlo

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

situacija je sljedeća: mama i ja trebali bi zajedno otkupiti polovicu stana kojeg ona trenutno ima u suvlasništvu jer je alternativa dražba i ona ostaje bez mjesta na kojem živi. Moj problem je sljedeći: student sam još uvijek i tek trebam započeti karijeru, a budući da dajem jedine i praktički sve novce koje imam želim biti siguran da neću kasnije imati problema s tim. Naime, mama ima 15ak godina mlađeg zaručnika za kojeg će se možda udati i koliko sam upućen u tom slučaju (a čak i bez udaje, ako je živio u tom stanu 3 godine) on i ja u slučaju njezine smrti nasljeđujemo sve popola (nemam braće i sestara). Mislio sam da je dovoljno da budem suvlasnik ali ispada da ako on (ili netko drugi) naslijedi neki dio stana onda mogu imati probleme. Mama je također osoba sa dugogodišnjom poviješću psihičkih bolesti i strah me da u mogućem slučaju neke buduće psihoze napravi sa svojim dijelom stana nešto što nije u interesu ni njoj, a pogotovo ne meni. Kako se mogu osigurati da s obzirom na navedeno budem isključivi nasljednik? Koje su sve opcije? Trenutno znam samo za to da bi mi problem riješio ili ugovor o doživotnom uzdržavanju ili to da se dogovorimo da ja budem vlasnik, a s njom potpišem ugovor o doživotnom pravu korištenja.

 

Unaprijed hvala na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , logikarlo je napisao:

mama i ja trebali bi zajedno otkupiti polovicu stana kojeg ona trenutno ima u suvlasništvu jer je alternativa dražba i ona ostaje bez mjesta na kojem živi.

Otkupili bi suvlasnički dio od koga? O kakvoj dražbi se radi?

prije 1 sat , logikarlo je napisao:

Mama je također osoba sa dugogodišnjom poviješću psihičkih bolesti

Nije joj oduzeta poslovna sposobnost?

prije 1 sat , logikarlo je napisao:

dogovorimo da ja budem vlasnik,

Stana 1/1 vlasništva? Ima li taj stana kakvih zabilježbi u zk u teretnom listu C?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 11. 2022. u 18:09, Borbena7 je napisao:

Otkupili bi suvlasnički dio od koga? O kakvoj dražbi se radi?

Nije joj oduzeta poslovna sposobnost?

Stana 1/1 vlasništva? Ima li taj stana kakvih zabilježbi u zk u teretnom listu C?

Od njenog brata, na sudu je donesena odluka o razvrgnuću suvlasničke zajednice jer je on nju tužio zbog toga što nije mogao koristiti stan i ukoliko se on ne isplati stan ide na dražbu pa će se namiriti s tim.

Poslovna sposobnost nije oduzeta, iako se postupak vodi već godinama i ne znam u kojem će smjeru to dalje ići, i CZSS i sud su jako spori na tome.

Stan nema zabilježbi koliko znam, ali moguće je da će mama biti ovršena zbog duga za pričuvu zgradi pa možda to bude išlo na taj način, jer se sjećam zadnji put kad sam ja plaćao jedan dug koji je napravila prije par godina predstavnik stanara je s njom napravio ugovor prema kojem je stan trebao na dražbu da se to nije riješilo.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , logikarlo je napisao:

Od njenog brata, na sudu je donesena odluka o razvrgnuću suvlasničke zajednice jer je on nju tužio zbog toga što nije mogao koristiti stan i ukoliko se on ne isplati stan ide na dražbu pa će se namiriti s tim.

Razumljivo je i postupanje brat. U tom slučaju Vi bi bili suvlasnik za 1/2 od bratove 1/2?

prije 11 sati , logikarlo je napisao:

Poslovna sposobnost nije oduzeta, iako se postupak vodi već godinama i ne znam u kojem će smjeru to dalje ići, i CZSS i sud su jako spori na tome.

Provjerite ovo na CZSS tj. da li je ona uopće poslovno sposobna, jer ovo nije postupka koji u praksi traje godinama. Također, možete provjeriti u zk da li postoji kakva zabilježba u ovom smislu bez obzira da li se radi o potpunoj ili djelomičnoj oduzetoj poslovnoj sposobnosti.

prije 11 sati , logikarlo je napisao:

Stan nema zabilježbi koliko znam

Provjerite je li njen suvlasnički dio već opterećen.

prije 11 sati , logikarlo je napisao:

ali moguće je da će mama biti ovršena zbog duga za pričuvu zgradi pa možda to bude išlo na taj način, jer se sjećam zadnji put kad sam ja plaćao jedan dug koji je napravila prije par godina predstavnik stanara je s njom napravio ugovor prema kojem je stan trebao na dražbu da se to nije riješilo.

Stan ide na dražbu isključivo temeljem sudskog rješenja o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 11. 2022. u 16:31, logikarlo je napisao:

Trenutno znam samo za to da bi mi problem riješio ili ugovor o doživotnom uzdržavanju ili to da se dogovorimo da ja budem vlasnik, a s njom potpišem ugovor o doživotnom pravu korištenja.

Obostrano najpouzdaniji bi onda bio ugovor o doživotnom uzdržavanju, a prema navedenom već na jedan način i radite slično tj. brinete za svoju majku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija