Jump to content

Naknada HZZ i prijevremena mirovina


Alapača

Preporučene objave

Poštovani,

u neprekidnom sam radnom odnosu od 23.11.1982.

Rođena sam 08.06.1965.

Vlasnica sam Tvrtke d.o.o. i jedina zaposlenica, dakle sama sam sebi i poslodavac i djelatnik.

Zbog mojih učestalih i velikih zdravstvenih problema (učestala bolovanja, kirurške intervencije etc...) moja tvrtka postala je insolventna, a od početka 11/2022 je u blokadi, a ja zdravstvenim problemima iscijeđena i fizički i psihički i materijalno.

Nemam više ni snage ni volje ni zdravlja, kao ni ikakvog načina da tvrtku "izdignem" iz pepela pa je bliska budućnost tvrtke brisanje iz registra.

Plaće si nemam čime isplatiti od 01.02.2022. do 31.01.2023., što znači da sam već dugo bez ikakvih prihoda.

08.09.2023. stičem uvjete za prijevremenu mirovinu s 58 godina i 3 mjeseca starosti te ću taj dan imati radnog staža 40 godina, 9 mjeseci i 16 dana, plus 1 godinu na rođenje dvoje djece. Od toga, imam 4 godine Slovenskog radnog osiguranja u intervalu od 01.03.1988. do 31.03.1992.

Obzirom da mi je tvrtka insolventna i u blokadi, namjeravam odjaviti svojstvo osiguranika s mirovinskog sa zaključno 31.01.2023.

Zanima me sljedeće:

1. Što navesti kao razlog odjave: a)poslovno uvjetovani otkaz ili b)osobno uvjetovani otkaz?

2. Imam li, obzirom da sam vlasnik d.o.o., pravo na prijavu u HZZ te ostvarujem li ikakvo pravo na naknadu za nezaposlene te ukoliko imam, koju dokumentaciju moram HZZ-u priložiti uz zahtjev?

3. Ukoliko imam pravo na prijavu na HZZ te na naknadu za nezaposlene, kakvi su mi izgledi da na burzi uz naknadu, provedem razliku godina do starosne mirovine za koju stičem uvjet 08.06.2030., odnosno, da li mi je pametnije otići u prijevremenu mirovinu u 09/2022. ili na burzi čekati pravo na starosnu u 06/2030.?

4. Kakve posljedice na moju mirovinu (kojugod) će imati posljednjih 11 mjeseci mojeg radnog odnosa, obzirom na neisplaćene plaće i doprinose te hoće li me za te isplate doprinosa HZMO-o teretiti i na koji način ili će to otići u zastaru?

5. Ukoliko imam pravo na HZZ naknadu, prosjek kojih plaća za isplatu naknade HZZ-e, će se uzeti u obzir?

6. Kada i da li ostvarujem pravo na mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika?

Najljepše Vas molim pravno objašnjenje, ako nije problem čim prije, jako mi je važno.

Hvala

uređeno: od Borbena7
Naslov - velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Naknada HZZ i prijevremena mirovina

Pitanje šesto:

Razmjerni dio starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika osoba stječe kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja u efektivnom trajanju (12=12, bez benefikacije).

U 41 godinu staža za uvjet, broji Vam se staž iz Hrvatske i Slovenije. Za ispunjenje uvjeta zbraja se staž HR+SLO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala za info. Znači, ukoliko budem imala pravo na burzu i ev. naknadu za nezaposlene, nije mi sila otići u prijevremenu, nego ću na burzi moći čekati uvjet starosti za mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika...? A staža za takvu mirovinu već imam, ako sam dobro shvatila...? Ili nemam ako se u beneficije ubraja 1 godina na račun 2 rođene djece...?

uređeno: od Alapača
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Staž kojeg ostvarujete kao majka djeteta je dodani staž i ne računa se za ispunjenje uvjeta. Za ispunjenje uvjeta za ovu vrstu mirovine računa se samo staž osiguranja u jednostrukom trajanju u obje države. 

Prijava na burzi ne osigurava prijavu na mirovinsko osiguranje i ne broji se u staž.

Vjerojatno bi trebali razmotriti opciju produženog osiguranja gdje do ispunjenja uvjeta možete sami sebi uplaćivati doprinos za mirovinsko i to osiguranje se računa u staž osiguranja.

Pitanja vezano za domenu HZZ-a neću odgovoriti jer nisam skroz upućen. Savjetujem odlazak u HZZ. Za produženo u HZMO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija