Jump to content

Zabiljezba ovršivosti


domac_

Preporučene objave

Poštovani svi koji mogu pomoći,

Na obiteljskoj kući/nekretnini tj čestici postoji Zabilježba ovršivosti na iznos ukupan iznos od 100 000kn iz 2014. godine u ime Ministarstva financija (očev dug za doprinose). Dug je sada prema stranici poreznih dužnika cca 150 000kn, no ja se sjećam da je nekada bio blizu 200 000 (kao da ga otpisuju s vremenom-to mi nije jasno). Otac je vlasnik 1/1, ja i supruga živimo u jednoj od nekretnina na čestici. Može li u ovom slučaju doći do zastare tj. je li oca mogu ovršiti iako mu je to jedina nekretnina? U budućnosti planiramo ili darovnim ugovorom ili na neki drugi način prebaciti nekretninu s oca na sebe. Što se onda dešava? Otac zasada nema nikakvih primanja, a ako se dug s nekretninom naslijedi hoće li mene kao novog vlasnika sa urednim primanjima Fina ovršiti?

Hvala i lp

uređeno: od domac_
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • domac_ je promijenio naziv u Zabiljezba ovršivosti
prije 17 sati , domac_ je napisao:

Zabilježba ovršivosti na iznos ukupan iznos

Kako točno glasi ta zabilježba u zk?

prije 17 sati , domac_ je napisao:

Dug je sada prema stranici poreznih dužnika cca 150 000kn, no ja se sjećam da je nekada bio blizu 200 000

Gdje ste došli do podatka trenutnog duga? Ne provodi li se trenutno nekakva ovrha? Da li ikada provodila?

prije 17 sati , domac_ je napisao:

Može li u ovom slučaju doći do zastare tj. je li oca mogu ovršiti iako mu je to jedina nekretnina?

Premalo podataka za ovaj odgovor?

prije 17 sati , domac_ je napisao:

U budućnosti planiramo ili darovnim ugovorom ili na neki drugi način prebaciti nekretninu s oca na sebe. Što se onda dešava?

Zabilježba ostaje, jer prati nekretninu.

prije 17 sati , domac_ je napisao:

Otac zasada nema nikakvih primanja, a ako se dug s nekretninom naslijedi hoće li mene kao novog vlasnika sa urednim primanjima Fina ovršiti?

Ovisi o sadržaju te zabilježbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do podataka o trenutnom dugu sam došao sa stranica porezne uprave- registar poreznih dužnika.

U prilogu je screenshot toga s ZK izvatka.

Da li je ovrha ikada pokušana provesti vjerujem da je, jer je ocu račun blokiran godinama, isto tako nema niti primanja godinama. Čeka mirovinu gdje će mu neki dio mirovine uzimati za naplatu dugovanja.

teretovnica.PNG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 01. 2023. u 15:34, domac_ je napisao:

kao da ga otpisuju s vremenom-to mi nije jasno).

Ovrhom na novčanim sredstvima koju provodi FINA-a?

Dana 26. 01. 2023. u 15:34, domac_ je napisao:

Može li u ovom slučaju doći do zastare

Zastarni rok je prekinut pokretanjem te ovrhe koja se provodi na računima. Za više informacija bi trebali provjeriti sadržaj ovršne isprave.

Dana 26. 01. 2023. u 15:34, domac_ je napisao:

je li oca mogu ovršiti iako mu je to jedina nekretnina?

Mogu pokušati, ako nema drugih predmeta i sredstava ovrhe.

Dana 26. 01. 2023. u 15:34, domac_ je napisao:

Otac zasada nema nikakvih primanja, a ako se dug s nekretninom naslijedi hoće li mene kao novog vlasnika sa urednim primanjima Fina ovršiti?

Ovisi kako bi stekli tu nekretninu, nasljeđivanjem ili darovnim ugovorom. Koliko vrijedi ta nekretnina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

"Ovrhom na novčanim sredstvima koju provodi FINA-a?"

Ne bih znao, on nema primanja već godinama. Nikakvih. Moguće da je dio duga otpisan u vrijeme korone...

"Zastarni rok je prekinut pokretanjem te ovrhe koja se provodi na računima. Za više informacija bi trebali provjeriti sadržaj ovršne isprave."

Kako i gdje to provjeriti?

"Mogu pokušati, ako nema drugih predmeta i sredstava ovrhe."

Ovo ne razumijem. Drugi predmeti ili sredstva bi bili što?

"Ovisi kako bi stekli tu nekretninu, nasljeđivanjem ili darovnim ugovorom. Koliko vrijedi ta nekretnina?"

Darovnim ugovorom ili eventualno ako se na nikakav način ne riješi prije onda naslijeđivanjem. U biti, koja bi bila razlika između darovnog ugovora i naslijeđivanja nakon smrti oca? Nekretnina vrijedi cca 500 000 kuna, možda i više (kuća katnica 200m2 (nije legalno izgrađena), prizemnica 100m2 (legalna) plus nekoliko dvorišnih zgrada (nije legalno).

 

uređeno: od domac_
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , domac_ je napisao:

Kako i gdje to provjeriti?

Na FINA-i.

prije 3 sati , domac_ je napisao:

Drugi predmeti ili sredstva bi bili što?

Mirovina, auto, pokretnine, dionice itd.

prije 3 sati , domac_ je napisao:

U biti, koja bi bila razlika između darovnog ugovora i naslijeđivanja nakon smrti oca?

U mogućnosti nastavka ovrhe na nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, Borbena7 je napisao:

Na FINA-i.

Mirovina, auto, pokretnine, dionice itd.

U mogućnosti nastavka ovrhe na nasljednika.

Znači on bi trebao otići na FINU i tražiti uvid u stanje slučaja? Može li i hoće li dobiti papir koji bih ja ovdje priložio jer teško će on meni uspjeti prepričati što su mu rekli tamo?

Nema ništa od navedenog osim - pokretnine (TV, kotao za centralno i ostale stvari u kući u kojoj živi ako su to pokretnine; ali bi to značilo da pod to potpada i recimo moj TV u drugoj kući na istoj čestici gdje supruga i ja živimo, alat koji sam kupio u zadnje vrijeme, nova kuhinja?)

Što se tiče darovnog ili naslijeđivanja, što je povoljnije za mene? Na pitanje o dugu on odgovara, citiram "Da se ja ništa ne brinem, da oni to njemu stalno smanjuju (to sam već rekao da je moguće jedino da su dio kamata otpisali uslijed korona krize) i da će on taj dug vraćati kada ode u mirovinu". Svima nam je jasno osim valjda njemu da je vrlo nezahvalno živjeti u uvjerenju da će se taj dug i otplatiti njegovom mirovinom jer nitko ne zna što nam sutra nosi (može i ne dočekati mirovinu npr). Ili da pokrenu pljenidbu/dražbu prije nego uopće ode u mirovinu npr.

Ja priznajem da dug postoji, da je on učinio grešku, ali isto tako pokušavam i da izbjegnem platiti tuđi dug, a da mjenjam i posao i mjesto stanovanja zbog tuđe greške mi je zadnja opcija (od rođenja sam ovdje i puno sam truda i novca uložio u kuću u kojoj stanujem).

 

uređeno: od domac_
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija