Jump to content

Starosna ili najniža mirovina


PROPITKIVAČ

Preporučene objave

Otišla sam u starosnu mirovinu 01.11.2009. godine s navršenih 44 godine radnog staža. U rješenju stoji  da s navedenim datumom imam pravo na starosnu mirovinu u svoti od 1.984,48 kn mjesečno, te pripadajući dodatak (27%) na mirovinu. S navedenim dodatkom to je tada iznosilo 2.528, 29 kn. Nadalje u rješenju stoji i slijedeće: "Najniža mirovina određuje se u svoti od 2.489, 96 kn mjesečno, ali se ne isplaćuje sve dok svota starosne mirovine zajedno s dodatkom na mirovinu prelazi svotu najniže mirovine". Dakle u tom momentu moja starosna mirovina je bila za 38,33 kn viša od najniže mirovine. S obzirom na najavljeno povećanje najniže mirovine od 01.01.2023. g. za 3%, izračunala sam da bi za mene bila povoljnija najniža mirovina. Što više, izračunima za zadnjih 3 godine ispada da sam ja već i ranije (za sada ne znam od kog momenta), a u skladu s tada izdanim rješenjem imala pravo na isplatu najniže mirovine. 

Navodim primjer za mirovinu koju primam poćev od 01.07.2022. godine, kako slijedi:

1. STAROSNA MIROVINA (koju primam) : 33,9983(osob. bodovi) x 1 x 77,65 kn + 27% = 2.639,97+712,79 = 3.352,76 kn 3.416,60 knn

2. Najniža mirovina (bi bila):  44 (god. staža) x 77,65 kn = 3.416,60 kn

Prema tome ispada da u navedenom  razdoblju primam starosnu mirovinu, koja je za 63,84 kn manja od najniže mirovine. To znači da nakon povećanja najnižih mirovina, razlika na moju štetu postaje još veća. Zanima me da li sukladno Rješenju i Zakonu o mirovinskom osiguranju imam pravo na isplatu najniže mirovine u narednom periodu, te da li imam pravo i gdje pokrenuti postupak za retroaktivnu isplatu najniže mirovine od trenutka kad je ona u mom slućaju bila veća od starosne mirovine, kojami je isplaćivana do sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je u pitanju 44 godine staža, najniža Vam počevši od 1.1.23. iznosi: 467,28 EUR (10,31+3%=10,62 x 44 = 467,28 EUR).

Ovo što ste napisali sada, napišite na komad papira i predajte u nadležni HZMO te pričekajte odgovor.

****

S 1.7.2019. se uspostavljala isplata najniže mirovine korisnicima koji su to pravo stekli do 30.6.2019., ali bez donošenja rješenja. Tako da provjerite uplate, jer se možda već i isplaćuje najniža, ali obavezno otiđite to službeno provjeriti i uputite pisani upit da imate i pisani odgovor.

 

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , ledena_kisa je napisao:

Ako je u pitanju 44 godine staža, najniža Vam počevši od 1.1.23. iznosi: 467,28 EUR (10,31+3%=10,62 x 44 = 467,28 EUR).

Ovo što ste napisali sada, napišite na komad papira i predajte u nadležni HZMO te pričekajte odgovor.

****

S 1.7.2019. se uspostavljala isplata najniže mirovine korisnicima koji su to pravo stekli do 30.6.2019., ali bez donošenja rješenja. Tako da provjerite uplate, jer se možda već i isplaćuje najniža, ali obavezno otiđite to službeno provjeriti i uputite pisani upit da imate i pisani odgovor.

 

Ali on nema mirovinsko rjesenje za najnizu mirovinu, vec za normalno izracunatu svoju mirovinu koja mu je u trenutku kad je isao u mirovinu 2009.god. bila veca od najnize mirovine, tako da mu vjerojatno 2019.god. nitko nije nista povecavao, povecavalo se samo onima koji su imali rijesenje i dobivali najnizu mirovinu...

Probajte kao sto vam je postovani @ledena kisa savjetovao napisati i poslati upit u HZMO te pricekati odgovor...

Navodim samo kao primjer to vam je slicno kao i pomoc koju daje grad Zagreb za one koji primaju male mirovine, pa npr. ako imas do 1500 kn dobis npr. 200 kn, a ako imas 1501 kn ne dobis nista...

Tako vam je slicno kod vas, vasa mirovina je na nekoj granici ni sim ni tam...tesko da ce neko u HZMO-u gledati dali ste vi iz vase normalne mirovine vrijednosno otisli unazad i sad bi imali pravo na najnizu mirovinu...a vjerojatno niste jedini koji ste na toj nekoj mirovinskoj granici...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, dodatak od 27 posto koji je određen Zakonom o dodatku je nešto izvan instituta ZOMO.

Najniža mirovina je institut ZOMO.

Postoje osiguranici koji imaju pravo na najnižu mirovinu i ona im se određuje, ali ne isplaćuje jer kada se na "običnu" svotu mirovine doda dodatak, ona je veća od najniže mirovine (to je slučaj iz prvog upita).

Upravo tako je i konstruirano rješenje (neće se isplaćivati dok je svota mirovine s dodatkom prelazi).

Međutim, zbog zakonskih izmjena moguće da se u jednom trenutku dogodilo da je najniža mirovina povoljnija (po mom mišljenju to je od 1.7.2019.), isto tako je moguće da se uspostavila isplata najniže mirovine, a da gospođa nije to primijetila (jer se ona uspostavljala bez donošenja rješenja), ali isto tako je moguće da nije došlo do uspostave mirovine koja pripada i koja je povoljnija (razlozi mogu biti razni), zato je najbolje da se osoba obrati Zavodu, a kada se utvrdi činjenično stanje sukladno njemu će se poduzeti radnje. Dakle, ako se utvrdi da je npr. gospođi od 2019. pripadala veća svota mirovine, ona će te zaostatke dobiti.

Obavezno posjetiti Zavod. 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na uključivanju u ovu temu. Ovih dana (kao suprug korisnice konkretne ovdje navedene mirovine) još sam malo proučio čitav slućaj, te sam pregledom Odluka HZMO o aktualnim vrijednostima mirovina (AVM) i Odluka o najnižoj mirovini za jednu godinu mirovinskog staža utvrdio da su vrijednosti AVM od 2009. godine do 31.06.2019. godine bile nešto više od vrijednosti najnižih mirovina za jednu godinu mirovinskog staža. Od 01.07.2019. do 31.12. 2022.  vrijednosti najniže mirovine za jednu godinu radnog staža su jednake vrijednostima AVM. S obzirom da je pri donošenju Rješenja o visini mirovine 2009. godine bila zaista mala razlika (tridesetak kuna) u korist starosne mirovine, izravnavanjem obiju vrijednosti došlo je do situacije da je u ovom slućaju od navedenog datuma najniža mirovina veća za nekih 70,00 do 80,00 kn mjesečno. Kao što sam već naveo u prvom tekstu, u Rješenju o mirovini su izračunate obje mirovine, te je rješeno da će se korisnici mirovine isplaćivati starosna (povoljnija) mirovina prema izračunu s pripadajućim dodatkom (26,40%) na mirovinu. Također je izračunat i utvrđen iznos najniže mirovine, te je u rješenju navedeno da se ista ne isplaćuje sve dok svota starosne mirovine zajedno s dodatkom na mirovinu prelazi svotu najniže mirovine. Na osnovu izrađenih izračuna po kvartalima, počev od 01.07.2019. do 31.12.2022. i pregledom uplaćenih mirovina natekući račun, definitivno sam utvrdio da HZMO nije isplaćivao mirovinu sukladno Rješenju, odnosno najnižu mirovinu. Ovdje se nameću mnoga pitanja, a najvažnije je kako HZMO nema uređen sustav koji bi pratio i automatski signalizirao situaciju kada korisnicima treba početi isplačivati odgovarajuću mirovinu. Posve je vjerojatno, bolje rečeno sigurno, da ovaj slućaj nije jedini i da se radi o znatnim iznosima i uštedama na umirovljenicima, koji i onako imaju male mirovine.  Vezano za ovaj slućaj, svakako ćemo poduzeti određene aktivnosti prema HZMO, tim više što od 01.01.2023. godine najniže mirovine bi trebale porasti za 3%, pa se u konačnici ne radi o iznosima koji se mogu zanemariti.    

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , PROPITKIVAČ je napisao:

Hvala svima na uključivanju u ovu temu. Ovih dana (kao suprug korisnice konkretne ovdje navedene mirovine) još sam malo proučio čitav slućaj, te sam pregledom Odluka HZMO o aktualnim vrijednostima mirovina (AVM) i Odluka o najnižoj mirovini za jednu godinu mirovinskog staža utvrdio da su vrijednosti AVM od 2009. godine do 31.06.2019. godine bile nešto više od vrijednosti najnižih mirovina za jednu godinu mirovinskog staža. Od 01.07.2019. do 31.12. 2022.  vrijednosti najniže mirovine za jednu godinu radnog staža su jednake vrijednostima AVM. S obzirom da je pri donošenju Rješenja o visini mirovine 2009. godine bila zaista mala razlika (tridesetak kuna) u korist starosne mirovine, izravnavanjem obiju vrijednosti došlo je do situacije da je u ovom slućaju od navedenog datuma najniža mirovina veća za nekih 70,00 do 80,00 kn mjesečno. Kao što sam već naveo u prvom tekstu, u Rješenju o mirovini su izračunate obje mirovine, te je rješeno da će se korisnici mirovine isplaćivati starosna (povoljnija) mirovina prema izračunu s pripadajućim dodatkom (26,40%) na mirovinu. Također je izračunat i utvrđen iznos najniže mirovine, te je u rješenju navedeno da se ista ne isplaćuje sve dok svota starosne mirovine zajedno s dodatkom na mirovinu prelazi svotu najniže mirovine. Na osnovu izrađenih izračuna po kvartalima, počev od 01.07.2019. do 31.12.2022. i pregledom uplaćenih mirovina natekući račun, definitivno sam utvrdio da HZMO nije isplaćivao mirovinu sukladno Rješenju, odnosno najnižu mirovinu. Ovdje se nameću mnoga pitanja, a najvažnije je kako HZMO nema uređen sustav koji bi pratio i automatski signalizirao situaciju kada korisnicima treba početi isplačivati odgovarajuću mirovinu. Posve je vjerojatno, bolje rečeno sigurno, da ovaj slućaj nije jedini i da se radi o znatnim iznosima i uštedama na umirovljenicima, koji i onako imaju male mirovine.  Vezano za ovaj slućaj, svakako ćemo poduzeti određene aktivnosti prema HZMO, tim više što od 01.01.2023. godine najniže mirovine bi trebale porasti za 3%, pa se u konačnici ne radi o iznosima koji se mogu zanemariti.    

Podebljano zasigurno nije točno, a što je u pitanju u Vašem konkretnom slučaju bez uvida u spis, možemo samo nagađati, stoga je najbolje potražiti odgovore od službenih osoba.

I taj upit zatražiti i pisanim putem da dobijete i pisani odgovor. Usmena korespondencija nije pretjerano relevantna jer opet ovisi o nizu faktora.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija