Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva sudskim putem


gledatelj

Preporučene objave

Pozdrav, situacija je takva da djelima suvlasništvo nekretnine sa još jednom osobom i oboje imamo 1/2 suvlasništva. Nekretnina se ne može podijeliti na dva ravnomjerna dijela te se i oko nje nalaze još tri čestice koje su isto u suvlasništvu. U dogovoru sa drugim suvlasnikom smo odlučili prodati sve. Našao sam kupca no suvlasniku je ponuda bila premalena. Kako mislim da ne mogu naći nikog sa većom ponudom i kako nekretnina sve više propada, a sam vodim brigu o svemu zanima me razvrgavanje suvlasništva sudskim putem nakon kojeg bi nekretnina išla na dražbu i novci bi se podijelili. Na internetu sam našao dosta oprečnih informacija pa me zanima ukoliko bi netko bio voljan pomoći da li je to moguće te koji je postupak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ja sam uspio naći da je moguće ako je više od pola suvlasnika suglasno. Odnosno da postoje tri suvlasnika i 2/3 ih želi oni su u većini. Ovako je 1/2 i nitko nema većinu. 

Znači ja mogu pokrenuti postupak iako se suprotna strana ne slaže i onda se procjeni nekretnina i ide na prodaju putem dražbe i djelimo 1/2 pare?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, gledatelj je napisao:

Ja sam uspio naći da je moguće ako je više od pola suvlasnika suglasno. Odnosno da postoje tri suvlasnika i 2/3 ih želi oni su u većini. Ovako je 1/2 i nitko nema većinu. 

Ili je krivo pročitano i shvaćeno, ili krivo napisano. Kako napisah već, svaki suvlasnik ima pravo na razvrgnuće pa ako sud utvrdi da nema druge mogućnosti za razvrgnuće, ide se na civilnu diobu tj. prodaju putem dražbe. Jedino što morate biti svjesni činjenice da se na dražbi nekretnina može prodati dobrano ispod realne cijene odnosno tržišne vrijednosti koju utvrdi vještak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Pozdrav opet. Imam sad jos par pitanja ukoliko netko moze pomoci. Zanima me kakva je situacija ukoliko se radi o vise kat. cestica na razlicitim lokacijama, a isti su suvlasnici (dvoje nas je). Da li se postupak pokrece za svaku pojedinacno ili razvrgnuce suvlasnistva moze ici na sve cestice koje su trenutno u suvlasnistvu? I sad jos jedno pitanje koje shvacam da ce tesko bit dobit odgovor, ali ipak da pokusam barem nesto dobit. Naime stvar je u tome da da se na jednoj cestici nalazi kuca koja ima dvije etaze, tj u donjoj je vise neki podrum, a na gornjoj je izveden stan i stepenice su unutar kuce iako postoje zasebni ulazi. I jos oko te cestice di je kuca postoje 3 parcele pa me zanima da li bi sud tako nesto isao podjelit ili bi to bilo ipak za civilnu diobu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 29. 07. 2023. u 16:38, gledatelj je napisao:

Pozdrav opet. Imam sad jos par pitanja ukoliko netko moze pomoci. Zanima me kakva je situacija ukoliko se radi o vise kat. cestica na razlicitim lokacijama, a isti su suvlasnici (dvoje nas je). Da li se postupak pokrece za svaku pojedinacno ili razvrgnuce suvlasnistva moze ici na sve cestice koje su trenutno u suvlasnistvu? I sad jos jedno pitanje koje shvacam da ce tesko bit dobit odgovor, ali ipak da pokusam barem nesto dobit. Naime stvar je u tome da da se na jednoj cestici nalazi kuca koja ima dvije etaze, tj u donjoj je vise neki podrum, a na gornjoj je izveden stan i stepenice su unutar kuce iako postoje zasebni ulazi. I jos oko te cestice di je kuca postoje 3 parcele pa me zanima da li bi sud tako nesto isao podjelit ili bi to bilo ipak za civilnu diobu?

Može ići i pojedinačno, i sve zajedno. Ako taj drugi suvlasnik želi zadržati svoj dio, sud ga neće tjerati da proda, nego će prvo ići prisilna dioba. Onda vi nakon toga možete prodati svoj dio za bagatelu, a drugi suvlasnik može svoj dio prodati po nekoj višoj cijeni. Ako griješim, neka me netko ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 29. 07. 2023. u 16:38, gledatelj je napisao:

Pozdrav opet. Imam sad jos par pitanja ukoliko netko moze pomoci. Zanima me kakva je situacija ukoliko se radi o vise kat. cestica na razlicitim lokacijama, a isti su suvlasnici (dvoje nas je). Da li se postupak pokrece za svaku pojedinacno ili razvrgnuce suvlasnistva moze ici na sve cestice koje su trenutno u suvlasnistvu? I sad jos jedno pitanje koje shvacam da ce tesko bit dobit odgovor, ali ipak da pokusam barem nesto dobit. Naime stvar je u tome da da se na jednoj cestici nalazi kuca koja ima dvije etaze, tj u donjoj je vise neki podrum, a na gornjoj je izveden stan i stepenice su unutar kuce iako postoje zasebni ulazi. I jos oko te cestice di je kuca postoje 3 parcele pa me zanima da li bi sud tako nesto isao podjelit ili bi to bilo ipak za civilnu diobu?

Sud vam nece apsolutno nista dijeliti,nego to sve ovisi o vama suvlasnicima.

Prvo,morate se sloziti da se uopce napraviti etažiranje,ako je moguće,zatim da to i sprovedete u gruntovnici.

Tek onda,ako se vi kao suvlasnici složite s tom podjelom,tek onda možete prodavati svoj dio.

Druga stvar,ako se ne slažete s podjelom,onda svaki od vas suvlasnika moze zatražiti razvrgnuće suvlasništva,i nekretnina ide na javnu dražbu.

Drugačije nikaki.

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , gledatelj je napisao:

Hvala na odgovorima. A nema se šta etazirat jer je dolje podrum, a gore stan u kući. A dogovorit se ništa ne mogu sa drugom stranom. Sad me samo onda zanima da li onda sve čestice koje su pod auvlasnistvom idu skupa u razvrgnuće i javnu dražbu u jednom predmetu ili moram za sve zasebno?

Sve čestice koje su u suvlasništvu idu zajedno tada na draždbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija