Jump to content

Suprotni smjer


Zgemboster

Preporučene objave

Daklem, vožnja u suprotnom smjeru.

Kazna, prekršaj po članku 49. st.2, moj prvi prekršaj ikada. Kažnjiv po čl. 49. st.4

Službenik mi piše 260 eura, 4 boda i 1 mjesec bez vozačke.

U navedenim člancima zakona, na osnovu kojih mi je donio presudu, nigdje ne vidim oduzimanje vozačke za prvi takav prekršaj.

Any thoughts??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, sivko je napisao:

Piše u prilogu zakona koji ide uz štampano izdanje.Žališ se sudu pa će vjerovatno ukinut mjeru.

Prilog zakona? Nešto kao dodatak? Pa zašto nisu mijenjali zakon, ovak mi je to sve malo neozbiljno. Pravnica u policiji u Lučkom je rekla, citiram : "kazna 1 mjesec vozačke, je na osnovu preporuke Ravnateljstva policije, a to je interni dokument, i vi ga ne možete dobiti na uvid, nije za javnost"

Zakoni i preporuke, ono wtf 🤣

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, policija može, kao ovlašteni tužitelj, sama određivati i predlagati mjere. Ne predlažu ih napamet, nego temeljem smjernica donijetih nakon analize prekršaja, posljedica i dr., a u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju, suprotni smjer je jedan od težih prekršaja, pa se predlaže i mjera.

Imaš pravo žalbe, a sud će donijeti konačnu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, drot13 je napisao:

Da, policija može, kao ovlašteni tužitelj, sama određivati i predlagati mjere. Ne predlažu ih napamet, nego temeljem smjernica donijetih nakon analize prekršaja, posljedica i dr., a u skladu sa zakonom. U konkretnom slučaju, suprotni smjer je jedan od težih prekršaja, pa se predlaže i mjera.

Imaš pravo žalbe, a sud će donijeti konačnu odluku.

Dobro, neću više gnjaviti, ali kako bih ja kao laik mogao znati da kazne koje donosi zakonodavac, koje su javno objavljene, zapravo nisu potpune kazne, jer eto postoje smjernice, preporuke itd.??

Koje su nedostupne javnosti, iz nekog misterioznog razloga

Sad idem malo karikirati, kazna za xy prekršaj je takva i takva, i svatko prihvati rizik takve kazne. Odvagne, jel mu se isplati riskirati svojim postupcima, na osnovu možebitnog kažnjavana.

Kad ono hop, policija te uhvati i kaže, naše smjernice kažu da ti uz original kaznu, slijedi i streljanje, jer mi mislimo da je to ok, a nigdje to nismo naveli, jer smo se sami sa sobom to dogovorili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko je rekao da sve piše u jednom propisu i da je pravo jednostavno?

Pogledaj čl. 228. i čl. 239. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

I da, ako donesu dodatni zakon koji određujeni mogućnost strijeljanja, i ono će biti moguće.

Jesi čitao da se u zadnje vrijeme višestrukim recidivistima oduzimaju vozila? Jesi vidio u ZSPC-u gdje to piše?

I dodatno, ti možda pročitaš ZSPC, procijeniš da ti se isplati počiniti neki prekršaj, tj. da možeš podnijeti kaznu iz ZSPC-a, a onda skriviš nesreću u kojoj netko teško ili smrtno strada. Po kojem zakonu ti onda sude?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, drot13 je napisao:

Tko je rekao da sve piše u jednom propisu i da je pravo jednostavno?

Pogledaj čl. 228. i čl. 239. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

I da, ako donesu dodatni zakon koji određujeni mogućnost strijeljanja, i ono će biti moguće.

Jesi čitao da se u zadnje vrijeme višestrukim recidivistima oduzimaju vozila? Jesi vidio u ZSPC-u gdje to piše?

I dodatno, ti možda pročitaš ZSPC, procijeniš da ti se isplati počiniti neki prekršaj, tj. da možeš podnijeti kaznu iz ZSPC-a, a onda skriviš nesreću u kojoj netko teško ili smrtno strada. Po kojem zakonu ti onda sude?

Možda sam malo tupav, ali 228. i 239. govore o međunarodnim dozvolama i pokusnim tablicama 🤔

Nemam problem sa suđenjem i kaznama, samo eto, do sada nisam znao da policija kao ovlašteni tužitelj ima pravo tražiti kazne koje su veće od kazni propisanih zakonom, na koje se ista ta policija poziva.

Odnosno, nigdje na optužnom prijedlogu se ne vidi ništa drugo, nego čl. 49, st. 2. i 4.

Što se tiče pokušaja ubojstva u prometu, a ne znam, ne pratim detaljno sudsku praksu. Valjda bi se sudilo po važećim zakonima, a ne po preporukama policije, ne znam, nagađam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisi tupav, nego ja automatski pišem krivi zakon - mislio sam na Prekršajni zakon.:palac:

Pod smjernice nisam mislio na to da policija izmišlja sankcije, nego da su im zakonom dane neke mogućnosti (npr. Prekršajnim zakonom izricanje neke mjere), ali to ne koristi svaka postaja ili službenik kako želi i misli, nego MUP analizira stanje i odredi neke okvire, tj. ustali praksu. Slično kao i kad sudovi imaju mogućnost izricanja kazne u rasponu, ali viši sudovi određuju okvire i stvaraju praksu.

Primjer u prekršaju je ublažavanje kazne ispod propisanog minimuma. ZSPC-om je propisana minimalna kazna za neki prekršaj, ali sud može dati i manju, sukladno odredbama drugog zakona i sudskoj praksi.

Veću kaznu od propisane ne mogu odrediti ni policija ni sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, drot13 je napisao:

Ma nisi tupav, nego ja automatski pišem krivi zakon - mislio sam na Prekršajni zakon.:palac:

Pod smjernice nisam mislio na to da policija izmišlja sankcije, nego da su im zakonom dane neke mogućnosti (npr. Prekršajnim zakonom izricanje neke mjere), ali to ne koristi svaka postaja ili službenik kako želi i misli, nego MUP analizira stanje i odredi neke okvire, tj. ustali praksu. Slično kao i kad sudovi imaju mogućnost izricanja kazne u rasponu, ali viši sudovi određuju okvire i stvaraju praksu.

Primjer u prekršaju je ublažavanje kazne ispod propisanog minimuma. ZSPC-om je propisana minimalna kazna za neki prekršaj, ali sud može dati i manju, sukladno odredbama drugog zakona i sudskoj praksi.

Veću kaznu od propisane ne mogu odrediti ni policija ni sud.

Ne znam, čl. 239, st. 4, Prekršajni zakon, ako je kazna veća od 265 eura, MOŽE se naložiti oduzimanje dozvole.

Znači, ovisi o odluci službenika, i koliko sam mu ne(simpatičan) 🥳

Moja kazna je 260 eura, i lik mi oduzima vozačku na 1 mjesec 🥳 Naglasio mi je da to MORA tako napraviti, jer je takav zakon.

Naglašavam da se na nalogu nigdje ne spominje čl. 239 Prekršajnog, po kojem opet ne upadam u kategoriju za oduzimanje vozačke 💪 samo članak 49. ZSCP

Bottom line, i dalje ne znam na osnovu kojeg članka zakona me kaznio.

Što je najbolje, već bi platio kaznu, samo da nije nakeljio i oduzimanje dozvole

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo to sam ti i napisao gore - ne ovisi o njegovoj odluci, nego o odluci MUP-a. Isto je i s mjerom oduzimanja vozila - vozilo se može oduzeti, ali o tome ne odlučuje policajac samostalno u pojedinom slučaju.

Procedura izricanja mjere ne mora biti opisana na nalogu, a mjera je svejedno važeća jer ju zakon dopušta.

Po čl. 49. st. 2. i 4., propisana kazna je 260 do 660 eura, tako da za taj prekršaj vrijedi čl. 239., bez obzira što je tebi izrečena minimalna.

Ako misliš da kazna nije adekvatna ili je nezakonita, imaš pravo na prigovor. Sud ima svoje smjernice i praksu, neovisno o policiji, pa će donijeti odluku na temelju toga. Postoji šansa da će poništiti mjeru, ali i da će ju potvrditi. Kao i sivko gore, mislim da je veća vjerojatnost da će ukinuti zabranu (ne zato što je nezakonita, nego jer se sud ravna po svojoj praksi, ne policijskoj).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 48 minuta, drot13 je napisao:

Upravo to sam ti i napisao gore - ne ovisi o njegovoj odluci, nego o odluci MUP-a. Isto je i s mjerom oduzimanja vozila - vozilo se može oduzeti, ali o tome ne odlučuje policajac samostalno u pojedinom slučaju.

Procedura izricanja mjere ne mora biti opisana na nalogu, a mjera je svejedno važeća jer ju zakon dopušta.

Po čl. 49. st. 2. i 4., propisana kazna je 260 do 660 eura, tako da za taj prekršaj vrijedi čl. 239., bez obzira što je tebi izrečena minimalna.

Ako misliš da kazna nije adekvatna ili je nezakonita, imaš pravo na prigovor. Sud ima svoje smjernice i praksu, neovisno o policiji, pa će donijeti odluku na temelju toga. Postoji šansa da će poništiti mjeru, ali i da će ju potvrditi. Kao i sivko gore, mislim da je veća vjerojatnost da će ukinuti zabranu (ne zato što je nezakonita, nego jer se sud ravna po svojoj praksi, ne policijskoj).

Dakle, iako mi je izrečena kazna visine 260 eura, po kojoj se nigdje ne spominje uzimanje vozačke, oni mi uzimaju vozačku, jer je kazna mogla biti i viša od 260 eura, pa spadam pod članak 239.

Omg, dobro, valjda sam dobro shvatio 🤗

uređeno: od Spitfire
Izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Zgemboster je napisao:

Prilog zakona? Nešto kao dodatak? Pa zašto nisu mijenjali zakon, ovak mi je to sve malo neozbiljno. 

Točno.Ali to ti ide u prilog jer ti policajac može a i ne mora u nalogu napisat mjeru ali isto tako ni sudac ne mora prihvatiti mjeru i dat oslobađanje.Dok su mjere za drugi i treći put propisane zakonom i one su obligatorne tj.obavezne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Zgemboster je napisao:

Dakle, iako mi je izrečena kazna visine 260 eura, po kojoj se nigdje ne spominje uzimanje vozačke, oni mi uzimaju vozačku, jer je kazna mogla biti i viša od 260 eura, pa spadam pod članak 239.

Omg, dobro, valjda sam dobro shvatio 🤗

Počinio si prekršaj iz čl. 49. st. 2. ZSPC-a za koji je po čl. 49. st. 4. ZSPC-a predviđena novčana kazna od 260 do 660 eura i po čl. 239. PZ-a zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom. Iako policija izriče minimalnu novčanu kaznu, prekršaj po propisanoj kazni spada i pod ovu drugu odredbu.

Ništa neobično da se na isti događaj odnosi više zakona. Ako ti sud smanji, tj. ublaži kaznu, to će napraviti isto po drugom zakonu (čl. 37. PZ-a), a ne po onom koji opisuj sami prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija