Jump to content

odreci se suvlasnistva nekretnine


Lena2

Preporučene objave

Pozdrav,

mozda mi netko moze pomoci:

Mogu li ja izaci iz suvlasnistva nekretnine, tako da se moj dio jednostavno podjeli na ostale suvlasnike? 

Naima pripada mi dio jedne nekretnine, koju ne zelim i za koju ni ne zelim novcanu naknadu ni nista. u moje vlasnistvo je doslo nasljedem, jer je bilo dio ostalog nasljedstva. Ali u toj nekretnini nitko ne zivi, nitko ju ne koristi i tesko je prodat. 

Samo zelim izaci iz tog suvlasnistva i da se moj dio jednostavno prepise na ostale. Bez da moram sklapati ugovore sa ostalim suvlasnicima, jer je situacija komplicirana. 

Ili mogu li naprimjer pokloniti taj dio opcini ili sta god. 

Puno hvala

K. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Naravno da može. Očitovanje o odreknuću od vlasništva - č. 172 st.2 i 3 ZV.

Radio sam nekoliko takvih provedbi, evo zadnje: Rješenje ŽS u Varaždinu, SS Koprivnica: Gž Zk-1085/2021-2

Ovo je najbitnije: 

Citiraj

 

8. Odredbom čl. 48. ZZK-a propisano je da će se upisi u zemljišnu knjigu dopustiti samo na temelju isprava sastavljenih u obliku propisanom za njihovu valjanost. Za upis knjižnoga prava, njegove promjene, ograničenja ili prestanak mora iz isprave biti vidljiv pravni temelj.

8.1. Odredbom čl. 114. ZV-a propisano je da se vlasništvo može steći na temelju pravnoga posla, odluke suda, odnosno druge nadležne vlasti, nasljeđivanjem i na temelju zakona. Na temelju st. 1. ovog članka stečeno je pravo vlasništva kad su ispunjene sve pretpostavke određene zakonom. Prema odredbi čl. 129. st. 1. ZV-a, kad je zakon odredio da će se vlasništvo steći ispunjenjem određenih pretpostavaka koje nisu pravni posao, ni odluka suda ili drugoga tijela na temelju kojega se stječe vlasništvo, niti su nasljeđivanje, onaj kome se glede neke stvari ispune te pretpostavke stječe samim tim pravo vlasništva na njoj u trenutku ispunjenja tih pretpostavki. Prema odredbi čl. 172. st. 2. i 3. ZV-a, pravo vlasništva nekretnina prestaje odreknućem tek kad na temelju očitovanja o odricanju od vlasništva, danoga u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni upis, to pravo bude izbrisano u zemljišnoj knjizi, ako zakon ne određuje drukčije. Ako je pravo vlasništva upisano u zemljišnoj knjizi, prestat će tek njegovim brisanjem. Odredbom čl. 133. st. 1. i 2. ZVa, nekretnina je ničija tek kad na temelju očitovanja o odreknuću od vlasništva danog u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni upis bude to pravo izbrisano u zemljišnoj knjizi.

Napuštena nekretnina prelazi na temelju zakona u vlasništvo Republike Hrvatske, ako nije zakonom što drugo određeno.

8.2. Predlagatelj je svoj prijedlog utemeljio na Očitovanju o odricanju od vlasništva na
čkbr. xxx , zgrada površine 40 m2, upisana u zk.ul.br. xxx k.o. xxx., a koje očitovanje je sastavljeno u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni upis, jer je predlagatelj ovjerio svoj potpis na ispravi kod javnog bilježnika, a za Očitovanje o odreknuću od vlasništva što predstavlja tabularnu ispravu, ne traži se neki drugi oblik isprave.

8.3. Kako vlasništvo može prestati na temelju vlasnikovog očitovanja volje o odricanju od svojeg prava vlasništva i kako njegovo vlasništvo prestaje brisanjem vlasnikova vlasništva u zemljišnoj knjizi na temelju očitovanja o odreknuću danog u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni prijenos, to je pogrešan stav prvostupanjskog suda da Očitovanje ne ispunjava opće pretpostavke za valjanost tabularne isprave. Nakon što se izvrši brisanje vlasništva predlagatelja, predmetna nekretnina postaje res nullius, ali istovremeno prelazi u vlasništvo Republike Hrvatske temeljem odredbe čl. 133. st. 2. ZV-a i za to nije potreban pristanak Republike Hrvatske, jer se radi o stjecanju prava vlasništva na temelju zakona.

8.4. Zbog toga je ovaj sud mišljenja da je prvostupanjski sud trebao usvojiti prijedlog predlagatelja te na temelju njegovog Očitovanja o odreknuću od vlasništva na predmetnoj nekretnini izvršiti brisanje prava vlasništva s imena predlagatelja i upis na Republiku Hrvatsku. 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

obratite pažnju na dio citiranog teksta u postu iznad i promislite prije da li to želite jer ćete zakomplicirati ostalim suvlasnicima:

"...predmetna nekretnina postaje res nullius, ali istovremeno prelazi u vlasništvo Republike Hrvatske temeljem odredbe čl. 133. st. 2. ZV-a i za to nije potreban pristanak Republike Hrvatske, jer se radi o stjecanju prava vlasništva na temelju zakona...

uređeno: od Krov
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala, da jasno mi je to. Naravno da cu prvo ponuditi suvlasnicima da preuzmu moj udio u koliko to zele i otvoreno cu im reci moju namjeru. Tako da nece biti iznenadenja i postoji mogucnost da se na drugi naciin rijesi. Nije mi u interesu nikome zakomplicirati stvari, ja samo zelim van iz tog suvlasnistva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija