Jump to content

Godišnji tijekom otkaznog roka i razmjerni dio godišnjeg


RGIII

Preporučene objave

Pozdrav! Odrađujem otkazni rok, te planiram prijeći na novo radno mjesto za manje od 8 dana nakon obavljenog otkaznog roka. Ove godine nisam iskoristio još ni jedan dan godišnjeg tj imam 20 dana. Zanima me koliko godišnjeg mogu iskoristiti tijekom otkaznog roka, jer na novom radnom mjestu ako sam dobro shvatio razmjerni godišnji, imati ću pravo na 10. Ali da li ovih 20 mogu sve sada iskoristiti pa i dalje imam 10 na novom radnom mjestu ili i kod otkaza se odrađuje razmjerni dio do kada je dan otkaz? Budući poslodavac će mi dozvoliti godišnji i prije proteka 6 mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Trebali ste tijekom otkaznog roka koristiti utvrđene, a neiskorištene dane godišnjeg odmora, a ako to u konačnici ne napravite, tada Vam je sadašnji poslodavac dužan isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.

To mi je jasno, i to bi značilo 20 dana, ali me zanima da li ja onda imam pravo na razmjerni dio godišnjeg od 10 dana na novom radnom mjestu ako sad iskoristim sav godišnji za ovu godinu na trenutnom radnom mjestu? Još čekam pismeno očitovanje oko godišnjeg tijekom otkaznog roka... ali važno mi je da budem imao na novom radnom mjestu pravo na korištenje razmjernog godišnjeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Sada imate pravo na stari neiskorišteni godišnji odmor i na razmjeri dio novog godišnjeg odmora. 

Može li mi netko reći kako se računa razmjerni dio? Ove godine sam koristila.sve stari godišnji (18 dana), a za novi je poslodavac dao do znanja da prije ljeta nema više vremena puštati godišnje. Tako da od ove godine nisam koristila godišnji na koji imam pravo 24 dana. Trenutno određujem otkazni rok kod toga poslodavca te je napomenuo.kako će platiti godišnji koji nisam koristila 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 31 minuta, Evolet5 je napisao:

Može li mi netko reći kako se računa razmjerni dio? Ove godine sam koristila.sve stari godišnji (18 dana), a za novi je poslodavac dao do znanja da prije ljeta nema više vremena puštati godišnje. Tako da od ove godine nisam koristila godišnji na koji imam pravo 24 dana. Trenutno određujem otkazni rok kod toga poslodavca te je napomenuo.kako će platiti godišnji koji nisam koristila 

Podijelite broj dana godišnjeg odmora odmjerenih za tu godinu s 12 pa pomnožite s brojem mjeseci kod tog poslodavca. Npr. 24/12=2, znači 2 dana za svaki navršeni mjesec kod tog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 05. 2023. u 10:59, Evolet5 je napisao:

Trenutno određujem otkazni rok kod toga poslodavca te je napomenuo.kako će platiti godišnji koji nisam koristila

U pisanoj odluci o otkazu Vam je trebao naznačiti koliko je utvrđeno da Vam pripada neiskorištenih dana razmjernog godišnjeg odmora, te koliko će od tih dana biti plaćeno, odnosno koliko ćete ih iskoristiti tijekom otkaznog roka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 05. 2023. u 12:06, Borbena7 je napisao:

U pisnaoj odluci o otkazu Vam je trebao naznačiti koliko je utvrđeno da Vam pripada neiskorištenih dana razmjernog godišnjeg odmora, te koliko će od tih dana biti plaćeno, odnosno koliko ćete ih iskoristiti tijekom otkaznog roka.

Neću iskoristiti niti 1, tako je rečenica od strane poslodavca nego će godišnji platiti. Po tome ispadne da ću imati plaćeno 8 dana godišnjeg od ukupno 24 na koja sam imala pravo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 05. 2023. u 8:00, Borbena7 je napisao:

Imate pravo na naknadu za sve dane godišnjeg odmora kojeg niste iskoristili.

Meni su rekli da nije tako. Da bez obzira što radim tamo skoro 2 godine da se sa 1.1.svake iduće godine računa da mora proći 6 mjeseci za pravo na GO, iako ja već imam pravo na kompletan godišnji od 2023.koji nisam koristila jer je zbog lošeg rasporeda poslodavca tek ove godine korišten godišnji od prošle te s obzirom da sam u poslu koji isključivo ima korist od ljeta a manje od zimskog razdoblja, godišnji nitko ne koristi tijekom ljetnih mjeseci. Sada odlazim iz firme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Evolet5 je napisao:

Meni su rekli da nije tako. Da bez obzira što radim tamo skoro 2 godine da se sa 1.1.svake iduće godine računa da mora proći 6 mjeseci za pravo na GO

Takav ste odgovor dobili i ovdje:

Dana 03. 05. 2023. u 12:06, Borbena7 je napisao:

U pisanoj odluci o otkazu Vam je trebao naznačiti koliko je utvrđeno da Vam pripada neiskorištenih dana razmjernog godišnjeg odmora, te koliko će od tih dana biti plaćeno, odnosno koliko ćete ih iskoristiti tijekom otkaznog roka

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Takav ste odgovor dobili i ovdje:

 

Nažalost pisanu odluku nisam dobila a na upit o istoj dobijam slijeganje ramenima i odgovor kako ne znaju ništa. Jednako kao što na natječajima za posao u opisu posla nude i regres, a na upit o tome se odgovara "mi ne znamo što je to uopće". 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim još pomoć oko izračuna razmjernog godišnjeg. Otkaz je dan 2.5. Po ugovoru o radu imam 20 dana godišnjeg. Koliko mi je razmjernog ostalo u ovoj godini?
20/12 = 1.67, te se to množi s 4 jer sam toliko punih mjeseci odradio? 1.67x4 = 6.68, to bi bilo 6 ili 7 dana ako se zaokružuje na više?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost imam problematičnu situaciiju oko otkaza pa trebam još par odgovora, hvala unaprijed

Poslodavac mi pokušava uskratiti preostale dane godišnjeg tijekom otkaznog roka, usmeno mi se govori da imam manje nego što ustvari imam. Da li ja negdje (online ili na zavodu možda) mogu dobiti točnu potvrdu koliko dana godišnjeg mi je ostalo kod trenutnog poslodavca.

Još nisam a i sumjam da ću dobiti pismeno očitovanje nakon predanog otkaza (gdje bi pisalo koliko godišnjeg imam i kada mi završava radni odnos), kome se obratiti ako ne dobijem? Mogu negdje to prijaviti?

Otkaz je pismeno predan i zaprimljen u firmi 2.5. U otkazu je napisano da otkazni rok traje kako je definirano prema zakonu o radu i odnos završava 14.6. Rečeno mi je da tako napišem jer otkaz ide od oduceg dana... ali otkazni rok teče već od dana kad je predan kako sam kasnije saznao, pa me zanima do kad ja imam obavez raditi tj da li to što piše u otkaznom pismu znači da jos moram raditi 13.6 kao zadnji radni dan ili radni odnos završava zadnjim danom 12.6 nakon 6 tjedana kako je definirano zakonom o radu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , RGIII je napisao:

Da li ja negdje (online ili na zavodu možda) mogu dobiti točnu potvrdu koliko dana godišnjeg mi je ostalo kod trenutnog poslodavca.

Poslodavac vam svake godine rješenjem definira pripadajući broj dana godišnjeg odmora, pri čemu je minimum dana propisan zakonom o radu - 4 tjedna (tjedan ima pet dana ako ne radite sub/ned ili više ako su sub ili ne radne). Pravilnikom o radu poslodavca mogu biti propisani i eventualni dodatni dani (npr. za svakih xy godina staža, za svako malodobno dijete, itd.), ali to nije obvezno.

prije 1 sat , RGIII je napisao:

Još nisam a i sumjam da ću dobiti pismeno očitovanje nakon predanog otkaza (gdje bi pisalo koliko godišnjeg imam i kada mi završava radni odnos), kome se obratiti ako ne dobijem? Mogu negdje to prijaviti?

U rješenju o sporazumnom raskidu radnog odnosa bi trebalo pisati jer vam to moraju isplatiti. Ako vam uskrate, imate inspekciju rada.

prije 1 sat , RGIII je napisao:

do kad ja imam obavez raditi tj da li to što piše u otkaznom pismu znači da jos moram raditi 13.6 kao zadnji radni dan ili radni odnos završava zadnjim danom 12.6 nakon 6 tjedana kako je definirano zakonom o radu?

Kada radnik otkazuje ugovor o radu otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana ako on za to ima osobito važan razlog i tako je propisano Zakonom o radu. Ovih 6 tjedana ste ugovorili?  Rok počinje teći od dana uručenja otkaza poslodavcu, odnosno u skladu s navodima iz otkaza. Ako je ugovoreno 6 tjedana, onda je zadnji dan  13.6. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor nije otkazan sporazumno nego na moj zahtjev. Ugovor je na neodređeno te je u njemu definirano da otkazni rok traje sukladno ZoR (6 tjedana ako je radni odnos duži od 2 godine). Ugovor je predan i zaprimljen pismeno 2.5., te nikakav pismeni odgovor nisam dobio.
Problem je kako se izboriti za godišnji koji mi pripada, poslodavac odbija pismeno mi priopćiti, a usmeno govori da imam duplo manje od stvarnog broja. Jedino po završetku otkaznog roka mogu prijaviti poslodavca te tražiti naknadu za dane godišnjeg koji mi nije odobren?
 

prije 36 minuta, lawbydesign je napisao:

Kada radnik otkazuje ugovor o radu otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana ako on za to ima osobito važan razlog i tako je propisano Zakonom o radu. Ovih 6 tjedana ste ugovorili?  Rok počinje teći od dana uručenja otkaza poslodavcu, odnosno u skladu s navodima iz otkaza. Ako je ugovoreno 6 tjedana, onda je zadnji dan  13.6. 

Ako rok počinje teći od dana uručivanja (2.5.) onda je zadnji radni dan (42. dan) 12.6? Stvar je u tome da, kako se rekli u navodima iz otkaza, napisano je "Radni odnos prestaje danom 14.6.", što pak ispada da je zadnji radni dan 13.6. E sad koji će točno biti zadnji dan nakon kojeg više službeno nisam zaposlen kod poslodavca? Koji dan će HZZ smatrati kao zadnji radni dan, tj kad ću biti odjavljen s trenutnog posla?
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , RGIII je napisao:

Ugovor nije otkazan sporazumno nego na moj zahtjev.

Ma to je jedno te isto.

prije 12 sati , RGIII je napisao:

Ugovor je na neodređeno te je u njemu definirano da otkazni rok traje sukladno ZoR

Prepišite kako točno kako glasi konkretna ugovorna odredba? Doslovno prepišite ovdje. 

prije 12 sati , RGIII je napisao:

Ugovor je predan i zaprimljen pismeno 2.5., te nikakav pismeni odgovor nisam dobio.

Svejedno pravne posljedice otkaz teku.

prije 12 sati , RGIII je napisao:

Problem je kako se izboriti za godišnji koji mi pripada, poslodavac odbija pismeno mi priopćiti, a usmeno govori da imam duplo manje od stvarnog broja.

Koliko imate dana starog, a neiskorištenog godišnjeg odmora? Koliko Vam je do sada kod tog poslodavca pripadalo tijekom godine dana godišnjeg odmora i na koji način je poslodavca izračunao taj broj dana?

prije 12 sati , RGIII je napisao:

Jedino po završetku otkaznog roka mogu prijaviti poslodavca te tražiti naknadu za dane godišnjeg koji mi nije odobren?

Da li imate interes da Vam radni odnos prestane nekog točno određenog datuma, jer idete na drugo radno mjesto ili želite ovdje biti što duže na radnom mjestu?

prije 12 sati , RGIII je napisao:

Stvar je u tome da, kako se rekli u navodima iz otkaza, napisano je

Što ste točno napisali u tom svom otkazu?

Bilo bi i više nego poželjno da odgovorite na sva pitanja, jer bez ovoga nema kvalitetnog odgovora i ovako se možemo dopisivati danima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 45 minuta, Borbena7 je napisao:

Prepišite kako točno kako glasi konkretna ugovorna odredba? Doslovno prepišite ovdje. 

"Ako Ugovor o radu otkazuje Poslodavac, otkazni rok traje u skladu sa Zakonom o radu. Ako Ugovor o radu otkazuje Radnik, otkazni rok traje u skladu sa Zakonom o radu. Pisanu odluku o otkazu Radnik dostavlja Poslodavcu izravno (urudžbiranjem) ili preporučenom pošiljkom, a Poslodavac Radniku na način utvrđen Zakonom o radu."
 

prije 48 minuta, Borbena7 je napisao:

Koliko imate dana starog, a neiskorištenog godišnjeg odmora? Koliko Vam je do sada kod tog poslodavca pripadalo tijekom godine dana godišnjeg odmora i na koji način je poslodavca izračunao taj broj dana?

Zaposlen sam od 1.2.2020. Te godine sam iskoristio 20 dana godišnjeg (nakon proteka 6 mjeseci). Poslodavac sad tvrdi dam sam trebao imati pravo na razmjerni godišnji od 18 dana te godine te mi oduzima te, već iskorištene dane, od preostalog godišnjeg. Poslodavac inače loše vodi evidenciju godišnjih, par dana nije evidentirano kad je korišten, te ispada da imam 4 dana starog i 7 razmjernog za ovu godinu. Poslodavac osporava broj starog godišnjeg, kaže da je to sve iskorišteno tokom godina iako nije evidentirano
 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Da li imate interes da Vam radni odnos prestane nekog točno određenog datuma, jer idete na drugo radno mjesto ili želite ovdje biti što duže na radnom mjestu?

Nemam, samo ne želim da radim dan više ako će mi radno odnos završiti dan ranije, pretpostavljam da će tako biti i isplaćena plaća
 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Što ste točno napisali u tom svom otkazu?

"Radni odnos prestaje istekom ugovorenog otkaznog roka, odnosno 14.6.2023." Ponavljam otkaz je predan 2.5, tako i piše u njemu.

Hvala na vremenu i odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , RGIII je napisao:

Ugovor nije otkazan sporazumno nego na moj zahtjev.

Tako je, ali ako ga poslodavac prihvati onda je sporazuman kao što vam je napisala i @Borbena7

 

prije 15 sati , RGIII je napisao:

6 tjedana ako je radni odnos duži od 2 godine

To se odnosi prvenstveno na otkaz od strane poslodavca, dok vi gledate stavak 7. istog članka 122. Zakona o radu. Zato sam vas pitala da li imate ugovoreno baš 6 tjedana. Vama je, dakle, otkazni rok 1 mjesec.

Ako ste otkaz predali 2.5., zadnji dan vam je 2.6. i taj se dan evidentira na HZMO kao zadnji radni dan kod tog poslodavca.

Ako ste u svom otkazu napisali da radni odnos prestaje 2 tjedna kasnije, pooslodavac može prihvatiti i taj otkazni rok jer ste vi kao radnik isti izrijekom zatražili. 

prije 1 sat, RGIII je napisao:

tvrdi dam sam trebao imati pravo na razmjerni godišnji od 18 dana te godine te mi oduzima te, već iskorištene dane, od preostalog godišnjeg

Godišnji koji ste već iskoristili 2020. godine je završena stvar - istina je da bi vam, za početak rada 1.2.2020. pripalo 18 dana, ali to je onda trebao poslodavac korigirati iste godine ili eventualno naredne (iako bi svakako iziskivalo izmjenu JOPPD obrasca).

Ako je baza ostala 20 dana onda vam za rad do 2.6. pripada 8 dana (10 dana ako budete radili do 15.6. ili dulje).

Ukoliko trebate više detalja ili je nešto nejasno, molim da odgovorite na pitanja koja vam je napisala @Borbena7

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, lawbydesign je napisao:

Ukoliko trebate više detalja ili je nešto nejasno, molim da odgovorite na pitanja koja vam je napisala @Borbena7

U svojoj prethodnoj objavi je odgovorio na postavljena pitanja.

prije 30 minuta, lawbydesign je napisao:

Ako ste u svom otkazu napisali da radni odnos prestaje 2 tjedna kasnije, pooslodavac može prihvatiti i taj otkazni rok jer ste vi kao radnik isti izrijekom zatražili. 

Nema baš prostor za ovo "ako", jer je u svom otkazu napisao da: "Radni odnos prestaje istekom ugovorenog otkaznog roka, odnosno 14.6.2023." A što nije točno, jer tako nije ugovoreno. 

prije 1 sat , RGIII je napisao:

Nemam, samo ne želim da radim dan više ako će mi radno odnos završiti dan ranije, pretpostavljam da će tako biti i isplaćena plaća

Da sam na Vašem mjestu radila bi do 2.6.2023. i to na način da na posao ne bi dolazila posljednjih 8 radnih dana (novi razmjerni dio godišnjeg odmora) plus prije toga bi iskoristila dane starog godišnjeg odmora (koje ustinu niste iskoristili). Također, pisano bi ovu svoju odluku dostavila i najavila poslodavcu s obzirom da se on ne želi pisano očitovati o Vašim obvezama i pravima do prestanka radnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Borbena7 je napisao:

Nema baš prostor za ovo "ako", jer je u svom otkazu napisao da: "Radni odnos prestaje istekom ugovorenog otkaznog roka, odnosno 14.6.2023." A što nije točno, jer tako nije ugovoreno. 

Da sam na Vašem mjestu radila bi do 2.6.2023. i to na način da na posao ne bi dolazila posljednjih 8 radnih dana (novi razmjerni dio godišnjeg odmora) plus prije toga bi iskoristila dane starog godišnjeg odmora (koje ustinu niste iskoristili). Također, pisano bi ovu svoju odluku dostavila i najavila poslodavcu s obzirom da se on ne želi pisano očitovati o Vašim obvezama i pravima do prestanka radnog odnosa.

ZoR čl. 122 st.7 kaže: Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog. Ja nemam osobito važan razlog, pa nisam nit mislio da se to odnosi na mene. Ili mogu to nekako još uvijek iskoristiti, jer iako nije problem odraditi i tih 6 tjedana, skratio bi koliko god je moguće.

I zaboravio sam napisati da idem na drugo radno mjesto, vjerojatno u roku od 8 dana nakon prestanka radnog odnosa, pa mi je važno znati koji dan točno mi radni odnos prestaje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, RGIII je napisao:

ZoR čl. 122 st.7 kaže: Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog. Ja nemam osobito važan razlog, pa nisam nit mislio da se to odnosi na mene. Ili mogu to nekako još uvijek iskoristiti, jer iako nije problem odraditi i tih 6 tjedana, skratio bi koliko god je moguće.

Dobili ste dva puta odgovor da se ovaj rok odnosi na Vas. Nema potrebe da radite duže od tih mjesec dana koliko Vas obvezuje Zakon o radu.

prije 53 minuta, RGIII je napisao:

I zaboravio sam napisati da idem na drugo radno mjesto, vjerojatno u roku od 8 dana nakon prestanka radnog odnosa, pa mi je važno znati koji dan točno mi radni odnos prestaje

To Vam je također osobito važan razlog. Idete na drugo radno mjesto koje Vam je neophodno za egzistenciju. Odmorit ćete koji dan prije i resetirani krenuti u nove radne obveze, pobjede.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, Borbena7 je napisao:

Dobili ste dva puta odgovor da se ovaj rok odnosi na Vas. Nema potrebe da radite duže od tih mjesec dana koliko Vas obvezuje Zakon o radu.

To Vam je također osobito važan razlog. Idete na drugo radno mjesto koje Vam je neophodno za egzistenciju. Odmorit ćete koji dan prije i resetirani krenuti u nove radne obveze, pobjede.

U redu, hvala Vam na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija