Jump to content

Napuštanje stana


Vježba29

Preporučene objave

Razvedena sam i dijete živi sa mnom. Stan u kojem živimo je moja vlastita imovina (nije bračna stečevina !). Bivši suprug također živi u tom stanu i ne želi ga napustiti.  Nije ni prijavljen na adresi tog stana. Šta mogu legalno učiniti da on odseli? Znam da mogu sudu predati tužbu za iseljenje. No sudski postupak je jako spor. Postoji li neko drugo, znatno brže rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar stvarno ne postoji neki neprotuzakonit način kako da se relativno brzo riješim (iz stana izbacim) bivšeg supruga? Sve režije stana glase na vlasnika, tj. na mene. Bivši suprug nema niti ključ od stana. Kažnjen je rješenjem Općinskog suda prije šest mjeseci zato što je prije nekoliko godina dijete udario i verbalno vrijeđao. Alimentaciju ne plaća nego se "vadi" time što ima račune za pokrivanje dijela uzdržavanja djeteta. Inače, ne vjerujem da se ti računi priznaju kao plaćanje alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Vježba29 je napisao:

Zar stvarno ne postoji neki neprotuzakonit način kako da se relativno brzo riješim (iz stana izbacim) bivšeg supruga?

Ovo je pravni forum, tako da na krivom mjestu tražite informaciju.

prije 8 minuta, Vježba29 je napisao:

Alimentaciju ne plaća nego se "vadi" time što ima račune za pokrivanje dijela uzdržavanja djeteta. Inače, ne vjerujem da se ti računi priznaju kao plaćanje alimentacije.

Ne priznaju. Vi svi troje živite zajedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Pretpostavljam da izreka presude kaže da je otac dužan uzdržavati dijete s obzirom da ne živi s istim ili?

Točno. U Presudi o razvodu braka piše da se nalaže ocu, ..., da na ime uzdržavanja maloljetnog djeteta ... doprinosi iznosom od ... kn mjesečno počev od ... uplatom na tekući račun majke... otvoren kod ... banke, broj tekućeg računa IBAN:HR... itd itd. Pored toga, adresa oca nije jednaka adresi majke (i djeteta).

prije 5 minuta, nefuratios je napisao:

Kako ulazi u stan?

Zvoni, pa mu otvaramo dijete ili ja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Vježba29 je napisao:

Točno. U Presudi o razvodu braka piše da se nalaže ocu, ..., da na ime uzdržavanja maloljetnog djeteta ... doprinosi iznosom od ... kn mjesečno počev od ... uplatom na tekući račun majke... otvoren kod ... banke, broj tekućeg računa IBAN:HR... itd itd. Pored toga, adresa oca nije jednaka adresi majke (i djeteta).

Možete ga ovršiti s tom presudom, a on može tražiti promjenu sudske odluke s obzirom da su okolnosti promijenjene tj. s obzirom da svi živite na istoj adresi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mozes ga izbaciti i zaobici sud. To bi znacilo da ga silom izbacujes, a to je kazneno djelo. Jedino ako je nasilan, ako tuce tebe ili dijete onda ne moras tuziti, nego zoves polciju pa ga oni dalje gone. Tada mu sudac po kratkom postupku odredi da ne smije ulaziti u stan kojih 3 mjeseca. Ali ako nema nasilja, onda to je ide jednostavno. Ako ga na silu izbacis, onda krsis nepovredivost doma i tada ti mozes ici u Remetinec.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni kopka to sto on nema kljuc od stana vec ulazi samo po dozvoli bivse zene. To bi skoro mogao biti pomocnik u posjedovanju koji nema posjed stana pa tako ni pravo na zastitu posjeda. Ako on nema prijavljenu adresu na stanu, ima li drugi dom gdje bi mogao zivjeti da hoce? U tom slucaju ne bi bilo ni povrede prava na dom. Kako bi taj covjek uopste dokazao da zivi tu ako nema kljuc niti adresu, ako i ima dokumente i svoje osobne stvari u stanu, to bi se moglo pravdati da mu nisu jos vraceni nakon razvoda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 8 sati , nefuratios je napisao:

Meni kopka to sto on nema kljuc od stana vec ulazi samo po dozvoli bivse zene. To bi skoro mogao biti pomocnik u posjedovanju koji nema posjed stana pa tako ni pravo na zastitu posjeda. Ako on nema prijavljenu adresu na stanu, ima li drugi dom gdje bi mogao zivjeti da hoce? U tom slucaju ne bi bilo ni povrede prava na dom. Kako bi taj covjek uopste dokazao da zivi tu ako nema kljuc niti adresu, ako i ima dokumente i svoje osobne stvari u stanu, to bi se moglo pravdati da mu nisu jos vraceni nakon razvoda. 

Drugi dom IMA. Jedan je od suvlasnika stana u kojem žive i njegova majka i brat (s kojima je u lošem odnosu). Adresa tog stana stana je i adresa na njegovoj osobnoj iskaznici. Inače, svako jutro sa balkona mojeg stana snima fotografije kako bi, eto, dokazao da živi upravo u tom stanu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

To radi da bi mogao tražiti posjedovnu zaštitu, ukoliko ga nasilno izbacite.

Ima još puno toga. Npr., već odavno nije se okupao u mojem stanu, čega je svjedok i dijete (17 godina). Izgleda da je njegova namjera da se prikaže da smo u izvanbračnoj zajednici. Jesam li dužna na njegov zahtjev predati mu kopiju ključa stana? Ako pozvoni na vrata, moram li mu otvoriti vrata (npr. pretvarajući se da u stanu nema nikoga)? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Vježba29 je napisao:

Ima još puno toga. Npr., već odavno nije se okupao u mojem stanu, čega je svjedok i dijete (17 godina). Izgleda da je njegova namjera da se prikaže da smo u izvanbračnoj zajednici. Jesam li dužna na njegov zahtjev predati mu kopiju ključa stana? Ako pozvoni na vrata, moram li mu otvoriti vrata (npr. pretvarajući se da u stanu nema nikoga)? 

Ni to fotografisanje nije dokaz da on tu zivi. Po toj logici bih ja mogao ici kod prijatelja svaki dan u stan, slikati sa njegovog balkona i onda ga tuziti za smetanje posjeda kad me jednog dana ne pusti u stan i pokazivati slike kao dokaz da ja tu zivim. Vi isto tako bi mogli reci da on svaki dan dodje da vidi dijete i da zato ima fotografije iz stana. Tu bi jedino susjedi kao svjedoci mogli biti dokaz da on tu zivi. Po meni bi ovdje mogla ici vasa tuzba za zastitu od uznemiravanja prava vlasnistva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , nefuratios je napisao:

Ni to fotografisanje nije dokaz da on tu zivi

Naravno da je dokaz, a na sudu je da procjeni njegovu pravnu snagu.

prije 23 sati , nefuratios je napisao:

Po toj logici bih ja mogao ici kod prijatelja svaki dan u stan, slikati sa njegovog balkona i onda ga tuziti za smetanje posjeda kad me jednog dana ne pusti u stan i pokazivati slike kao dokaz da ja tu zivim.

Pa probajte.

prije 23 sati , nefuratios je napisao:

Vi isto tako bi mogli reci da on svaki dan dodje da vidi dijete i da zato ima fotografije iz stana.

Što bi dolazio viđati dijete kada ima posve drugačiju sudsku odluku o susretima i viđanju, te s obzirom da dijete ima ni manje ni više već 17. godina?

prije 23 sati , nefuratios je napisao:

Tu bi jedino susjedi kao svjedoci mogli biti dokaz da on tu zivi

Između ostalog i oni.

prije 23 sati , nefuratios je napisao:

Po meni bi ovdje mogla ici vasa tuzba za zastitu od uznemiravanja prava vlasnistva. 

Tužba radi predaje nekretnine u posjed i zahtjev za isplatu naknade radi korištenja iste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , Borbena7 je napisao:

Tužba radi predaje nekretnine u posjed i zahtjev za isplatu naknade radi korištenja iste.

Zar nije jedno od pravila reivindikacione tuzbe da vlasnik nije u posjedu pa zato trazi predaju u posjed? Ovdje je vlasnik u posjedu, sta bi tacno trazila da joj se preda? Ako bi sud i uzeo da su suposjednici, on ne bi imao pravo na posjedovnu zastitu od nje jer bi se moralo raspravljati o njihovom pravnom odnosu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Molim savjet. Kako prisiliti bivšeg supruga da sa svojim stvarima napusti stan koji je u mojem privatnom vlasništvu? Bivši suprug nije prijavljen na adresi stana, nema ključ od stana, u stan ulazi onda kada mu vrata otvorimo ili ja ili sin (punoljetan je). Poznata mi je redovita procedura (tužba za iseljenje). No dobro znamo da to može trajati godinama. On to zna i iskorištava. Neka stan napusti pa neka svoja prava nastoji ostvariti sudskim putem. Postoji li neki efikasan neprotuzakonit način? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Vježba29 je napisao:

Molim savjet. Kako prisiliti bivšeg supruga da sa svojim stvarima napusti stan koji je u mojem privatnom vlasništvu? Bivši suprug nije prijavljen na adresi stana, nema ključ od stana, u stan ulazi onda kada mu vrata otvorimo ili ja ili sin (punoljetan je). Poznata mi je redovita procedura (tužba za iseljenje). No dobro znamo da to može trajati godinama. On to zna i iskorištava. Neka stan napusti pa neka svoja prava nastoji ostvariti sudskim putem. Postoji li neki efikasan neprotuzakonit način? Hvala.

Žs uZg, Gž-8738/00 od 7.studenog 2000.

Nema ključa, nema posjeda. Ne otvarajte idući put kad pokuca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 02. 2023. u 22:48, DrAnte je napisao:

Ako ga na silu izbacis, onda krsis nepovredivost doma i tada ti mozes ici u Remetinec.

Poštovani,

Gospođa je vlasnica stana tako da ona ne krši nepovredivost doma nego onaj tko ulazi protiv njene volje u u njen stan.

Gospođa kao vlasnica može onemogućit ulaz u stan i sama sebi, a kamoli drugima koji nisu vlasnici stana, ali je problem u tome kakva će biti reakcija druge strane.

Obzirom da gospodin ima evidentirano nasilničko ponašanje osobno nemam nikakav savjet koji bi Vam pomogao, a bio 100% siguran. Stoga se možete obratiti na Centar za socijalni rad, detaljno objasnite situaciju i da se radi o osobi koja bi mogla nasilnički reagirati ako ne otvorite vrata i razbiti vrata ili Vas čekati ispred zgrade te što da napravite, a da osoba na lijep način napusti stan. 

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija