Jump to content

Bolovanje i slobodan dan


zlatniput

Preporučene objave

Pozdrav,

imam slijedeću situaciju. Radim na radnom mjestu gdje su trenutno i nedjelje radne. Bila sam na bolovanju od ponedjeljka do četvrtka, sa četvrtkom sam i zatvorila bolovanje. Po nekoj logici trebala bih imati slobodan dan u tom tjednu, međutim poslodavac mi je rekao da mi je slobodan dan bio u utorak tijekom trajanja bolovanja. Zanima me da li je to legalno i što mogu napraviti u ovoj situaciji? 

U pitanju je puno radno vrijeme. Takodjer bih navela da nemam marendu, odnosno radim sama u smjeni u tržnom centru gdje nije dozvoljeno zatvarati trgovinu tokom rada istog. Doslovno me potkradaju za pola sata već godinu dana. 

 

Unaprijed hvala

uređeno: od zlatniput
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , zlatniput je napisao:

međutim poslodavac mi je rekao da mi je slobodan dan bio u utorak tijekom trajanja bolovanja. Zanima me da li je to legalno i što mogu napraviti u ovoj situaciji? 

Ne to nije zakonito, jer ne možete istovremeno biti na bolovanju i koristiti pravo na slobodni dan.

Imate doznake liječnika i za vrijeme dok ste bili na bolovanju poslodavac Vam je dužan obračunati plaću sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju.

prije 18 sati , zlatniput je napisao:

Takodjer bih navela da nemam marendu, odnosno radim sama u smjeni u tržnom centru gdje nije dozvoljeno zatvarati trgovinu tokom rada istog. Doslovno me potkradaju za pola sata već godinu dana. 

Kako je pitanje pauze (stanke za odmor) regulirano bilo kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu?

Da li ste se u vezi ovoga već obratili svom poslodavcu putem Zahtjeva za zaštitu prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 minuta, Borbena7 je napisao:

Ne to nije zakonito, jer ne možete istovremeno biti na bolovanju i koristiti pravo na slobodni dan.

Imate doznake liječnika i za vrijeme dok ste bili na bolovanju poslodavac Vam je dužan obračunati plaću sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Kako je pitanje pauze (stanke za odmor) regulirano bilo kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu?

Da li ste se u vezi ovoga već obratili svom poslodavcu putem Zahtjeva za zaštitu prava?

Prije svega, hvala na odgovoru. I mislila sam da je tako. Koje su sada moja prava, da li taj dan mogu naknadno zahtijevati kao slobodan? Jer sam pitala za slobodan dan i rečeno mi je da mi se taj utorak neće skidati sa plaće kao bolovanje, ali ja sam bila bolesna i nije mi bitno skidanje sa plaće, nisam uživala slobodan dan, već ležala u krevetu. Također stanka za odmor se ne spominje nigdje u ugovoru o radu, ali po zakonu bih trebala imati pravo na isto, barem koliko sam upućena. U godinu dana na taj način mi je oduzeto 6 radnih dana po mojim izračunima. Uz sve to, ponekad nemam niti mogućnost ići na WC jer se moraju zvati zaštitari koji ponekad zbog svog opsega posla nisu u stanju doći pričati trgovinu. Savjet poslodavca je da vršim nuždu u bocu. Također, da li se sve ovo navedeno smatra kao mobbing? Jer mi je iskreno više puna kapa da me se pravi budalom, a šutim zbog straha od posljedica i eventualnih daljnjih osveta poslodavca. 

uređeno: od zlatniput
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zlatniput je napisao:

Koje su sada moja prava, da li taj dan mogu naknadno zahtijevati kao slobodan?

Da, možete i imate pravo na njega.

prije 1 sat, zlatniput je napisao:

Jer sam pitala za slobodan dan i rečeno mi je da mi se taj utorak neće skidati sa plaće kao bolovanje

Poslodavac je dužan postupiti po dostavljenim doznakama, a što znači da u skladu s njima treba biti isplaćena i plaća. Možete mu zaprijetiti prijavom inspekciji rada ili ga možete anonimno prijaviti.

prije 1 sat, zlatniput je napisao:

Također stanka za odmor se ne spominje nigdje u ugovoru o radu, ali po zakonu bih trebala imati pravo na isto, barem koliko sam upućena. U godinu dana na taj način mi je oduzeto 6 radnih dana po mojim izračunima.

Trebate podnijeti poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava i pokušati regulirati to pitanje stanke za odmor. 

prije 1 sat, zlatniput je napisao:

Uz sve to, ponekad nemam niti mogućnost ići na WC jer se moraju zvati zaštitari koji ponekad zbog svog opsega posla nisu u stanju doći pričati trgovinu. Savjet poslodavca je da vršim nuždu u bocu. Također, da li se sve ovo navedeno smatra kao mobbing? Jer mi je iskreno više puna kapa da me se pravi budalom, a šutim zbog straha od posljedica i eventualnih daljnjih osveta poslodavca.

Možete li u takvim situacijama jednostavno na kratko zaključati i otići na WC? Pa neka onda on poduzima radnju sukladno Vašem propustu ne obavljanja nužde u bocu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Da, možete i imate pravo na njega.

Poslodavac je dužan postupiti po dostavljenim doznakama, a što znači da u skladu s njima treba biti isplaćena i plaća. Možete mu zaprijetiti prijavom inspekciji rada ili ga možete anonimno prijaviti.

Trebate podnijeti poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava i pokušati regulirati to pitanje stanke za odmor. 

Možete li u takvim situacijama jednostavno na kratko zaključati i otići na WC? Pa neka onda on poduzima radnju sukladno Vašem propustu ne obavljanja nužde u bocu.

Ponovno puno Vam hvala na odgovoru. U međuvremenu sam pitala za 1 slobodan dan od godišnjeg, tri dana prije, kako je zakonska obaveza. Odgovor je da mi se ne može udovoljiti jer trgovini trebaju rezultati i gužva je ujutro, što po meni nije apsolutno nikakav razlog. Radnika ima dovoljno, svakako sam sama u smjeni taj dan koji sam pitala, u drugoj smjeni su dvoje kolega od kojeg su jednog mogli staviti umjesto mene. Da li su prodajni rezultati razlog za odbijanje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, Borbena7 je napisao:

Nisu, ali može Vam ne udovoljiti traženju s obzirom da je on taj koji organizira rad i koji u ovom slučaju smatra da za to ima posebno opravdani razlog tj. da je gužva u jutarnjim satima.

Znači u globalu može izmisliti koji hoće razlog i to će proći, samo koja su onda moja prava u toj situaciji? Da li ja zbog svega navedenog mogu na bolovanje zbog mobbinga i zatražiti izvanredni otkaz? Godišnji nisam iskoristila ni dana, što bi se desilo sa istim? Također platne liste dobivam po mjesec dana nakon primitka plaće, koji je rok poslodavca za isporuku istog? Oprostite što imam ovoliko pitanja, ali stvarno sam očajna i tražim izlaz iz situacije. Imam posao koji me čeka i strah me da me trenutni poslodavac ne bude maltretirao sa otkaznim rokovima, koje ne želim odraditi zbog nikakvih uvjeta rada. Jednostavno se ne osjećam dobro. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Kada možete ili morate početi raditi na tom drugom poslu i koliko imate dana novog neiskorištenog godišnjeg odmora?

Nismo ništa specifično dogovorili, ali početkom/sredinom nadolazećeg mjeseca. Imam li pravo za izvanredni otkaz, on traje 15 radnih dana koliko sam upoznata? Što bih trebala navesti u samom uručenju otkaza? Kako ga najbolje poslati? Preporučeno, direktno na adresu firme, mailom?  Što se tiče godišnjeg imam pravo na 28 dana. Barem mislim. Stalno sam zaposlena. Sada ne znam da li se gleda za cjelokupnu godinu ili samo mjesece odrađenog rada u tekućoj godini? Ako je tako, onda vjerovatno imam manje dana. Postoji li bilo kakva mogućnost da uručim otkaz, a ne dolazim više na posao, a da mi se preostali dani godišnjeg redovno isplate? Ukoliko nije, mogu li biti u trenutnoj firmi na otkaznom roku na godišnjem, a biti u redovnom radnom odnosu sa novim poslodavcem? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, zlatniput je napisao:

Imam li pravo za izvanredni otkaz

Ne, jer je rok 15 dana od saznanja za razlog.

prije 2 minuta, zlatniput je napisao:

on traje 15 radnih dana koliko sam upoznata?

Ovo ne bi bilo točno.

prije 3 minuta, zlatniput je napisao:

Što se tiče godišnjeg imam pravo na 28 dana. Barem mislim. Stalno sam zaposlena. Sada ne znam da li se gleda za cjelokupnu godinu ili samo mjesece odrađenog rada u tekućoj godini?

Imali bi pravo na razmjerni dio.

prije 4 minuta, zlatniput je napisao:

Postoji li bilo kakva mogućnost da uručim otkaz, a ne dolazim više na posao, a da mi se preostali dani godišnjeg redovno isplate?

Možete dati redovan otkaz i da koristite godišnji odmor tijekom otkaznog roka od mjesec dana.

prije 4 minuta, zlatniput je napisao:

Ukoliko nije, mogu li biti u trenutnoj firmi na otkaznom roku na godišnjem, a biti u redovnom radnom odnosu sa novim poslodavcem? 

Ne, nipošto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija